YAŞ: 34 general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatıldı

Posted by

37 general ve amiralin bir üst rütbeye, 51 albayın general ve amiralliğe yükseltildiği YAŞ’ta 34 general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatıldı.

Yüksek Askeri Şura 2014 kararları açıklandı

TSK emekli olan generaller kimler? Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever, Çankaya Köşkü’nün 1 No’lu girişinde basın yaptığı açıklamada, “Buna göre Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, Jandarma Genel Komutanlığına atanmıştır” dedi.

Yüksek Askeri Şura 2014 YAŞ kararları açıklandı

Sever diğer kararların daha sonra açıklanacağını belirtirken, Açıklama Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden yayınlandı. Açıklanan YAŞ kararlarına göre, 37 general ve amiral bir üst rütbeye, 51 albay ise general ve amiralliğe yükseltilirken, 34 general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatıldı.

Açıklamada ayrıca rütbe bekleme süresini dolduran 41 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2014’ten itibaren, 2 general ise yaş haddini doldurduğu için 1 Eylül 2014’ten itibaren emekli olacağı bildirdildi. Açıklama şöyle:

“Yüksek Askerî Şûra Ağustos ayı olağan toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli general, amiral ve albaylardan bir üst rütbeye yükseltilecekler ile general ve amirallerden görev süresi bir yıl uzatılacakların durumları görüşülerek karara bağlanmıştır.

30 Ağustos 2014 tarihinden geçerli olmak üzere; 37 general ve amiral bir üst rütbeye, 51 albay ise general ve amiralliğe yükseltilmiş; 34 general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatılmıştır.

Ayrıca bu yıl rütbe bekleme süresini dolduran 41 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2014 tarihinden itibaren, 2 general ise yaş haddini doldurduğu için 01 Eylül 2014 tarihinden itibaren emekli olacaklardır.

Bir üst rütbeye yükselen general ve amiraller ile görev süreleri bir yıl uzatılan general ve amirallerin yeni rütbe ve görevlerinin Milletimize, Silahlı Kuvvetlerimize ve ailelerine hayırlı ve uğurlu olmasını dileriz.

Büyük bir özveri ve onurla görev sürelerini tamamlayarak 30 Ağustos – 01 Eylül 2014 tarihlerinden itibaren aramızdan ayrılacak olan değerli silah arkadaşlarımıza fedakâr ve özverili hizmetlerinden dolayı teşekkür eder, hayatlarının yeni dönemlerinde aileleri ile birlikte esenlikler dileriz.”

37 general ve amiralin bir üst rütbeye, 51 albayın general ve amiralliğe yükseltildiği YAŞ’ta 34 general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatıldı.

Bu yıl rütbe bekleme süresini dolduran 41 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2014 tarihinden itibaren, 2 general ise yaş haddini doldurduğu için emekliye ayrıldı. YAŞ kararlarına göre görev süreleri bir yıl uzatılan general ve amirallerin isimleri şöyle:

Kara Kuvvetleri Komutanlığı

Korgeneraller:

Korgeneral Hüseyin Kenan Hüsnüoğlu

Tümgeneraller:

Tümgeneral Uğur Tarık Özkut
Tümgeneral Şenol Alparslan
Tümgeneral Uğur Tarçın
Tümgeneral İsmail Metin Temel
Tümgeneral Sadık Çelikörs
Tümgeneral Metin Gürak

Tuğgeneraller:

Tuğgeneral İsmail Hakkı Önder
Tuğgeneral Mehmet Kaya
Tuğgeneral Metin Keşap
Tuğgeneral Yücel Karauz
Tuğgeneral Mehmet Faruk Alpaydın
Tuğgeneral Muzaffer Sönmez
Tuğgeneral Mustafa Uzun
Tuğgeneral Hüseyin Hamdi Ergün
Tuğgeneral Yavuz Selim Kahveci
Tuğgeneral Mustafa Aysan
Tuğgeneral Hakan Atınç
Tuğgeneral Kahraman Güneş
Tuğgeneral Rıza Çağatay Erdoğan

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı

Tuğamiral Ömer Faruk Harmancık
Tuğamiral Sinan Azmi Tosun
Tuğamiral Hasan Doğan
Tuğamiral Mehmet Şevki Şekerefeli

Hava Kuvvetleri Komutanlığı

Tümgeneral:

Tümgeneral Ali Demiral

Tuğgeneraller:

Tuğgeneral Mehmet Uğur Balkış
Tuğgeneral Göksel Kahya

Jandarma Genel Komutanlığı

Tümgeneral:

Tümgeneral Yusuf Kaya
Tümgeneral Ata Kalkan

Tuğgeneraller:

Tuğgeneral Musa Çitil
Tuğgeneral Güray Alpar
Tuğgeneral Namık Boran

Gülhane Askeri Tıp Akademisi

Tuğgeneraller:

Tuğgeneral Yusuf Peker
Tuğgeneral Ufuk Demirkılıç

Yüksek Askeri Şura’da;

Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay Jandarma Genel Komutanlığı’na,

Malatya’daki 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Galip Mendi Ege Ordusu Komutanlığı’na,

Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak İstanbul’daki 1’inci Ordu Komutanlığına atandı.

Erzurum 9’uncu Kolordu Komutanı Korgeneral Kamil Başoğlu, Orgeneralliğe yükseltilerek Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı’na getirildi.

Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanı Korgeneral Adem Huduti de Orgeneralliğe yükseltildi ve Malatya’daki 2’nci Ordu Komutanlığı’na atandı.

Diyarbakır 7’nci Kolordu Komutanı Korgeneral Abdullah Recep Orgeneralliğe yükseltilirken İstanbul Yenilevent’teki Harp Akademileri Komutanlığı’na getirildi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda Korgeneral Abidin Ünal, Orgeneralliğe yükseltilerek Eskişehir’de bulunduğu 1’inci Hava Kuvveti Komutanlığı görevinden, yine Eskişehir’deki Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı’na getirildi.

Bu arada Servet Yörük’ün emekli edilmesinin ardından önümüzdeki yıl Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna oturacak isim de neredeyse netleşti.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar’ın 2015′te Genelkurmay Başkanı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

05 Ağustos 2014

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir