TOKİ’nin yeni sosyal konut projesine en çok başvuru yapan iller

Posted by

5 milyonu aşkın kişinin başvuruda bulunduğu TOKİ sosyal konut projesinin ardından, kura çekiminin yapılacağı tarih merak ediliyordu.

TOKİ’nin ilk kura çekimi yapacağı iller belli oldu

2022 TOKİ sosyal konut kura çekimi ne zaman?

TOKİ’nin ilk kura çekimi yapacağı iller ve tarihler açıklandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sosyal konut projesinde ilk kuraların 7 Kasım’da Şırnak ve Ardahan’da çekileceğini açıkladı.

TOKİ sosyal konut kura çekimi için geri sayım başladı. 5 milyonu aşkın kişinin başvuruda bulunduğu TOKİ sosyal konut projesinin ardından, kura çekiminin yapılacağı tarih merak ediliyordu.

TOKİ’nin ilk kura çekimi yapacağı iller ve tarihler açıklandı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi kapsamında “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesinde konutların ilk kuralarının çekileceği illeri ve tarihleri açıkladı.

Bakan Kurum, ilk kuraların, 7 Kasım Pazartesi günü Şırnak ve Ardahan illerinde başlatılacağını belirtti.

Bakan Murat Kurum yaptığı açıklama şöyle:

“Bununla beraber Güneydoğu Anadolu Bölgemizde 5 ilimiz, Doğu Anadolu Bölgemizde 7 ilimiz olmak üzere 7-16 Kasım tarihleri arasında 12 ilimizdeki 22 bin 57 konutumuzun kura çekimlerini gerçekleştireceğiz.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesi kapsamında kura çekimine ilişkin resmî sosyal medya hesabından açıklamada bulundu; 10 günde 12 ilde 22 bin 57 konutun kura çekimini tamamlayacaklarını müjdeledi.

Bakan Kurum, sosyal medya paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“13 Eylül ‘İlk Evim, İlk İş Yerim’ projemizi açıkladık. 40 gün sonra 5 bin 615 konutun temellerini attık. 2 ay bile olmadan ilk kuraları çekiyoruz! Yarın başlayıp, 12 ilde 22 bin 57 konutun kurasını 10 günde tamamlayacağız. 250 bin konutun kurası da Mart ayına kadar bitecek!”

Kura çekimi ne zaman yapılacak?

Yüzyılın sosyal konut hamlesi “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesi için kura çekimi heyecanı başladı.

Bakanlık’tan yapılan açıklamada kura çekiminin yarın başlayacağı hatırlatılarak ilk kuraların, 7 Kasım Pazartesi günü Şırnak ve Ardahan’da çekileceği bildirildi.

“Kura çekimi, noter huzurunda çekilecek ve canlı yayınlanacak”

10 gün içerisinde 12 ilde 22 bin 57 konutun kura çekiminin gerçekleştirileceği kaydedilen Bakanlık açıklamasında kuraların noter huzurunda çekileceğinin ve canlı yayınlanacağının altı çizildi.

Açıklamada, kura çekiminin yapılacağı iller, konut sayıları ve tarihleri şu şekilde olacak:

– 07 Kasım Pazartesi: Ardahan 250 konut

– 07 Kasım Pazartesi: Şırnak 1.450 konut

– 08 Kasım Salı: Kars 1.070, Siirt 903 konut

– 09 Kasım Çarşamba: Batman 1.850 konut

– 09 Kasım Çarşamba: Iğdır 550 konut

– 10 Kasım Perşembe: Ağrı 1.480 konut

– 10 Kasım Perşembe – 11 Kasım Cuma: Mardin 2 bin 550 konut

– 11 Kasım Cuma – 12 Kasım Cumartesi: Van 2 bin 800 konut

– 13-14-15-16 Kasım Pazar, Pazartesi, Salı, Çarşamba: Şanlıurfa 7 bin 100 konut

– 15 Kasım Salı: Hakkâri 804 konut

– 16 Kasım Çarşamba: Bitlis 1.250 konut

Kuralarımız noter huzurunda, şeffaf bir şekilde ve canlı yayın olarak TOKİ’mizin resmi sosyal medya hesaplarından takip edilebilecek.

Kura çekimlerimizin tamamını inşallah 2023 Mart ayında tamamlayacağız. İnşallah tüm yuvalarımızı, konut arsalarımızı, iş yerlerimizi 2 yıl içerisinde vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Hayırlı, uğurlu olsun.”

Vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor

İlk Evim Projesi’ne toplam 5 milyon 135 bin 324 geçerli başvuru yapıldı. Yatay mimari anlayışla, depreme dayanıklı, temelleri sağlam, mahalle ve komşuluk kültürüne uygun, 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak konutlara vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Başvuruların e-Devlet üzerinden ve belirlenen bankaların yetkili şubeleri aracılığıyla kabul edildiği kampanyaya toplam 8 milyon vatandaş başvuru yaptı.

Projeye en çok başvuru yapan iller arasında Konya da yer aldı. Konya, 160 bin 905 başvuruyla, İstanbul, Ankara, Bursa ve Gaziantep’in ardından beşinci sırada yer aldı.

Konya merkez ilçelerinde yapılacak 2 bin 891 konut için toplam 112 bin 989 başvuru yapıldı.

Bu başvuruların 108’i şehit yakını kontenjanından, 20’si gazi kontenjanından, 4 bin 725’i engelli kontenjanından, 8 bin 755’i emekli kontenjanından, 53 bin 312’si genç kontenjanından yapıldı. Diğer başvuru sayısı ise 47 bin 69.

Arsa başvuruların da durum nedir?

1 milyon arsa ve 10 bin işyeri için 10 Ekim’de başlayan başvurular 7 Kasım’da sona erecekti. Arsa ve işyerleri için başvuru süresinin 15 Kasım’a kadar uzatıldığı açıklandı. Arsalar için e-Devlet ve Ziraat Bankası üzerinden başvuru yapılabiliyor. Arsalara başvuru bedeli 500 lira.

İşyerine başvuru ise e-devlet üzerinden ve il merkezlerinde Halk Bankası, ilçelerde Ziraat Bankası şubelerinden gerçekleştiriliyor. İşyerleri için başvuru bedeli 2 bin lira. Başvurular tamamlandıktan sonra kura çekimi ile hak sahipleri belirlenecek. Arsa ve işyerlerine şu ana kadar toplam 800 bine yakın başvuru yapıldı.

TOKİ’nin başvuru ücretleri iadesi

TOKİ başvuru ücreti, IBAN aracılığıyla ödenebilecek. Diğer taraftan ödemeler, ATM aracılığıyla da gerçekleştirilebilecek.

Yatırılan 500 TL’lik başvuru ücreti, kura sürecinin tamamlanmasından sonra, kurada ismi çıkmayan başvuru sahibinin belirtilen IBAN adresine iade edilecek.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir