Sağlık Bakanlığı 85 bin sağlıkçı alımı detayları netleşmeye başladı

Posted by

Sağlık Bakanlığı’nın 85 bin personel alımı yapması heyecanla beklenirken, illere göre kontenjanlar da netleşmeye başladı.

85 bin sağlıkçı alımı illerin kontenjan dağılımı

Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada, 85.000 personel alımı yapacağını duyurmuştu. Bakanlığın bu kadar yüksek sayıda alım yapacağını duyurmasının hemen ardından, pek çok kişi alımlara dair detayları araştırmaya başladı.

Fahrettin Koca: Sağlık Bakanlığı’na 85 bin personel alınacak. Sağlık Bakanlığı 85 bin personel alımı ne zaman yapılacak? Bakanlık’tan gelecek açıklamalar heyecanla beklenirken, hangi branştan kaç alım yapılacağı da merak ediliyor.

Bakan Koca tarafından yapılan açıklamalar sonrasında, Sağlık Bakanlığı personel alımına ilişkin başvuru tarihi ve ayrıntıları açıklanmadı. Başvuru tarihlerinin yıl sonundan önce duyurulması bekleniyor.

Sağlık Bakanlığına 85 bin personel alımı başlıyor

Atama bekleyen sağlık çalışanları için müjdeyi veren Bakan Fahrettin Koca, 85 bin sağlık personeli alınacağını açıklamıştı. Sağlık Bakanlığı personel alımına ilişkin gelecek olan başvuru duyurusu beklenmeye devam ediyor.

Bakan Koca, “Sağlıkta ‘Beyaz Reform’a destek kuvvet, 85 bin yeni çalışma arkadaşı!” yaptığı duyurunun ardından, başvuru tarihleri Sağlık Bakanlığı 85 bin personel alımı başvuruları ne zaman?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, atama bekleyen binlerce sağlık çalışanına müjdeli haberi verdi. Bakan Koca’nın açıklaması şu şekilde;

“Bakanlığımız, bu yıl 85 bin kadro açıyor. Yeni çalışma arkadaşlarımızın sayısı, bazı ülkelerin nüfusundan fazla. Sağlıkta ‘Beyaz Reform’a destek kuvvet, 85 bin yeni çalışma arkadaşı! Görülmemiş başarılar için görülmemiş büyüklükte bir kadro açılıyor. Gözümüz aydın.”

Bakan Koca’nın 85 bin personel açıklaması

Sağlık Bakanlığı bünyesine 85 bin personel alımı yapılacağını duyuran Bakan Koca şu ifadelere yer verdi;

“85 bin sağlık çalışanı alımı ile ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. Bu dönemde düşünün bizim 32 bin poliklinik odamız var. Tüm bu poliklinik odalarında hizmet vermek üzere bu yıl tıbbi sekreter koyacağız.

Hekimler sekreterlik işlerini yapmaktan kurtulacak. Bu sayede hekimlerin hastaya daha fazla odaklanmasına, daha iyi hizmet vermesine imkan sağlanacak. Yaşanan tüm aksaklıkların bir bir çözüldüğünü hep beraber göreceğiz.

Toplam 85 binsağlıkçı ataması bu yıl içerisinde yapılacak. Bugüne kadar ilan edilmiş en büyük alım olacak. Kademeli olarak bu yıl hepsini alacağız. Sırayla gruplar halinde alım gerçekleşecek. Sabırla izlersek yıl sonu aramızda yeni arkadaşları göreceğiz”

Güncel Sağlık Bakanlığı bünyesine 85 bin personel alımı yapılacağını duyuran Bakan Koca şu ifadelere yer verdi; Toplam 85 bin atama bu yıl içerisinde yapılacak. Bu kapsamda, yapılacak alımlara ilişkin yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

İllerin kontenjan sayıları nasıl olacak?

Sağlık Bakanlığı’nın yapacağı 85.000 personel alımında, il il kaç kontenjan ayırıldığı belirginleşmeye başladı.

Bugüne kadar yapılan açıklamalara göre, illerdeki kontenjan dağılımları şu şekilde:

Muğla 661, Niğde 240, Siirt 243, Şırnak 332, Isparta 404, Sakarya 925, Adıyaman 366, Afyonkarahisar 477, Aydın 919, Erzincan 249, Mardin 387, Mersin 910, Nevşehir 288, Siirt 243, Şırnak 332, Trabzon 802, Aksaray 295, Osmaniye 227, Kırıkkale 191, Manisa 1.033, Batman 292, Diyarbakır 797, Karabük 216, Van 657, Bartın 141, Bolu 389, Giresun 534, Yozgat 458, Kilis 415, Gaziantep 1.263, Denizli 620, Sivas 440, Amasya 319

Branşlar nedir?

85 bin sağlıkçı personel alımı kapsamında, 42 bin tekniker ve teknisyen, 12 bin hemşire ve 3 bin ebe ataması yapılması beklenirken, alım yapılacak kadrolar şöyle:

Biyolog, Çocuk Gelişimcisi, Ebe, Fizyoterapist, Hemşire, Psikolog, Sağlık İdarecisi / Sağlık Yönetimi, Adli Tıp Sağlık Teknikeri, Ağız Diş Sağlığı Teknikeri, Ameliyat Teknikeri, Diş Teknikeri, Diyaliz Teknikeri, Eczane Teknikeri, Evde Bakım Teknikeri, Fizik Tedavi Teknikeri, İlk ve Acil Yardım Teknikeri, İş ve Uğraşı Terapisti Teknikeri, Odyometri Teknikeri, Ortopedi Teknikeri, Podolog Teknikeri, Anestezi Teknisyeni, İlk ve Acil Yardım Teknisyeni, Laboratuvar Teknisyeni, Röntgen Teknisyeni, Tıbbi Sekreter Teknisyeni, Sosyal Çalışmacı

Sağlık Bakanlığı’nın söz konusu alımı ne zaman gerçekleştireceği pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Önümüzdeki süreçte Sağlık Bakanlığı’nın konuya ilişkin detaylı bilgilendirme yapması bekleniyor.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir