Ücretsiz yemek teklifi AKP ve MHP tarafından reddedildi

Posted by

Öğrencilere ücretsiz yemek önergesi meclisten geçemedi

Türkiye Büyük Millet Meclisi ( TBMM) Genel Kurulu’nda dün, siyasi parti gruplarının önerileri ayrı ayrı ele alındı.

Ücretsiz yemek teklifi AKP ve MHP tarafından reddedildi

CHP’nin öğrencilere günde bir öğün sıcak yemeğin ücretsiz verilmesi teklifi AKP ve MHP tarafından oy çokluğu ile reddedildi.

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, yüksek enflasyon ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle aileleri geçim sıkıntısı çektiği için birçok çocuğun kahvaltı ve öğle yemeği olmadan okula gitmek zorunda kaldığını söyledi ve öğrenciler için bir öğün ücretsiz sıcak yemek verilmesi için Meclis’te araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsünden AKP’li ve MHP’li vekillere seslenen CHP İstanbul Milletvekili Aydoğan yoksul ailelerin çocuklaına dikkat çekerek “Bu ülkede yoksul aileler üzerinde yapılan araştırmada yoksul aile çocuklarının yüzde 15’e yakını eğitim çağında çalışmak zorunda kalıyorlar, eğitim hayatına devam edemiyorlar. Yine, bunların yüzde 6’sı o aileye tek gelir kaynağı. Düşünebiliyor musunuz, bir çocuk çalışıyor, küçücük bir çocuk bir aileye bakıyor. 7,4 milyon çocuk yoksul.” ifadelerini kullandı

“Beslenme Saati” projesi

Sözlerini “vicdanınıza sesleniyorum” diyerek sürdüren Aydaoğan, bu konuların konuşulması gerektiği belirterek Beylikdüzünü örnek gösterdi.

Aydoğan “Bizim Beylikdüzü Belediyemiz “Beslenme Saati” projesi diye bir şeyi hayata geçirdi. Beylikdüzü’nde 675 ihtiyaç sahibi aile tespit edildi, 1.075 çocuğa gün içerisinde çantayla farklı zamanlarda, farklı yiyeceklerden oluşan beslenme desteği veriliyor.

Aynı şekilde, Çankaya Belediye Başkanımız da bunu uygulamaya soktu. İstanbul Büyükşehir Belediyemiz 180 bin çocuğa süt ulaştırıyor. Buradan, yüreğini ortaya koyan, Genel Başkanımızın ‘Dezavantajlı gruplara sahip çıkın.’ talimatına uyan bütün belediyelerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

“O yoksulluğa çare, çözüm üretmeyecek bir Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin halk karşısında meşruluğu tartışılır hâle gelir.” ifadelerini dile getiren CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan,”Eğer elinizi otomatik kaldıracaksanız sizin oturduğunuz koltukla bizimki aynı olmayacak, halkımız bunu bilsin.” dedi.

Genel Kurulda yapılan konuşmaların ardından CHP İstanbul Milletvekili Aydoğan’ın ‘öğrenciler için bir öğün ücretsiz sıcak yemek’ önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

TİP Milletvekili Sera Kadıgil’in paylaştığı bilgilere göre mhualefet partileri ek bütçe teklifi haklarını kullandı.

Yetersiz beslenmenin ülkemizdeki milyonlarca cocuğun zihinsel ve sosyal gelişimini tehdit ettiği belirtilen teklifte okullarda günde bir öğün yemek verilmesi için MEB bütçesinin artırılması istendi.

Ancak CHP, İYİ Parti ve HDP’li komisyon üyelerinin verdiği teklif AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

CHP, İYİ Parti ve HDP’li komisyon üyelerinin verdiği teklif AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir