Uluslar Ligi kura çekilişi: A, B, C ve D grubundaki takımlar

Posted by

Türkiye’nin kendi kategorisinde 1. torbada yer aldığı kura çekiminde takımlar, 2020/21 UEFA Uluslar Ligi‘nde elde ettikleri puan ve derecelere göre farklı torbalara ayrıldı.

Takımların kura çekilişi UEFA’nın Nyon’daki merkezinde yapıldı

2022/23 UEFA Uluslar Ligi‘nde lig aşamasının kura çekimi, UEFA’nın Nyon’daki merkezinde yapıldı.

UEFA’ya üye 55 federasyonun tamamının katıldığı ve dört farklı klasmanda mücadele edeceği Uluslar Ligi kura çekimi seremonisine, Avrupa çapında COVID-19 vakalarında meydana gelen artış nedeniyle, ulusal federasyonlardan davetliler katılmadı.

Türkiye’nin kendi kategorisinde 1. torbada yer aldığı kura çekiminde takımlar, 2020 / 2021 UEFA Uluslar Ligi‘nde elde ettikleri puan ve derecelere göre farklı torbalara ayrıldı.

Türkiye C Ligi 1. Grup’ta Lüksemburg, Litvanya ve Faroe Adaları ile eşleşti.

Kura çekimi sonucu A, B, C ve D liglerindeki grupların dağılımı nasıl oldu? İşte takımların listesi:

A Ligi Grubu Takımları:

1. Grup: Fransa, Danimarka, Hırvatistan, Avusturya

2. Grup: İspanya, Portekiz, İsviçre, Çek Cumhuriyeti

3. Grup: İtalya, Almanya, İngiltere, Macaristan

4. Grup: Belçika, Hollanda, Polonya, Galler

B Ligi Grubu Takımları:

1. Grup: Ukrayna, İskoçya, İrlanda Cumhuriyeti, Ermenistan

2. Grup: İzlanda, Rusya, İsrail, Arnavutluk

3. Grup: Bosna Hersek, Finlandiya, Romanya, Karadağ

4. Grup: İsveç, Norveç, Sırbistan, Slovenya

C Ligi Grup Takımları:

1. Grup: Türkiye, Lüksemburg, Litvanya, Faroe Adaları

2. Grup: Kuzey İrlanda, Yunanistan, Kosova, Kıbrıs Rum Kesimi – Estonya

3. Grup: Slovakya, Belarus, Azerbaycan, Kazakistan-Moldova

4. Grup: Bulgaristan, Kuzey Makedonya, Gürcistan, Cebelitarık

D Ligi Grup Takımları:

1. Grup: Lihtenştayn, Andorra, Kazakistan – Moldova, Letonya

2. Grup: San Marino, Kıbrıs Rum Kesimi – Estonya, Malta

Maçlar ne zaman başlıyor

A Milliler, UEFA Uluslar Ligi‘nde 02 – 14 Haziran 2022 tarihleri arasında dört, 22 – 27 Eylül 2022 tarihleri arasında ise iki karşılaşma oynanacak.

– A Ligi’nde yer alan dört grup birincisi takım, Haziran 2023’te oynanacak final turnuvasında mücadele edecek.

– B, C ve D liglerinde gruplarını birinci tamamlayan takımlar ise bir üst lige terfi edecek.

– A ve B liglerinde son sırayı alan takımlar bir alt lige düşecek.

– C Ligi’nde gruplarını son sırada tamamlayan dört ekibin Mart 2024’te kendi aralarında oynayacakları play-out maçları sonrasında, C Ligi’nde kalacak ve D Ligi’ne düşecek iki takım belli olacak.

2024 Avrupa Şampiyonası Elemeleri müsabaka formatı henüz UEFA tarafından ilan edilmediğinden, UEFA Uluslar Ligi’nde alınacak sonuçların EURO 2024‘e katılımdaki rolü daha sonra belirlenecek.

2024 Avrupa Şampiyonası Elemeleri

Uluslar Ligi’ndeki müsabakalar ve maçların oynanacağı tarihler ise şöyle:

– 1 ve 2. maçlar: 2 – 8 Haziran 2022’de

– 3 ve 4. maçlar: 8 – 14 Haziran 2022’de

– 5 ve 6. maçlar: 22 – 27 Eylül 2022’de

– Yarı finaller: 14 – 15 Haziran 2023’de

– Final ve üçüncülük Maçı: 18 Haziran 2023’de

– Play Out maçları: 21 – 23 ve 24 – 26 Haziran 2024’de

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir