,

Üniversiteye girişte TYT ve AYT sınavları baraj puanı kalktı!

Posted by

YÖK, 2022 YKS sınavından itibaren lisans ve ön lisans tercihte 150 ve 180 olan baraj puanlar kaldırıldığını açıkladı.

Üniversiteye girişte TYT ve AYT sınavları baraj puanı kalktı!

YÖK’ten yapılan açıklamada, ön lisans ve lisans programlarını tercihte 150 ve 180 olan TYT ve AYT baraj puanları uygulamasının kaldırıldığı bildirildi.

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), 2022 YKS sınavından itibaren lisans ve ön lisans tercihte 150 ve 180 olan baraj puanlar kaldırıldığını açıkladı.

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK)’ün açıklamasına göre 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavından (YKS) itibaren ön lisans ve lisans programlarını tercihte 150 ve 180 olan TYT ve AYT baraj puanları uygulaması kaldırıldı.

YÖK’ün son açıklaması şöyle:

“Alınan yeni kararlara göre Sayısal (SAY), Sözel (SÖZ), Eşit Ağırlık (EA) ve DİL puan türlerinde sınav puanı hesaplanması için uygulanmakta olan TYT puan türünde 150 puan almış olma şartı ile yerleştirme puanlarının hesaplanmasında;

TYT puan türü için 150, SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri için 180 olan sınav puanı barajı uygulaması kaldırılmıştır.

Bu yıldan itibaren ilgili puan türlerinde sınav puanı hesaplanan tüm adaylar için ortaöğretim başarı puanı eklenerek yerleştirme puanı hesaplanacaktır.

Adaylar, önceki yıllarda olduğu gibi sınav puanına orta öğretim başarı puanının eklenerek oluşacak yerleştirme puanıyla, puan üstünlüğüne göre yerleşme imkanı elde edecektir.

YDS nedir? YDS sınavına kimler girebilir?

TYT sınav puanının hesaplanması

TYT sınav puanının hesaplanması için Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartı uygulanmaya devam edecektir.

TYT puanı olmayan veya TYT puanı hesaplanmayan adayların, AYT ve / veya YDT’ye girmiş olsalar da SAY, SÖZ, EA ve DİL puanları hesaplanmayacaktır.

TYT puan türü için 150, SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri için 180 olan sınav puanı barajı uygulaması kaldırıldı.
TYT puan türü için 150, SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri için 180 olan sınav puanı barajı uygulaması kaldırıldı.

Ham puan almış olma şartı

SAY, SÖZ ve EA puan türündeki sınav puanlarının hesaplanması için gerekli olan ilgili puan türüne ilişkin AYT’deki iki testin en az birinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartı ile DİL puan türündeki sınav puanının hesaplanması için gerekli olan Yabancı Dil Testinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartı uygulanmaya devam edecektir.

En az kaç puan almış adayların başvurabilecek

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için adayın TYT puanının hesaplanmış olması gerekmekte olup taban puan şartı aranıp aranmamasına, aranacak ise en az kaç puan almış adayların başvurabileceklerine ilgili yükseköğretim kurumu karar verecek ve bunu basın-yayın organlarıyla adaylara duyuracaktır.

Tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik programlarını tercih edebilmek için gerekli olan en düşük başarı sırası koşulu uygulanmaya devam edecektir.

2022 YKS’den itibaren

2021-TYT’de alınan 200 ve üzeri puanlar 2022-YKS’de dönüştürülerek kullanılabilecektir.

Diğer yandan 2022 YKS’den itibaren alınan TYT 200 ve üzeri puanlar bir sonraki yıl kullanılamayacaktır.

Sınav süresi 30 dakika arttı

Öte yandan; Temel Yeterlilik Testi’nde 135 dakika olan sınav süresi, 30 dakika artırılarak 165 dakika olarak uygulanacaktır.” denildi.

2022 ÖSYM sınav takvimi tüm sınavlar tarihleri çizelgesi:


YKS Başvuruları Başladı

Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin heyecanla beklediği YKS başvuru işlemleri kılavuzun yayınlanmasıyla başladı.

Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin heyecanla beklediği YKS başvuru işlemleri kılavuzun yayınlanmasıyla başladı. YKS başvurusu, başvuru merkezlerine gitmeksizin ÖSYM’nin AİS sistemi üzerinden gerçekleştirilebilecek.

YKS’de TYT, AYT ve YDT oturumlarının hepsine girmek isteyen adaylar 345 lira başvuru ücreti yatıracak.

YKS’ye başvuran tüm adayların, Temel Yeterlilik Testine (TYT) katılmaları zorunlu olacak. YKS başvurusu 11 Şubat ile 7 Mart arasında yapılabilecek.

YKS başvuru kılavuz ÖSYM’nin internet sitesinden yayımlandı. YKS başvurusunu bu tarihlerde yapamayan adaylar için “geç başvuru günü” 16-17 Mart olarak belirlendi. YKS TYT oturumu 18 Haziran 2022’de, AYT ve YDT oturumları 19 Haziran 2022’de yapılacak.

5/5 – (1 vote)
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir