,

Restorasyon kredileri başvuru dönemi başlıyor: Detaylar

Posted by

Kredi başvurusunda bulunulacak özel mülkiyetteki yapıların Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulları tarafından alınmış “tescil” kararının ve onaylı Rölöve ve Restorasyon projelerinin bulunması şarttır.

Restorasyon kredileri başvuru dönemi başlıyor

Başbakanlık Toplu konut İdaresi Başkanlığı tarafından 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun “Taşınmaz Kültür Varlıklarının Onarımına Yardım Sağlanması ve Katkı Payı” başlıklı 12’nci maddesi çerçevesinde taşınmaz kültür varlıklarının bakımı, onarımı ve restorasyonu işlemlerine ilişkin kredi kullandırılmaktadır.

 Restorasyon kredi başvuruları başladı

TOKİ’den yapılan açıklamaya göre, Anılan kredi uygulaması çerçevesinde İdaremizce 2005 yılından itibaren özel hukuka tabi gerçek ve tüzel kişilerin mülkiyetinde bulunan korunması gerekli tescilli taşınmaz kültür varlıklarının bakımı, onarımı ve restorasyonu için gerekli şartların sağlanması şartı ile kredi verilmektedir.

Kredi başvurusunda bulunulacak özel mülkiyetteki yapıların Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulları tarafından alınmış “tescil” kararının ve onaylı Rölöve ve Restorasyon projelerinin bulunması şarttır.

Başkanlık Makamınca bu yıl kredi başvurularının 07 Nisan – 02 Mayıs 2014 tarihleri arasında kabul edilmesi uygun görülmüş olup, her taşınmaz başına kullandırılacak kredi miktarı keşif özetinin %70 kadar olup, kredi üst sınırı 125.000 olarak belirlenmiştir.

TOKİ restorasyon kredisine başvuru yapacak vatandaşlardan istenilen bilgi ve belgeler www.toki.gov.tr adresinde TOKİ Faaliyetleri => Krediler => Restorasyon Kredileri linkinde görülebilir.

Başvurular İdaremize bizzat yapılabileceği gibi aşağıda bulunan İdaremiz adresine kargo ve diğer posta araçları ile de yapılabilecektir.

Adres : T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Bilkent Plaza B1 Blok 06800 Bilkent Ankara

Bilgi için telefon nosu : 0312 – 565 28 68, 565 28 69, 565 28 67, 565 28 70

Türkiye genelinde bugüne kadar, 530 proje için kredi açılmış olup, 335 adet “Taşınmaz Kültür Varlığı”nın restorasyonu tamamlanarak mülkiyet sahiplerine ve ülkemize kazandırılmıştır. İdaremiz tarafından bu önemli proje için tahsis edilen kredi miktarı ¨46.070.928,76 olup, hak sahiplerine bugüne kadar ¨30.295.155,53 ödeme yapılmıştır.

Kredilendirilen projeler;

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Amasya, Bartın, Çanakkale, Elazığ, Muğla, Mardin, Uşak, Kastamonu, Tokat, Trabzon, Giresun, Edirne, Isparta, Tekirdağ, Şanlıurfa ve Artvin illerinde; Safranbolu, Kalecik, Bergama, Ürgüp, Taraklı, Bolaman, Bandırma, Ayvalık, Milas, Ula, Foça, İnegöl, Mudanya, Midyat, Seydiler İnebolu, Alanya, Akçaabat, Osmaneli, Mudurnu, Kemaliye, Göynük, Taraklı, İncesu, Zile ve Daday ilçelerinde, Mustafapaşa, Birgi, Kalkan, Çavuşin, Uzungöl beldelerinde bulunmaktadır.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir