,

SADAT nedir, ne iş yapar SADAT ne zaman nerede kuruldu?

Posted by

SADAT A.Ş.’nin Adnan Tanriverdi tarafından kurulan daha siyasi bir odağı olan ASSAM adında kardeş bir kuruluşu bulunmaktadır. ASSAM, stratejik bir araştırma merkezi işletmekte ve yıllık sözleşmelere ev sahipliği yapmaktadır.

SADAT nedir, ne iş yapar? SADAT ne zaman nerede kuruldu?

Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. veya SADAT A.Ş., Türkiye merkezli bir askeri danışmanlık şirketidir.

Şirket, 28 Şubat 2012 tarihinde emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi tarafından kurulmuş olup uluslararası alanda askeri ve iç eğitim, savunma danışmanlığı ve mühimmat alımı gibi hizmetler sunmaktadır. Şirketin merkezi İstanbul’un Beylikdüzü ilçesinde yer almaktadır.

Suriye’deki El Nusra örgütüne silah taşıdığı iddia edilen SADAT kendisini “savunma alanında danışmanlık ve askeri eğitim veren şirket” olarak tanımlıyor. Ancak SADAT hakkında kurulduğu günden bu yana farklı iddialar dile getirildi.

SADAT 28 Şubat 2012 tarihinde emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi ve 23 emekli subay ve astsubay tarafından kuruldu. Şirketin kuruluş içeriğinde, uluslararası alanda askeri ve iç eğitim, savunma danışmanlığı ve mühimmat alımı gibi tanımlar yer alıyor.

SADAT nedir? SADAT'ın kurucusu Adnan Tanrıverdi kimdir? SADAT A.Ş., Türkiye merkezli bir askeri danışmanlık şirketidir.Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. veya SADAT A.Ş., Türkiye merkezli bir askeri danışmanlık şirketidir. Şirket, 28 Şubat 2012 tarihinde emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi tarafından kurulmuş olup uluslararası alanda askeri ve iç eğitim, savunma danışmanlığı ve mühimmat alımı gibi hizmetler sunmaktadır.

Kurucusu: Adnan Tanrıverdi

Kuruluş tarihi: 28 Şubat 2012

Şirketin Genel Merkezi Adresi: Marmara Mahallesi Hürriyet Bulvarı No: 110 / H Beylikdüzü İstanbul Türkiye

Şirketin kurucu üyeleri, Savunma Danışmanlık’ın kısaltması olarak kullanılan ‘SADAT’ın Arapçada “seyitler” anlamına geldiği için bu ismi seçtiklerini ifade ediyor.

SADAT’ın kurucusu Adnan Tanrıverdi Kimdir?

Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, Genelkurmay Özel Harp Dairesi ve KKTC Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’nda yaklaşık 30 yıl görev yaptı.

SADAT nedir? SADAT’ın kurucusu Adnan Tanrıverdi kimdir?

Kara Harp Akademisi’nde eğitmen olarak derslere giren Tanrıverdi’nin öğrencilerinden biri de Savunma Bakanı Hulusi Akar idi.

Askeri kariyerine son verildi

Tuğgeneralliğe yükselen Tanrıverdi, 28 Şubat döneminde resmi olarak “kadrosuzluk” gerekçesiyle emekli edildi. Fakat o dönemde birçok askeri personel gibi “islamcı” olarak kategorize edildiği için askeri kariyerine son verildi.

Tanrıverdi askeri kariyerinden sonra, kendisi gibi emekli edilen askerler ile kurulan Adaleti Savunanlar Derneği’ne (ASDER) katıldı, ve 5 yıl boyunca kurumun genel başkanlığını pozisyonunda bulundu.

Daha sonra Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği (ASSAM) aracılığıyla TSK’nın yeniden yapılandırılmasına yönelik fikirleri gündeme gelmeye başladı.

SADAT’ı kurmadan önce Tanrıverdi, ABD’de askeri strateji alanından danışmanlık yapan Amerikalı özel şirketlerin işleyişi hakkında çalışmalar yürüttü.

SADAT nedir, ne iş yapar? SADAT ne zaman nerede kuruldu?

Erdoğan ile tanışması nasıl oldu?

1994’te Recep Tayyip Erdoğan İstanbul belediye başkanı seçildiğinde, askeri kanadından nadir destekçileri arasında Tanrıverdi vardı.

Erdoğan’ın adaylığı sırasında Tanrıverdi İstanbul Maltepe’de Tugay Komutanı olarak görev yapıyordu. Bu sırada, ortak bir tanıdıkları vasıtasıyla tanışan Erdoğan ve Tanrıverdi’nin ilişkisinin zamanla dostluğa dönüştüğü iddia ediliyor.

“Mehdi’nin gelişine hazırlanmamız gerekiyor”

Erdoğan’ın güvendiği bir isim olan Tanrıverdi, Ağustos 2016’da Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına atanmıştı. Tanrıverdi, özellikle savunma alanında, Erdoğan’ın en önemli danışmanlarından biri oldu.

SADAT nedir? SADAT'ın kurucusu Adnan Tanrıverdi kimdir? Erdoğan ve Tanrıverdi’nin ilişkisinin zamanla dostluğa dönüştüğü iddia ediliyorTanrıverdi’nin Aralık 2019’da İstanbul’da düzenlenen bir kongrede yaptığı konuşma büyük tepkilere neden olmuştu.

Tanrıverdi’nin, “Mehdi’nin gelişine hazırlanmamız gerekiyor” şeklindeki açıklamasına gelen yoğun tepkiler, Ocak 2020’de hem başdanışmanlık hem de Güvenlik ve Dış Politika Kurul Üyeliği görevlerinden alınmasına sebep oldu etti.

 


SADAT neden kuruldu, kuruluş amacı nedir?

SADAT’ın resmi internet sayfasındaki “misyonumuz” sayfasında, kurumun kuruluş sebebi şu ifadelerle açıklanıyor:

“SADAT Savunma hizmet verilen ülkenin Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyacağı her türlü harp silah, araç, gereç, yedek parça, patlayıcı madde ve malzemenin ihtiyaçlarının tespiti, depolanması, tedariki, dağıtımı, bakımı ve onarımı hizmetlerini yapar.

Uluslararası alanda Silahlı Kuvvetlerin ve İç Güvenlik Güçlerinin organizasyonu amacıyla, stratejik danışmanlık, özel savunma ve güvenlik eğitimleri ile donatım alanlarında hizmet vererek, İslam Ülkeleri arasında savunma ve savunma sanayi işbirliği ortamı oluşturmak ve İslam Dünyasının kendine yeterli bir askeri güç olarak da Dünya Süper Güçleri arasındaki hak ettiği yeri almasına yardımcı olmaktır”


Adnan Tanrıverdi SADAT’a geri döndü

Odatv’nin haberine göre; SADAT’ın kurucusu Adnan Tanrıverdi’nin yeniden SADAT’a geri döndüğü ortaya çıktı.

9 Ocak 2020’de görevinden istifa eden Cumhurbaşkanı Başdanışmanlarından Adnan Tanrıverdi’nin kurucusu olduğu SADAT, gündemdeki yerini korurken, dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

Ulaşılan belgeye göre, SADAT’ın kurucusu Adnan Tanrıverdi’nin yeniden SADAT’a geri döndüğü ortaya çıktı. 

SADAT nedir, ne iş yapar? SADAT ne zaman nerede kuruldu?

Adnan Tanrıverdi, 2016 yılından 2020 yılına kadar Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Güvenlik ve Dış Politika Kurul üyesi görevinde bulunmuştu. Bu süre zarfında, SADAT’tan istifa eden Tanrıverdi, yeniden eski görevine döndü.

 


 

SADAT’ın misyonu ve amacı hakkında:

SADAT’ın misyonu ve amacı, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) karşıtlarının çeşitli iddialarıyla karşı karşıya kalmaktadır.

Bu iddialar terörizmi desteklemekten, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sadık bir özel ordu kurmaya kadar uzanan çeşitli tartışmaların odak noktası haline gelmiştir.

17/06/2021 İzmir’de Halkların Demokratik Partisi (HDP) il binasına yönelik 1 kişinin öldüğü saldırıda saldırganın SADAT ile bağlantılı olduğu öne sürüldü. Bazı iddialara göre saldırganın SADAT tarafından eğitildiği Suriye’ye gönderildiği bildirildi.

Kaynak:Wikipedia

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir