Türk lirasına kur desteği TL vadeli mevduata destek açıklaması

Posted by

Hesap açılışındaki kur ile vade sonu kurunun ne olduğuna bakılmaksızın anapara ve faiz/kâr payı tutarı müşteriye banka tarafından ödenecektir.

TCMB’den döviz tevdiat hesaplarından TL vadeli mevduata dönüşüme destek açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasınca (TCMB), döviz tevdiat hesaplarının ve döviz cinsinden katılım fonlarının hesap sahibinin talebi üzerine Türk Lirası (TL) vadeli hesaplara dönüşmesi halinde mevduat ve katılım fonu sahiplerine destek sağlanmasına karar verildiği bildirildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) yapılan açıklamada, TCMB tarafından, döviz tevdiat hesaplarının ve döviz cinsinden katılım fonlarının hesap sahibinin talebi üzerine Türk lirası vadeli hesaplara dönüşmesi halinde mevduat ve katılım fonu sahiplerine destek sağlanmasına karar verildiği belirtildi.

Açıklamada, bankacılık sistemindeki toplam mevduat/katılım fonu içinde Türk lirasının payının artırılarak finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla 20 Aralık 2021 tarihinde ABD doları, euro ve İngiliz sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı veya döviz cinsinden katılım fonu bulunan yurt içinde yerleşik gerçek kişilerin, söz konusu hesaplarını vadeli Türk lirası mevduat/katılma hesabına dönüştürmeleri halinde destekten yararlanabileceği ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

“Hesaplar 3, 6 ve 12 ay vadeli olarak açılabilecektir. Açılacak Türk lirası vadeli hesaplara işleyecek faiz/kâr payı ile hesap açılışı ve vade sonundaki kur değişim oranı kıyaslanarak yüksek olan oran üzerinden mevduat ve katılım fonu sahibine ödeme yapılacaktır.

Hesap açılışındaki kur ile vade sonu kurunun ne olduğuna bakılmaksızın anapara ve faiz/kâr payı tutarı müşteriye banka tarafından ödenecektir.

Vade sonu kuru üzerinden hesaplanacak tutar, anapara ve faiz/kâr payı tutarından büyükse; aradaki fark TCMB tarafından karşılanacaktır. Vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda destekten faydalanılamayacaktır.

Türk lirasına kur desteği’nde gözden kaçan detay

Türk lirasına kur desteği konusunda daha önce Hazine’nin ödeme yapacağı açıklanmıştı.

Ödeme yapacak kanal Merkez Bankası olarak değişti. Gece yarısı çıkan Merkez Bankası tebliğinde kur desteğinin döviz hesaplarından TL’ye geçenlere verileceği ve bunun sadece bir kez yapılacağı belirtildi.

Paramedya’nın haberine göre; Kamuoyunda daha önce bankalarda kur destek hesabı açan herkesin faydalanacağı yolunda bir algı oluşmuştu. Ancak son tebliğ ile bunun sadece hesabında döviz olan mudilerin TL’ye geçmesi halinde 1 kez olacağı açığa çıktı.

Hesaplar 3, 6 ve 12 ay vadeli olarak açılabilecektir

>> Dövize endeksli mevduat hesabı nedir, sistem nasıl işleyecek?

Vade sonunda kur farkının ödenmesi:

Türk lirasına kur desteği'nde gözden kaçan detay

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir