Resmi tatil günleri 2022 Dini tatil günü takvimi ne zaman?

Posted by

Ramazan ve Kurban Bayramı tarihleri

Türkiye’de tüm çalışanları ve öğrencileri ilgilendiren resmi ve dini tatil günleri hangi güne denk geliyor.

Yılbaşı Günü:

1 Ocak Cumartesi

Her yeni yılın birinci günü Yılbaşı resmi tatilidir. Farklı ülkelerde Noel Bayramı olarak kutlanan ve günlerce devam eden yılbaşı tatili, Türkiye’de yeni yılın gelmesini karşılama gayesi ile 1 gün sürüyor.

Ulusal Egemenlik ve Çoçuk Bayramı:

23 Nisan Cumartesi

Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Bayramı her sene kutlanmaktadır.

Kutlamalar kapsamında tatil ilan edilen bu bayram, yalnızca çocuklar için tatil değil. Tüm resmi kurum ve kuruluşlarda ve özel bölümde 1 günlük tatil kullanılmaktadır.

1 Mayıs, Emek ve Dayanışma Günü:

1 Mayıs Pazar

Meclis kararı ile 2009’dan itibaren ülkemizde ‘İşçi Bayramı’ olarak bilinen 1 Mayıs resmi tatil kategorisine girdi. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, 1 gün müddet ile ülke çapında tatildir.

Ramazan Bayramı Arefesi:

1 Mayıs Pazar

İslam alemini, bayramdan bir gün öncesi için kullandığı Arefe günü, Türkiye’de resmi tatil günleri içinde. 2022’de, Ramazan’ın sonlanması ile kutlanan Bayram Arefesi’nde, çalışanlara yönelik resmi müsaade bulunmaktadır. Bu resmi tatil yarım günü kapsamaktadır.

Ramazan Bayramı:

2 Mayıs Pazartesi – 3 Mayıs Salı – 4 Mayıs Çarşamba

Müslümanların 30 günlük tuttuğu orucun sonunda Ramazan Bayramı’na erişmektedir. Bu bayram resmi tatil olarak belirlenmiştir. Bu sene Ramazan Bayramı’nın birinci günü Pazartesi gününe denk gelmektedir. Bu bayram 3 günü kapsamaktadır.

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı:

19 Mayıs Perşembe

Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gün olan 19 Mayıs gençliğe armağan edilerek bayram olarak kabul edilmiştir. Yıllar içinde farklı isimlerle kutlanan bu bayram günümüzde Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak tabir edilmektedir. Bugün 1 günlük tatil kapsamındadır.

Kurban Bayramı Arefe Günü:

8 Temmuz Cuma

Dini bayramlardan bir başkası olan Kurban Bayramı’nın bir gün evveli olan Arefe günü resmi tatil günlerinden biridir.

Arefe günü bu yıl Cuma günüdür ve yarım gün mühlet ile tatildir.

Kurban Bayramı:

9 Temmuz Cumartesi – 10 Temmuz Pazar – 11 Temmuz Pazartesi – 12 Temmuz Salı

Allah’a yaklaşmak ve Allah’ın isteğine erişmek hedefiyle kutlanan ve kurban kesilen bu bayram da ülkemizde tatil ilan edilmektedir.

4 gün devam eden bu tatilin birinci günü 2022’de Cumartesi gününe denk gelmektedir.

15 Temmuz Demokrasi Bayramı:

15 Temmuz Cuma

DEMOKRASİ VE ULUSAL BİRLİK GÜNÜ

2016’da Türkiye’de FETÖ’nün darbe teşebbüsün akabinde, milletin muvaffakiyetini takdir etmek maksadıyla 15 Temmuz günü ‘Demokrasi Bayramı’ olarak ilan edildi. 2017’den beri kutlanan bu bayram 1 gün müddet ile ülke çapında tatil edilmektedir.

30 Ağustos Zafer Bayramı:

30 Ağustos Salı

Türkiye’de resmi tatillerden biri olan Zafer Bayramı, 1926’dan beri bayram olarak kutlanmaktadır. Bu bayramda 1 gün müddet ile tatil ilan edilmektedir.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı:

28 Ekim Cuma – 29 Ekim Cumartesi

Cumhuriyet’in ilan edildiği 29 Ekim Türkiye Cumhuriyeti Devlet’nin resmi tatil günleri içindedir. 1925’ten beri ülke çapında kutlanan Cumhuriyet Bayramı’nda 1,5 gün tatil yapılmaktadır.

29 Ekim’in bir gün öncesinde yarım gün, 29 Ekim’de ise tam gün tatildir. Yarım günlük tüm devlet dairelerini kapsamaktadır.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir