Sağlık Raporu olan hastaların ilaç temini hakkında SGK duyurusu

Posted by

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından, 08 / 04 / 2022 tarihinde “Kronik Hastalığı Nedeniyle Sağlık Raporu Olan Hastaların İlaç Temini” hakkında bir duyuru yayımlanmış olup, söz konusu duyuru aşağıdaki şekildedir.

Kronik hastalıklarda kullanılan ilaçlar, 1 Haziran 2022 tarihinden itibaren eczanelerden hekim reçetesiyle temin edilecek.

Raporla ilaç sisteminde son durum nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan duyuruya göre;

“Bilindiği üzere Kronik Hastalıklarda Reçetesiz İlaç Temini” uygulaması 31 Mayıs 2022 tarihinde sona eriyor. Kronik hastalıklarda kullanılan ilaçlar, 1 Haziran 2022 tarihinden itibaren hekim reçetesiyle eczanelerden temin edilecek.

SGK’dan yapılan yazılı açıklamada, kronik hastalığı nedeniyle sağlık raporu olan hastaların ilaç temini hakkında şu ifadelere yer verildi:

“Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle vatandaşlarımızın sağlık hizmetine erişiminde aksamaya neden olunmaması ve olası bulaş riskinin azaltılması amacıyla kurumumuz tarafından sağlık raporlarının süresine ve bu raporlara istinaden reçetesiz temin edilecek ilaçlara ilişkin kurumumuz internet sitesinde yayımlanan, 18 / 03 / 2020 tarihli duyuru ile bilgilendirme yapılmış ve bu kapsamda 01 / 01 / 2020 tarihi itibarı ile sonlanmış veya bu tarihten sonra sonlanacak olan kronik hastalık raporlarının süresi uzatılarak vatandaşlarımızın doğrudan eczanelerden ilaç temini yapması sağlanmıştır.

Kurumumuz internet sitesinde yayımlanan 29 / 11 / 2021 ve 21 / 01 / 2022 tarihli duyurularda yer alan ilaç grupları dışında bulunan tüm ilaçların rapor süreleri 31 / 12 / 2022 tarihine kadar uzatılmakla birlikte,

01 / 06 / 2022 tarihi itibariyle tüm ilaçlar Sağlık Uygulama Tebliği hükümlerine uygun olarak düzenlenen hekim reçetesi karşılığında kurumumuzla sözleşmeli eczanelerden temin edilebilecektir.”

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir