TÜVTÜRK 2023 yılı araç muayenesi ücretleri tarifesi nedir?

Posted by

Araç muayene ücretlerine zam yapıldı. TÜVTÜRK Araç muayene ücretleri 2023 yılı için yeniden belirlendi. 

Araç muayene ücretleri kaç lira oldu?

Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Trafik Kanunu ile bu kapsamdaki yönetmeliklerde düzenlenen belge, ceza ve muayene ücretlerine zam yapıldı.

Araç muayene ücretleri 2023 yılında kaç para oldu?

TÜVTÜRK Araç muayene ücretlerine Resmi Gazete’de yayımlanan Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğine göre 2023 yılında yeniden değerleme oranına göre yüzde 122,93 zam yapıldı.

Karar ile beraber araç muayene ücretleri otomobil sınıflarına göre yeniden belirlendi.

Araç muayene ücretlerine yeniden değerleme oranı kadar zam gelmektedir.

Araç muayene ücretleri kaç lira oldu

Gelen zam ile beraber araç muayene ücretleri KDV dahil olmak üzere;

otobüs, kamyon, çekici ve tankerlerde 1.528,10  liraya,

Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römorklarda 1.130,44 liraya,

Traktör, motosiklet ve motorlu bisikletlerde 575,84 liraya yükseldi.

Araç sınıfı / Araç muayene ücreti

Araç muayene fiyatlarına KDV dahildir.

2023 Yılı Güncel Araç Muayene Fiyat Listesi

Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet:

575,84 TL

Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork:

1.130,44 TL

Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker:

1.528,10 TL

Araç Muayene Ücreti Ödeme İşlemi Hakkında

Tüm istasyonlarımızda kredi kartı, banka kartı ve nakit olarak ödeme yapılabilmektedir. Kredi kartı veya banka kartıyla yapılan işlemlerde, hizmet sağlayıcı firmanın yasal mevzuata göre belirlediği hizmet bedeli ödeme tutarına eklenmektedir.

Yukarıda kategorileri belirtilmiş araç sınıfları dışında kalan taşıtların, hangi kategoriden ücretlendirilecekleri T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca belirlenir.

2918 sayılı “Karayolları Trafik Kanunu”nun 35. maddesi uyarınca, muayene süresi geçirilen her araçtan, gecikilen her ay için muayene ücreti %5 oranında fazla bedel ile tahsil edilir.

Araç muayene fiyatlarına KDV dahildir.

Muayene raporu sonucuna göre “Ağır Kusurlu” veya “Emniyetsiz” olduğu belirlenen araçların muayeneleri onaylanmaz.

Sabit muayene istasyonlarında muayeneleri onaylanmayan araçlar muayene tekrarını, Türkiye genelinde aynı araç grubuna hizmet veren tüm istasyonlarda, bir ay içerisinde ücretsiz yaptırabilirler.
Muayene tekrarı yapılmış olan veya bir aylık süre içinde muayene tekrarına gelmeyen araçlardan muayene ücreti tam olarak alınır.

Araç muayene randevusu nedir ve nasıl alınır?

TÜVTÜRK Araç muayene randevusu, aracını muayene etmek isteyen kimselerin alması gereken bir randevudur. Araç muayene randevusu hizmeti Tüvtürk’ün resmi internet sitesi üzerinden alınabilmektedir. Bir diğer seçenek ise Tüvtürk çağrı merkezini aramak olmalıdır.

TÜVTÜRK çağrı merkezi numarası ile randevu almak isteyen kimseler pazar günleri harç saat 08.00 ile 20.00 saatleri arasında 0850 222 88 88 numaralı hattı arayarak randevu alabilmektedir. İnternet sitesi üzerinden randevu almak isteyen kimselerin ise https://reservation.tuvturk.com.tr/web.ui/Index.aspx linkine tıklayarak randevu alma sayfasına ulaşım sağlaması gerekmektedir.

Araçların özelliklerine göre muayene edilmesi gereken dönemler ise şu şekildedir:

Binek araç, resmi araç ve bu araçlar için kullanılan römorklar trafiğe giriş tarihinden itibaren 3 sene sonra 2 yılda bir yapılmaktadır.

Lastik tekerleklere sahip olan traktörler ve bu traktörler için kullanılan römorkların ilk 3 sene ve 3 seneden sonra her 3 senede bir kullanıcısı tarafından muayeneye sokulması gerekmektedir.

Taksi, kamyon, otobüs gibi araçlar yani ticari araçlar ve bu ticari araçlar için kullanılmaya hazır bulundurulan römorklar her sene yani senede 1 defa muayene edilmelidir.

Motosikletler 3 seneden sonra 2 senede bir muayene edilmelidir.

3 tekerlekli araçlar ve bu araçlar için tahsis edilmiş römorklar 3 seneden sonrasında 2 senede bir muayeneye sokulması gereken araçlardır.

TÜVTÜRK Araç muayenesi ücreti nasıl ödenir?

TÜVTÜRK araç muayene ücretleri nasıl ödeniyor? Kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapılır mı?

Muayene ücretini kredi kartı ile ödeme dönemi başladı

Araç muayene hizmetinin kredi kartı veya banka kartı ile ödenmesi konusunda gerçekleştirilen alt yapı çalışmaları tamamlandı.

15 Ocak 2021 tarihinden itibaren motorlu araç sahipleri, TÜVTÜRK’ün Türkiye’nin 81 ilindeki sabit ve gezici araç muayene istasyonlarında araç muayene ve egzoz gazı emisyon ölçüm ücretini banka kartı veya kredi kartı ile ödeyebilecek.

Temassız ödeme imkânı ile de araç sahipleri daha güvenli ve hızlı bir şekilde işlemlerini sürdürebilecek. Ayrıca nakit ödemeler de kabul edilmeye devam edecek.

*Kredi kartı veya banka kartı ile yapılan ödemelerde ödeme işlemi, size tek seferlik ödeme hizmeti sunan bir hizmet sağlayıcı firma üzerinden, belirli bir hizmet bedeli karşılığında gerçekleştirilmektedir. İş bu hizmet bedeli doğrudan hizmet sağlayıcı firma tarafından yasal mevzuata göre belirlenmekte ve tahsil edilmektedir.

5/5 – (1 vote)
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir