Toplu ulaşımın sürdürülebilirliği açısından zam kaçınılmaz!

Posted by

Başkentte ulaşıma zam geldi!

2 yıldır zam yapılmadığı belirtilen açıklamada, toplu ulaşımın sürdürülebilirliği açısından zammın kaçınılmaz hale getirildiği savunuldu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı EGO Genel Müdürlüğü, kentteki toplu ulaşıma yüzde 30 zam yapıldığını duyurdu.

İndirimli ve öğrenci bilet ücretlerine ise zam yapılmadı

toplu ulasimin surdurulebilirligi acisindan zam kacinilmaz son durum

Ankara EGO Genel Müdürlüğünden zamla ilgili yapılan açıklama şu şekilde;

Son dönemde yaşanan kur artışlarının, alınan otobüsler dolayısıyla, EGO Genel Müdürlüğü’nün 2022 yılı bütçesine maliyet etkisi 290 milyon Türk Lirasının üzerinde olmuştur.

Bunun yanı sıra mazot, doğalgaz, elektrik, yedek parça, personel giderleri gibi maliyet unsurlarında 2019 – 2021 döneminde %77,60 oranında artış yaşanmıştır. Aynı artış oranı 2017 – 2021 dönemi için % 188,60 olarak gerçekleşmiştir.

En son bilet zammı 02.09.2019 tarihinde yapılmıştır. Söz konusu zam oranı belirlenirken bir önceki zammın yapıldığı 2017 yılından itibaren gerçekleşen maliyet artışlarının çok altında bir oran olan %30 belirlenmiş, indirimli ve öğrenci bilet ücretlerine ise zam yapılmamıştır.

Bütün bu olumsuz gelişmelere rağmen, iki yıldır bilet ücretlerine herhangi bir zam yapılmamış ve maliyet artışları tüm Ankara halkına paylaştırılmıştır. Ancak gerek kamu gerekse özel toplu ulaşımın sürdürülebilirliği açısından gelinen noktada zam kaçınılmaz hale gelmiştir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

EGO Genel Müdürlüğü

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir