,

Şikayetin arttığı fahiş elektrik faturaları için flaş düzenleme!

Posted by

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan ve 2 saatten fazla süren Kabine toplantısı sonra erdi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamalarda fahiş elektrik faturalarında düzenleme yapılacağını açıkladı.

Şikayetlerin arttığı fahiş elektrik faturalarında flaş yeni düzenlemeye gidiliyor!

150 kilovattan 210 kilovata çıkarılacak

Yeni yıla saatler kala elektrik faturalarına yapılan fahiş zamlarla ilgili konuşan Erdoğan, bu konuda yeni bir düzenleme yaptıklarını duyurdu.

Erdoğan, “Vatandaşlarımızın 2 – 3 kat faturalarının attıklarına yönüne şikayetler sonrası elektik kurumlarımıza tarifelerinin düzenlemeye gitmesi talimatını verdik. Elektrik faturalarında aylık tüketimi, 150 kilovattan 210 kilovata çıkarıyoruz” ifadelerini kullandı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamaların satırbaşları şöyle:

“Elektrik faturalarının iki – üç kat arttığı yönündeki şikayetler üzerine ilgili kurumlarımıza elektrik tarifelerinin yeniden düzenlenmesi talimatını verdik”

“Sanayi kuruluşlarına uygulanan kısmi enerji kesintisini önemli ölçüde azalttık. Yakında tümüyle kaldırıyoruz”

“En düşük tarifede günlük 5 kilovat olarak hesaplanan elektrik tüketim tutarını 7 kilovata dolayısıyla aylık tüketimi 150 kilovattan 210 kilovata çıkarıyoruz”

Şubat ayında sarf edilecek elektriğin faturası, vatandaşlarımız lehine yapılacak yeni düzenlemeye uygun şekilde gelecektir”

>> EPDK: Elektrik faturası şikayeti olana kWh hesaplama formülü

“2022 yılında tarımsal destekleme bütçesini 3,2 milyar liralık ilaveyle 29 milyar liraya çıkardığımızın müjdesini paylaşmak istiyorum”

“Kredi Garanti Fonu kefaleti ile kullandırılacak 3 yeni destek paketi ile firmalarımıza 60 milyar liralık bir kefalet limiti açıyoruz”

“Engellilere yönelik yılın ilk memur atamasını 8 Şubat’ta yapacak, her eğitim kademesinden 2 bin 927 engelli vatandaşımızın kamuya yerleşimini sağlayacağız”

“Değişen şartlara ve ihtiyaçlara göre Kabinede değişikliğe gitmemiz gayet tabiidir”

“Dezavantajlı ailelerin anaokuluna ve ana sınıfına devam eden çocuklarına yönelik yıllık 500 milyon liralık yeni bir destek paketini hayata geçiriyoruz”

“(Orman yangıları) Yerli ve milli insansız hava aracı sayımızı 8’e, yangın söndürme uçaklarımızın sayısını 20’ye, helikopter sayımızı 55’e çıkartıyoruz”.

Elektrik zammı sonrası güncel elektrik fiyatları ne kadar?


 

2022 elektrik zammı sonrasında güncel elektrik fiyatları ne kadar?

Elektrik fiyatlarında uygulanan zam sonrasında 150 kilowatt saate kadar olan tüketimler 1. kademe olarak kabul edilecek ve bu kademe dahilinde elektrik tüketimleri 1.37 TL üzerinden hesaplanacak.

150 kilowatt saatin geçilmesi halinde ise 2. kademeden ücretlendirmeler yapılacak ve bu ücretlendirmede 1.37 TL olarak belirlenen temel hesaplama tutarı 2.06 üzerinden hesaplanacak.

Ancak bu hesaplamalarda 150 kilowatt saate kadar olan bölüm, her şart dahilinde 1.37 TL’den hesaplanırken, Şubat ayından itibaren (Önceki: 150 kilovatsaat / Son durum: 210 kilovatsaat) üzerindeki tüm tüketimler 2.06 üzerinden hesaplanarak iki ayrı hesap toplanacak ve fatura tutarına yansıtılacak.

Oyla post
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir