,

Tarım Bakanlığı ifşa listesi: Hileli gıdaları ve firmaları açıkladı!

Posted by

Tarım ve Orman Bakanlığı hileli gıdaları ve firmaları açıkladı

Tarım ve Orman Bakanlığı, gıdalarda taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 371 firmaya ait 559 parti ürünü bakanlığın internet sitesinde kamuoyuna açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı hileli ürünleri paylaştı

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada; “Taklit ve tağşiş yapan gıda işletmecilerine gayri safi gelirlerine bağlı olarak 50 Bin TL’den 2 milyon TL’ye kadar idari para cezası, hapis cezası, adli para cezası ve gıda sektörü faaliyetinden men cezası getirilmiştir” denildi.

Daha önce 26 kez yapılan kamuoyu duyuruları ile gıdalarda taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam toplam 1.609 firmanın 3.605 ürünü kamuoyu ile paylaşıldı. 01 03 2022

Tarım ve Orman Bakanlığı, gıdalarda taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 371 firmaya ait 559 parti ürünü Bakanlığın internet sitesinde kamuoyuna açıkladı.

2022 hileli ürünler listesinde neler var?

Listede AK Parti Hükümeti tarafından Türk Gıda Kodeksi’ne göre kasaplık et statüsüne sokulan domuz etinin iki farklı firmanın ürünlerinde yer alması dikkat çekti.

Ankara’da “Öz Yenikent Aile Kasabı” isimli işyerinin ısıl işlem görmüş sucuğunda domuz eti tespit edildi. Ayrıca Aydın’da Aşçım Umut isimli firmanın pide iç malzemesinde domuz eti tespit edildi.

Neden geç kalındı?

“Domuz eti tespit ediyor, ancak bunu aylar sonra yayınlıyor!”

Milli Gazete Yazarı Sadettin İnan ise taklit ve tağşiş yapan firmaların gecikmeli açıklanmasına tepki gösterdi.

Sadettin İnan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamda;

Düşünün Bakanlık iki firmanın ürününde domuz eti tespit ediyor ancak bunu aylar sonra yayınlıyor!

Ve yayınlanan listede diğer ürünlerin parti numaraları belirtilmesine rağmen domuz eti tespit edilen ürünlerin parti numaraları nedense açıklanmıyor!

Çünkü domuz eti tespit edilen ürünün, numune alma tarihi belirtilmiş olsa, 19 aydır bu listenin neden yayınlanmadığının cevabını veremeyecekler!

Tam 3 kere haber yaptık..

Ne bize ne kamuoyuna gecikmenin nedenini açıklayamadılar! Kamuoyu adına şimdi bir kez daha soruyorum; Taklit ve tağşiş listesi 19 aydır neden yayınlanmadı?” ifadelerine yer verdi.

>> Tüm marka ve firma isimleri Tarım ve Orman Bakanlığı Hileli gıdalar, firmalar ve markaları ifşa listesi .pdf:

Tarım ve Orman Bakanlığı açıklaması:

“Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından titizlikle yürütülmektedir.

5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ve bu Kanun kapsamında hazırlanan Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

Bu uygulama tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması ve sektörde haksız rekabetin önlenmesine büyük katkı sağlamaktadır.

Uygunsuzlukların tespitinde Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan CİMER, Alo 174 Gıda Hattı ve Whatsapp (0 501 174 01 74) gıda ihbar hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı bulunmaktadır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri tüketici sağlığının en üst düzeyde korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır.

Tüketici sağlığının en üst düzeyde korunmasına yönelik yapılan Kanun düzenlemesi ile gıdada taklit veya tağşiş cezaları caydırıcı hale getirilmiştir. Bu kapsamda, taklit ve tağşiş yapan gıda işletmecilerine gayri safi gelirlerine bağlı olarak 50 Bin TL’den 2 milyon TL’ye kadar idari para cezası, hapis cezası, adli para cezası ve gıda sektörü faaliyetinden men cezası getirilmiştir.

Yüksek teknoloji ürünü cihazlar ile güçlendirdiğimiz, güçlü personel altyapısı ile hizmet veren laboratuvarlarımızda taklit veya tağşişe esas her türlü tespit yapılabilmektedir. Önümüzdeki süreçte yeni risklerin belirlenmesinde yeni teknolojiler, yeni sistemler kullanılarak özellikle kasıtlı olarak gıdada taklit veya tağşiş yapan firmalar en ağır şekilde cezalandırılacaktır.

Yeni düzenleme gıda üreticilerine önemli sorumluluk yüklemektedir. Bu kapsamda üreticilerin hammadde tedariğini dikkatli yapmaları, gerekirse üretim prosesini ayırmaları önem arz etmektedir.

Daha önce 26 kez yapılan kamuoyu duyuruları ile gıdalarda taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam toplam 1.609 firmanın 3.605 ürünü kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Bugün yapılan 27. kamuoyu duyurusu ile 371 firmaya ait 559 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1.887 firmaya ait 4.164 parti ürün kamuoyunun bilgisine arz edilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. ”

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir