SSK, Bağ-Kur emeklisinin maaş zammı ne zaman açıklanacak?

Posted by

Emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacağı merak konusu oldu!

Memur ve memur emeklilerine ek zam için yapılan görüşmeler de Ocak 2022 emekli maaşlarına yüksek oranda zam yapılacağı beklentisini artırdı.

Asgari ücrete yapılan yüzde 50’lik zamla birlikte emeklilerin zam beklentisi de yükseldi. Emekli maaşı zammı ne zaman açıklanacak?

3 Ocak tarihinde açıklanacak enflasyon oranlarından sonra karar verileceği açıklanan emekli maaş zammı ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, emeklileri sevindirecek bir açıklama yaptı.

Bakan Nebati’den emekliye zam açıklaması

3 Ocak tarihinde enflasyon oranlarının belli olmasıyla emeklilerin de ne kadar zam alacaklarına ilişkin resmi açıklamanın gelmesi bekleniyor. Tüm gözler emekliler için Çalışma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’ndan gelecek açıklamalarda olurken Nureddin Nebati konuya ilişkin canlı yayınında konuştu.

Emekli maaş zammı hakkında önemli ifadeler

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, canlı yayında ekonomi gündemi baştan sona ele aldı. Konuşmasında döviz kurundan enflasyonlarına açıklamalarda bulunan Nebati daha sonra emekli maaş zammı hakkında önemli ifadeler kullandı.

Emekli maaşları hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bir talimatı olduğunu hatırlatan Nebati konuşmasında;

“Asgari ücrete yüzde 50 zam yapmışsınız, kamu görevlileriyle çok güzel bir anlaşma yapılmış. Şimdi sıra emeklilerde. Onların da hakkını vermek lazım. Zam oranında sayın Cumhurbaşkanı gerekeni açıklar. Hazine, sabit gelirliler konusunda sıkıntı çıkarmayacak. Yapılacak düzenleme, bütçede disiplinsizliğe yol açmayacak.” ifadelerini kullandı.

Asgari ücrete yapılan yüzde 50’lik zam ve memurlara ek zam verilmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Memur-Sen ve Kamu-Sen başkanlarıyla yaptığı görüşmeler emeklinin beklentisini ardındı. Emeklilere yapılacak seyyanen zam da kulislere sızdı.

Zam oranı kulislere sızdı

Emekli maaşlarına, yüzde 50.51 artırılan asgari ücretle arasındaki farkın açılmaması için yapılacak olan zam oranı da kulislere sızdı. Asgari ücretlilere tıpkı emekliler gibi her 6 ayda bir zam yapılıyordu. Ancak 2016 yılından itibaren asgari ücretlilerin zammı yıllık bazda ve yıl başından itibaren uygulanacak şekilde değiştirildi.

Milyonlarca emekli Ocak ayında maaşına ek zam gelip gelmeyeceğini merakla bekliyor..

Emeklilere ise her 6 ayda bir gerçekleşen tüketici enflasyonu kadar zam veriliyor. Emekli aylıklarına en son temmuz ayında yüzde 8.45 zam yapıldı. Asgari ücrete yıllık yüzde 50.51 zam yapılmıştı. Emeklilerin mağdur olmaması için ocak ayından itibaren en az yüzde 42 civarında bir zammın yapılabileceği konuşuluyor.

TÜFE yüzde 14 gerçekleşse bile

Emeklilere normal zam olarak, Ocak ayında, geçmiş 6 aylık TÜFE kadar zam yapılacak. Bu da tahmini olarak yüzde 13-14 civarında bir zammın zaten garanti olduğunu gösteriyor. Ancak emeklilerin gerçek hayat pahalılığı karşısında daha fazla mağduriyet yaşamamaları için TÜFE yüzde 14 gerçekleşse bile bu zammın yüzde 50.51’lik zamma tamamlanacak şekilde yükseltilebileceği de ifade ediliyor.

3 bin ila 3 bin 500 lira

Buna göre en düşük emekli aylığının 3 bin ila 3 bin 500 liraya kadar çıkabileceği, bu artışın ise oransal zammın yanı sıra seyyanen zamla gerçekleştirileceği konuşuluyor. Diğer emekli aylıklarının da en düşük emekli aylığı dikkate alınarak yükseltilmesi bekleniyor. Şimdi yeni yıldan itibaren bin 200 liralık farkın korunması halinde bile en düşük emekli aylığına bin 427 lira zam yapılarak en az 3 bin 53 lira civarına yükseltilmesi gerekiyor.

En düşük emekli aylığı bin 500 lira

Asgari ücret zammından önce asgari ücretli işçiyle en düşük emekli aylığı arasında bin 200 liralık bir fark vardı. Asgari ücret 2 bin 826 lira, en düşük emekli aylığı da Hazine’nin aradaki farkı ödemesiyle birlikte bin 626 lira düzeyinde bulunuyordu.

Enflasyon son 19 yılın zirvesinde..

Türkiye İstatistik Kurumu, aralık ayı enflasyonunu yüzde 13,58 olarak açıklarken, yıllık enflasyon yüzde 36,08 olarak açıklandı. 03 01 2022

TÜİK’in açıkladığı resmi rakamlara göre 2021 yılı enflasyonu ise yüzde 36,08 olarak ölçüldü. Kasım ayında yıllık enflasyon yüzde 21,31 olarak açıklanmıştı.

Yurt içi üretici fiyatları ise aralıkta yüzde 19,08 artarken, yıllık Yİ-ÜFE yüzde 79,89’a tırmandı.

TÜİK’in açıkladığı yıllık rakamlara göre son 19 yılın en yüksek enflasyon seviyesi görüldü.

Emeklilerin maaşlarına yapılacak zam oranı belli oldu!

Devlet kurumunun söz konusu verileriyle birlikte Ocak ayında memur ve emeklilerin maaşlarına yapılacak zam oranı da belli oldu.

Hükümetin farklı bir tasarrufu olmazsa, memur maaşlarına ve emekli memur aylıklarına yüzde 27.47, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına da yüzde 25.47 oranında zam yapılacak.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir