Şeyh Nazım Kıbrisi Kimdir? Biyografisi Özgeçmişi Kim Kimdir?

Posted by

Nâzım Kıbrısî veya Şeyh Nâzım veya Mevlânâ Nâzım El-Hâkkânî (Osmanlıca: شيخ ناظم ), (21 Nisan 1922 – 7 Mayıs 2014), Nakşibendi Tarikatı şeyhi idi. Kıbrıs Lefke’de yaşıyordu..

Şeyh Nazım Kıbrisi öldü mü? Şeyh Nazım Kıbrisi Kimdir?

Kıbrıs’ın Larnaka şehrinde 21 Nisan 1922 Miladi (23 Şaban 1340 Hicri ) günü doğan Şeyh Muhammed Nâzım Âdil Kıbrısî, Mutasavvıf ve Nakşibendi şeyhidir.

Şeyh Nazım Kıbrısi Şeyh Muhammed Nâzım Âdil Kıbrısî hakkın rahmetine kavuştu..

“KKTC” Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin önde gelen dini liderlerinden 92 yaşındaki Şeyh Nazım Kıbrısi, akut solunum yetmezliği teşhisi ile 17 Nisan’da kaldırıldığı Yakındoğu Üniversitesi Cengiz Topel Hastanesi’nde tedavi görüyordu.

Nazım Kıbrısi, 7 Mayıs 2014 13:30’da öğlen saatlerinde hayata gözlerini yumdu. Ölüm haberini, Başhekim Doktor Sevim Erkmen açıkladı.

Erkmen,” Tüm çabalara rağmen saat 13:30 ‘da aramızdan ayrıldı. Yakındoğu ailesi olarak kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz. Yakınlarına başsağlığı diliyoruz.” dedi.

Ölüm haberleri üzerine yakınları ve çok sayıda seveni hastaneye akın etti.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Şeyh Nazım Kıbrısi’nin, İslam dünyası ve insanlığa hizmetlerini unutmayacaklarını belirtti.

Eroğlu, Şeyh Nazım Kıbrısi’nin vefatı dolayısıyla yayımladığı mesajda;

“Kıbrıs Türk halkının içinden çıkmış bir değer olan dostumuz, kardeşimiz Şeyh Nazım Kıbrısi’nin ölümünü büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Kıbrıs Türk halkının içinden çıkmış bir değer olan Şeyh Nazım Kıbrısi’nin, İslam dünyası ve insanlığa hizmetlerini unutmayacağız” ifadesini kullandı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu da taziye için hastaneye gitti.

Kıbrısi, Lefkoşa Selimiye Camii’nde ikindi namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Lefke’de defnedilmiştir..

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir