Saldırıya uğrayan Ahmet Hakan koruma talep etmişti!

Posted by

Evinin önünde 4 kişinin saldırısına uğrayan Hürriyet yazarı Ahmet Hakan’ın avukatı, 14 Eylül’de İstanbul Valiliği’ne bir dilekçeyle başvurarak ‘koruma önlemlerinin artırılmasını’ istemişti.

Ahmet Hakan 17 gün önce koruma talep etmişti..

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, kendisini “İstersek seni sinek gibi ezeriz. Bugüne kadar merhamet ettik de hala hayatta kalabiliyorsun” sözleriyle tehdit eden yandaş Star yazarı Cem Küçük için “Başımıza bir şey gelirse sorumlusu bu şahıstır” demişti.

Cem Küçük’ün Hürriyet çalışanlarını ve kendisini hedef gösterdiğini söyleyen Ahmet Hakan başlarına bir şey gelmesi durumunda Cem Küçük’ün bundan sorumlu olacağını söyledi.

Hakan, “Ben bu şahısla ilgili olarak savcılara suç duyurusunda bulunuyorum. Bizi hedef göstermektedir. Hürriyet’in muhabirinden yöneticisine, çaycısından yazarına herhangi bir emekçisinin başına bir şey gelirse sorumlusu bu şahıstır. Bu şahıs azmettiricisidir. Cinayete azmettiren bir adam gibidir” sözlerine yer verdi.

Gazeteci Ahmet Hakan evinin önünde saldırıya uğradı!

Ahmet Hakan’ın avukatı Turgut Kazan’ın, Star gazetesinde Cem Küçük’ün kaleme aldığı tehdit yazısının ardından 13 Eylül tarihinde İçişleri Bakanı’nı arayarak müvekkilinin hayatından endişe ettiklerini belirtip koruma önlemlerinin artırılmasını istediği ortaya çıktı.

Ertesi gün, Turgut Kazan’ın avukat kızı Aslı Kazan Gilmore da İstanbul Valiliği’ne bir dilekçeyle başvurarak koruma önlemlerinin artırılmasını talep etti. Bunun ardından Turgut Kazan, İstanbul Valisi’yle görüşerek söz konusu hususu yineledi.

Son olarak avukat Aslı Kazan Gilmore, Gayrettepe’deki İstanbul Emniyet Müdürlüğü Koruma Şubesi’ne başvuruda bulunarak koruma önlemlerinin alınıp alınmadığını sordu. Gilmore’a, ‘Bayramdan sonra bir karar verilebileceği’ söylendi. Ancak ilk başvurunun yapıldığı 13 Eylül’den Hakan’ın saldırıya uğradığı 30 Eylül akşamına kadar geçen 17 gün içinde hiçbir önlem alınmadı.


Ahmet Hakan Saldırısına TÜSİAD’dan kınama

“Basın organlarının binalarına yönelik olarak başlayan saldırıların basın mensuplarının darp edilmesi aşamasına varması son derece kaygı uyandırıcıdır”

TÜSİAD tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Hürriyet Gazetesi yazarı ve CNNTÜRK kanalı program yapımcısı Ahmet Hakan Coşkun’a yönelik yaralanmayla sonuçlanan fiziki saldırıdan ötürü kendisine ve tüm basın çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimizi sunarız.

Basın organlarının binalarına yönelik olarak başlayan saldırıların basın mensuplarının darp edilmesi aşamasına varması son derece kaygı uyandırıcıdır.

Bir süredir basın organları ve basın mensuplarını da içine alan tehditkar ve kasvetli atmosferin nasıl kontrolden çıkabileceğine örnek olan bu elim saldırının sadece faillerinin değil, varsa azmettiricilerinin de ortaya çıkarılması acil bir ihtiyaçtır.

Tüm kurumlar ve kişiler, içinde bulunduğumuz ağır kutuplaşmanın yarattığı ortamın hassasiyetini gözeterek, sorumlu tutum, söylem ve eylem içinde hareket etmelidir.”

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir