Telamiz-i Konevi hat sergisi Tantavi Kültür Merkezinde açıldı

Posted by

Hattat Hüseyin Öksüz ve öğrencileri tarafından hazırlanan Telamiz-i Konevi Hat Sergisi, Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nde açıldı.

Meram Belediyesi, Hattat Hüseyin Öksüz ve öğrencileri tarafından hazırlanan hat sergisine ev sahipliği yapıyor. 

Telamiz-i Konevi isimli hat sergisi törenle açıldı

Telamiz-i Konevi Hat Sergisi, 11-17 Aralık tarihleri arasında Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, hat sanatının gönüllere hitap ettiğini belirterek 17 Aralık’a kadar açık olacak sergiyi herkesin görmesi için davette bulundu.

Meram Belediyesi, fiziki belediyeciliğin yanı sıra sosyal ve kültürel çalışmalarla da ön plana çıkmaya devam ediyor.

İl Müftüsü Doç Dr. Ali Öge, birbirinden kıymetli eserlerin yer aldığı sergide olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Medeniyetlerin gelişmesinde sanat ve estetik anlayışı gerçekten önemlidir. Kuran-ı Kerim etrafında şekillenen İslam sanatları, Rabbimizin kelamının güzelliğine işaret etmek içindir. “Mürekkeplerimiz farklı olabilir ama onun güzelliği tektir” diyor şair. O tek olan Rabb’imizin güzelliğine işaret etmek için buradayız. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Müftü Öge, konuşmasının ardından dua gerçekleştirdi.

“GÜZEL YAZI YAZAN DEĞİL, GÖNÜL İŞÇİSİDİR HATTAT”

Hat sanatının, imanın, ihlasın, muhabbetin, sevginin, saygının, zarafetin, inceliğin, estetiğin, asaletin, fedakarlığın ve sabrın dışa yansıması olduğunu ve hattatın da tüm bunların vücut bulmuş hali olduğunu kaydeden Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş,

“Güzel yazı yazan değil, Gönül işçisidir, gönül ehlidir Hattat. Bu nedenle bugün açtığımız sergi de bir güzel yazı sergisi değil. Tüm bu güzel vasıfları bünyesinde barındıran bir sanat şölenidir benim için. Hüseyin Hocam ve daha niceleri ile, bu işe gönül veren gençlerimizle Türk-İslam sanatlarımız eski günlerine dönecek inşallah. Çünkü yeni nesiller daha ileriye gitmek adına büyük kulaçlar atıyor, büyük mücadeleler veriyor. İşte bu sergi de bu yolda atılmış küçük ama önemli bir adım. Allah sonuçlarını bereketli kılsın. Bu vesileyle vakti müsait olan tüm hemşehrilerimizin sergiye gelerek birbirinden kıymetli eserleri görmesini tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu.

“HAT SANATINI GELECEĞE TAŞIMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Öğrencileri ile birlikte Telamiz-i Konevi Hat Sergisi’ni sanatseverlerle buluşturduklarını kaydeden Hattat Hüseyin Öksüz, “Hat sanatını yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak adına çalışıyoruz. Gençlerimizle birlikte verilen emeklerin karşılığı olarak çok kıymetli eserler ortaya çıkıyor. Burada benim elimi öpen gençlerimizin böyle bir sanat icra ettikleri için ben de ellerini öpüyorum. Bu eserlerin sanatseverlerle bir araya gelmesine destek veren Meram Belediyemize ve Başkanımız Mustafa Kavuş’a teşekkür ediyorum. Herkesi sergimizi görmeye davet ediyorum” şeklinde görüş belirtti.

Hattat Hüseyin Öksüz ve öğrencileri tarafından hazırlanan eserlerin yer alacağı serginin açılışı 11 Kasım Cumartesi günü saat 14:00’te gerçekleştirilecek. Vatandaşlar 17 Aralık tarihine kadar sergi salonundaki eserleri inceleme imkanı bulacak.

“HAT SANATI YAZININ ZARAFETİDİR”

Hat sanatının kültürümüzde önemli bir yere sahip olduğunu kaydeden Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, “Geleneksel Türk sanatlarımızın arasında yer alan hat sanatı yazının zarafetidir. Meram Belediyesi olarak bu tür önemli organizasyonlara ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Hattat Hüseyin Öksüz hocamız ve talebelerinin hazırlamış olduğu değerli eserleri tüm hemşehrilerimizin görmesini tavsiye ediyorum. Vakti müsait olan hemşehrilerimizi Telamiz-i Konevi Hat Sergisi’ni görmek üzere Tantavi Kültür ve Sanat Merkezimize bekliyorum” şeklinde görüş belirtti.

Meram Belediyesi’nin şehrin kültür hayatına kazandırdığı Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi, farklı etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Hattat Hüseyin Öksüz ve öğrencileri tarafından kaleme alınan hat sanatlarının yer aldığı sergi düzenlenen törenle açıldı. Telamiz-i Konevi Hat Sergisi’nin açılışına Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, 23. Dönem Konya Milletvekili Ahmet Büyükakkaşlar, İl Müftüsü Doç. Dr. Ali Öge, Hattat Hüseyin Öksüz, meclis üyeleri, muhtarlar ve sanatseverler katıldı.

Konuşmaların ardından katılımcılar hep birlikte sergiyi gezerek, hat sanatı ile yapılmış eserleri inceledi. Telamiz-i Konevi Sergisi 17 Aralık tarihine kadar Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nde gezilebilecek.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir