Seyda Muhammed Konyevi Kimdir Biyografisi | Kim Kimdir?

Posted by

Nakşibendi mürşidlerinden Seyda Muhammed Konyevi ne zaman vefat etti?

Konyevi Hazretleri, Kayacık’da insanlara Allah’ın emir ve nehylerini anlatmak suretiyle onların dünyada ve ahirette saadete kavuşmalarına vesile olmaktaydı.

Seyda Muhammed Konyevi Kimdir?

Menzil cemaati şeyhi Muhammed Konyevi kimdir?

İstanbul’da bir hastanede tedavi gören Seyda Muhammed Konyevi, 80 yaşında 09 Şubat 2022 Salı günü vefat etti.

Özgeçmişi Hakkında Bilgiler:

Muhammed Konyevi, 1942 yılında Mardin ilinin merkezine bağlı Konaklı köyünde doğdu.

Seyda Muhammed Konyevi, anne tarafından Hz. Ömer’in soyundandır. Dört yaşında iken Kur’an-ı Kerim’i öğrendi.

Seyda Muhammed Konyevi Hazretleri, Muhammed Diyauddin Hazretleri’nin torunlarından Molla Takyeddin’in halifesi Molla Abdulbaki ve Seyda Süleyman Banihi’den de ilim tahsil etti.

Bir kaç alimden daha ilim tahsil ederek en son Gavs-ı Bilvanisi’nin halifelerinden Abdussamed-i Ferhendi’nin yanına geldi. Onun yanında bir yıl kaldıktan sonra zahiri ilimlerden icazet aldı. Daha sonra, Abdussamed-i Ferhendi, güzel ahlakından dolayı onu kızıyla evlendirdi.

İlim, marifet öğrenmeye ve çeşitli maharetler kazanmaya başladı. İlim tahsiline başlamadan önce bir süre kendi keçilerine çobanlık yaptı. Seyda-i Konyevi (ks) daha küçük yaşlardayken bile cemaati kaçırmazdı. Keskin zekası birçok kimsenin dikkatini çekmişti.

Akrabaları onun okuyup öğretmen olmasını isterken o ilim uğruna bir medreseye yerleşti. Seyda hazretlerinin 40’ı geçkin kitabı yayınlanmış olup şu anda sadece 34 tanesinin basımı yapılmaktadır.

Menzil Cemaati Şeyhi Muhammed Konyevi Kimdir?

Seyda Muhammed Konyevi Hazretleri, Seyyid Muhammed Raşid Hazretlerinin vefatından sonra bir yıla yakın teberrüken Menzil’de kaldı. Daha sonra Seyyid Muhammed Raşid Hazretlerinin işareti üzerine Konya Kayacık’a hicret etti.

Menzil cemaati şeyhi Konyevi Hazretleri, Konya *Kayacık’da insanlara Allah-u Zülcelal’in emir ve nehylerini anlatmak suretiyle onların dünyada ve ahirette saadete kavuşmalarına vesile olmaktaydı.

Seyda-i Konyevi (ks), sevenlerine daima Hz. Peygamber (sav)’in ve ashab-ı kiramın yolundan gitmelerini tavsiye etmekteydi. Sevenlerine, Allah-u Zülcelal’in rahmetinden, nefsin ve dünyanın kötülüğünden çok bahsettmekte veziyaretine gelenlere Hz. Peygamber (ks), ashab-ı kiramdan ve ilmiyle amel eden alimlerin ahlakından bahsederek ve onlar gibi ahlaklanmalarını tavsiye etmekteydi.

Ne zaman, nerede defnedildi?

Seyda Muhammed Konyevi, Kayacık Sultan Reyhani Camii’nde 09 Şubat 2022 Çarşamba günü öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Kayacık Mezarlığı’nda aile kabristanında toprağa verildi.

*Kayacık, Konya Organize Sanayi Bölgesi Civarındadır.

5/5 – (1 vote)
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir