Politika faizini 100 baz puan indirmesi bekleniyor | Ekonomi

Posted by

Tüm dikkatler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) gerçekleştireceği yılın son Para Politikası Kurulu’na çevrildi.

Faiz indirimleri gelecek yılın başında duracak mı?

Dövizde yaşanan rekorlar sonrası gözler Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun açıklayacağı 2021’in son faiz kararına çevrildi.

Karar, yurt dışı piyasaları tarafından da yakından takip edilirken, ekonomistler faiz kararı öncesi tahminler yaptı.

TCMB, Kasım ayındaki PPK toplantısında politika faizini 100 baz puan indirilerek yüzde 16’dan yüzde 15 seviyesine çekilmişti.

Merkez Bankası’nın yılın son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında enflasyondaki yükselişe ve TL’deki sert değer kaybına rağmen politika faizini 100 baz puan indirmesi bekleniyor.

“Dolar kuru 16’ya ulaşacak”

Barclays Ekonomistleri yayımladıkları bir araştırma raporunda Türkiye’nin 2018’e kıyasla kur şoklarına karşı daha hazırlıklı olduğunu fakat o zamandan bu yana tüm metriklerin de iyileşme göstermediğini belirtti.

Barclays: Düşük faiz, tam olarak hangi rakam belirsiz

Enflasyonun gelecek aylarda keskin bir şekilde yüzde 30’a yükselmesini bekleyen ekonomistler, dolarizasyonun yüksek kalmaya devam etmesini beklediklerini de belirtti.

Dolar / TL ‘nin 2021 sonunda 14,50 olmasını bekleyen Barclays, 2022’nin ortasından itibaren ise dolar kurunun 16’ya ulaşmasını bekliyor.

Aralık ayındaki Merkez Bankası toplantısında 200 baz puanlık bir faiz indirimi beklediğini belirten banka, Ocak ayında 100 baz puanlık bir indirim daha olacağını düşünüyor.

Barclays, TCMB’nin düşük faiz söyleminin tam olarak hangi rakama işaret ettiğinin de belirsiz olduğunu ama tüm planlanan faiz indirimlerini gelecek iki toplantıda gerçekleştireceğini vurguladı.

Faiz indirimleri gelecek yılın başında duracak mı?
Faiz indirimleri gelecek yılın başında duracak mı?

TL’deki değer kaybı yüzde 46

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçen hafta yapılan yatırımcı toplantısında para politikasında gevşeme için sınırlı bir alan kaldığını ifade ederek faiz indirimlerinin gelecek yılın başında duracağının sinyalini verdi.

TCMB, yükselen enflasyona ve liradaki sert değer kaybına rağmen, enflasyonda yükselişe yol açan unsurların geçici olduğu kanısıyla son üç ayda 400 baz puan faiz indirimi uygulamış, son PPK kararında bundan sonra para politikasında kalan sınırlı alanı Aralık ayında kullanmayı değerlendirdiğini ifade etmişti.

Son yıllarda Merkez Bankası ve ekonomi yönetiminde sık sık değişikliğe gidilmesi ve AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın düşük faiz sisteminde kararlı olduğunu yinelemesi ile Türk lirasının dolar karşısındaki bu seneki değer kaybı yüzde 46’yı aşmış durumda.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir