Popüler sıralama analiz internet sitesi Alexa kapandı mı?

Posted by

Amazon Alexa, Amazon tarafından geliştirilen yapay zekâ destekli sanal asistan çözümü sunan Alexa’dan yapılan resmi açıklama:

Web analiz sitesi Alexa kapanıyor!

Hizmet Bildirimi Duyurusu;

Yirmi beş yıl önce Alexa Internet web sitesini kurduk. Dijital kitlenizi bulmanıza, erişmenize ve dönüştürmenize yardımcı olmak için yirmi yılı aşkın bir sürenin ardından, 1 Mayıs 2022’de Alexa.com’u kullanımdan kaldıracağız.

Bizi Basic, Insight, Essentials, Advanced veya Advanced High Traffic Ranking içerik araştırması, rekabet analizi, anahtar kelime araştırması için başvuru kaynağınız yaptığınız için teşekkür ederiz.

Alexa nedir?

Alexa Top Sites web analistik hizmeti, Alexa Traffic Rank tarafından sıralanan web sitelerinin listelerine erişim sağlar. Geliştiriciler, web hizmetini kullanarak en büyükten en küçük siteye kadar trafik sıralamasını anlayabilir.

Hizmet, kullanıcıların tek seferde 100 web sitesine göz atmasını ve ister en popüler 1.000 veya 5.000 ister 100.000 web sitesi olsun, birden fazla istekte bulunarak herhangi bir boyuttaki listeleri almasını sağlar.

Alexa Traffic Rank’e ek olarak, her web sitesi için döndürülen bilgiler arasında sitenin milyon kullanıcı başına aldığı sayfa görüntüleme sayısı, kullanıcı başına ortalama sayfa görüntüleme sayısı ve web siteyi ziyaret eden internet kullanıcılarının yüzdesi bulunur.

Alexa.com’dan verileri nasıl dışa aktarırım?

Birkaç veri aktarımı sunuyoruz. Daha fazla bilgi için lütfen bu SSS’ye bakın:

Sitenin milyon kullanıcı başına aldığı sayfa görüntüleme sayısı

Yeni bir abonelik satın alabilir miyim?

Hayır, Alexa.com 8 Aralık 2021 UTC’de yeni abonelikler sunmayı bıraktı. Mevcut abonelikleri olan müşteriler, 1 Mayıs 2022 UTC’ye kadar aboneliklerine erişmeye devam edecek.

Mevcut aboneliğime ne olacak?

Mevcut abonelikler 1 Mayıs 2022 UTC’ye kadar etkin kalacaktır. Bundan sonra müşterilerin artık Alexa.com’a erişimi olmayacak.

Mevcut aboneliğim için ücret ödeyecek miyim?

Evet, son abonelik faturalandırma tarihi 1 Nisan 2022 UTC’den önce olacaktır. Müşteriler 1 Mayıs 2022 UTC’ye kadar Alexa.com’a erişmeye devam edecek.

Popülerliğini kaybeden Alexa, 1 Mayıs 2022’de hizmetlerini durduruyor mu?

25 yıl önce kurulan ve internet siteleri hakkında analiz sunan Alexa.com adlı internet sitesini kapatma kararı aldı.

1996 yılında Amazon tarafından kurulan Alexa.com adlı internet sitesi, web sitelerinin trafikleriyle ilgili bilgi veriyor ve aynı zamanda çeşitli istatistikleri webamasterlara sunuyordu.

Şirket, 25 yıl önce kurulan alexa.com adlı web sitesinin 1 Mayıs 2022 itibarıyla kapatılacağını açıkladı.

Amazon’un Alexa.com’u kapatmasının asıl nedeninin rekabette oldukça geri kalması.

Alexa.com’a olan organik trafik uzun bir süredir düşüş halinde. Popülerliğini kaybeden Alexa, bu nedenle artık hizmet vermeyi durduracak.

Şirket, artık yeni abonelik ve müşteri kabul etmeyecek. Amazon API’leri ise 8 Aralık 2022 tarihinde de kullanılamaz hale gelecek.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir