Sencer İmer kimdir? Biyografisi özgeçmişi kim kimdir?

Posted by

Yaklaşık 1 aydır yoğun bakımda tedavi gören İmer’in vefat etti

Uluslararası İlişkiler uzmanı Prof. Dr. Sencer İmer, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Biyografisi özgeçmişi hakkında bilgiler nelerdir?

Türkiye’nin yakından tanıdığı Prof. Dr. Sencer İmer, vefat etti.

Birleşmiş Milletler (BM) Uzmanı olarak Devlet Planlama Teşkilatı (DPT)’de müşavirlik yapmanın yanı sıra; merhum Necmettin Erbakan, Turgut Özal ve Bülent Ecevit’e de danışmanlık yapan İmer’in vefatı sevenlerini üzdü.

Sencer İmer kimdir?

Aslen nerelidir? Sencer İmer, 1942 yılında Ankara’da dünyaya geldi.

Tam adı Celalettin Sencer İmer olan profesör, ilkokul, ortaokul ve liseyi Ankara’da tamamladı, sonra devlet bursu ile üniversite eğitimi için 1960 yılında Berlin’e gitti.

Berlin Teknik Üniversitesin’ den 1965 yılında Metalurji yüksek mühendisi olarak mezun oldu.

1968 yılında doktorasını tamamlayan İmer, 1973’de Berlin Teknik Üniversitesinde Metalurji alanında doçent oldu. 2004 yılında profesör oldu.

1973-1982 yılları arasında Berlin Teknik Üniversitesinde bilimsel çalışmalar ve öğretim üyeliği yapan Sencer İmer, 1982-1992 yılları arasında BM uzmanı olarak DPT de müşavirlik ve çeşitli bakanlara danışmanlık yaptı.

Asil-çelik ve Türkiye Demir ve Çelik İşletmeleri A.Ş. (TDÇİ) Yönetim Kurulu üyeliği ve başkan vekilliği görevlerinde, 1989-1992 yıllarında Türkiye Demir ve Çelik İşletmeleri A.Ş. (TDÇİ) genel müdürlüğü görevinde bulundu.

1992’den beri Ankara Üniversitesi Fen Fakültesinde öğretim üyeliği yapıyordu. Ayrıca Hacettepe ve TOBB üniversitelerinin uluslararası ilişkiler bölümlerinde Türkiye Ekonomisi ve karşılaştırmalı ekonomi dersleri veriyordu.

1995’den beri Kardemir kurucu üyesi ve yönetim kurulu üyeliği yaptı. 10 yıl başkanlığını yaptığı Türk-Alman mesleki eğitim vakfı Meksa’nın kuruculuğunu ve yönetim kurulu üyeliğini yaptı. İmer, birinci dereceden Alman Devleti Hizmet Nişanı sahibiydi.

2009 – 2013 yılları arasında Aksaray Üniversitesi İİBF dekanı olarak görev alan İmer, Anka Enstitüsünde Yönetim Kurulu Başkanlığı yapıyordu.

Sencer İmer, evli ve 3 çocuk babasıydı.

Sencer İmer’in cenaze namazı, 8 Ocak Cumartesi günü öğle namazına müteakip Ankara Kocatepe camiinde kılınarak Cebeci Asri Mezarlığına defnedilecek.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir