Tutkulu, zarif, hisli ve buğulu Fado’nun divası Mariza kim?

Posted by

Fado müziğinin dünya çapında en etkili isimlerinden olan Mariza, gerçekleştirdiği her performansıyla dinleyenlerini melankoli ile huzur arasında sürüklemeyi başarıyor.

“Fado yalnızca bir müzik değil, bir histir”

Mariza, 1999 yılında efsane Fado şarkıcısı Amalia Rodrigues’in adını taşıyan vakıf tarafından “Fado’nun Sesi” ilan edildi.

Lifestyle / Portekiz Devleti tarafından Portekiz kültürünü yurt dışında en iyi temsil eden sanatçı unvanı alan Mariza, 1999 yılında efsanevi Fado şarkıcısı Amalia Rodrigues’in adını taşıyan Vakıf tarafından “Fado’nun Sesi” unvanını aldı.

Mariza Kimdir?

Fado müziğinin dünya çapında en etkili isimlerinden olan Mariza, gerçekleştirdiği her performansıyla dinleyenlerini melankoli ile huzur arasında sürüklemeyi başarıyor.

Tutkulu, zarif, hisli ve buğulu..

Üst üste 3 kez BBC tarafından “Avrupa’nın En İyi Sanatçısı” ödülüne layık görülen 3 Grammy adaylığı bulunan ‘Fado’nun divası’ Mariza, Lizbon’un Mouraria kasabasında büyüten Mozambik asıllı bir şarkıcı.

Tüm dünyada dinleyenlerine müzikal bir yolculuk yaşatan Mariza, Fado şarkıcılarını ve Fado’yu ilk öğrendiği yerlerdeki anılarını, geleneklerini yaşatmaya devam ediyor.

“Fado yalnızca bir müzik değil, bir histir”

Biyografisi / İşte bu 4 kelime UNESCO’nun ‘Kültürel Miras’ listesine aldığı Fado geleneğine çağdaş bir yorum katan Mariza’yı ve müziğini anlatmak için yeterli. O ise Fado’yu neden seçtiğini şu cümlelerle anlatıyor: “Fado yalnızca bir müzik değil, bir histir. Üzücü değil melankoliktir. Ben bu müziği seçmedim, bu benim kaderimdi.”

Quebec Yaz Festivali’nde “En İyi Performans” dalında birincilik aldı

Portekiz tarafından ülkenin kültürünü yurtdışınde en iyi şekilde temsil eden sanatçı ünvanını alan Mariza, 1999 yılında efsane Fado şarkıcısı Amalia Rodrigues’in adını taşıyan vakıf tarafından “Fado’nun Sesi” ilan edildi.

Portekiz’de 4 kez platin plak satışı

2001 yılında yayınlanan ilk albümü, Fado Em Mim (İçimdeki Fado), Portekiz’de 4 kez platin plak satışına ulaşınca, uluslararası platformda dikkat çekmeye başlayan sanatçı, hemen ardından 2002 yılında Quebec Yaz Festivali’nde “En İyi Performans” dalında birincilik aldı.

Yeni neslin yeni Fado yıldızı

Aynı yıl New York Central Park, Womad Festivali, Londra South Bank ve Lizbon’da kapalı gişe konserler verdi. 2003 yılında BBC Avrupa Dünya Müzik Ödülleri’nde “En İyi Sanatçı” ödülüyle yeni neslin yeni Fado yıldızı haline gelmeyi başardı.

Mariza Kimdir?

2004 yılında ise o senenin dünya çapında en önemli etkinliği olan Olimpiyat Oyunları için kaydedilen resmi albümde Sting ile “A Thousand Years”ı seslendirdi. Ayrıca o sene MIDEM tarafından da ödüllendirildi.

Mariza’nın “Terra” albümü

Grammy Ödülleri’ne aday gösterilen ilk Portekizli sanatçı olan Mariza’nın “Terra” albümü de En İyi Folk Müzik ve En İyi Prodüktör dallarında Latin Grammy Ödüllerinin sahibi oldu.

2007 yılında Finlandiya’da “Emma Gala” ödüllerinde “Uluslararası En İyi Sanatçı” kategorisinde adaylığı Robbie Williams, Andrea Bocelli, Basshunter, Iron Maiden ve Red Hot Chili Peppers gibi isimlerle paylaştı.

Mariza bugüne kadar dört kıtada, dünyanın saygın konser salonlarında hayranları ile buluştu.

Kahire Uluslararası Şarkı Festivali’nde şeref konuğu olan Mariza, Lizbon’da Monsanto Park’ta 22 bin kişiye şarkılarını söyledi.

Tüm dünyada 1 milyondan fazla albüm satışı

Los Angeles Filarmoni Orkestrasıyla Walt Disney Konser Salonu’nda, New York’ta Carnegie Hall’de, Sydney ünlü Opera Evi’nde Fado’yu binlerce izleyiciye ulaştırdı.

1 milyondan fazla albüm satışı

Portekiz geleneği Fado şarkılarını tüm dünyaya ulaştıran, tüm dünyada 1 milyondan fazla albüm satışıyla Fado’nun bir numaralı temsilcisi olmayı sürdüren Mariza 2018 yılında kendi ismini taşıyan albümünü dinleyenlerle buluşturdu. Aynı yıl Vanesa Martin ile Pídeme düetini ve Quem Me Dara, Trigueirinha teklilerini yayınladı.

Merhum Fado Kraliçesi Amália Rodrigues’in doğumunun yüzüncü yılında aynı zamanda kariyerinin 20. yıldönümünü kutlayan Mariz, Lizbon ve Rio de Janeiro’de kaydedilen albümü ‘Mariza Sings Amália’yı 29 Ocak 2021’de sevenleriyle buluşturdu.

Saat 21:00’de Turkcell Sahnesi

Fado’nun Divası olarak adlandırılan Portekizli ünlü sanatçı Mariza, 30 Ekim akşamı Zorlu PSM’de müzikseverlerle buluşacak..

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir