Peşin su alan aboneye su ve atık su bedellerinde indirim!

Posted by

Yapılacak peşin su satışlarının yıl içerisinde çeşitli sebeplerle (tahliye, abone değişikliği, vb.) bozulması halinde indirim iptal edilecek ve tahsil edilen su ve atık su bedeli iade edilecektir.

KOSKİ peşin su satın alan abonelere indirim yapacak!

KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren peşin su alan abonelere su ve atıksu bedellerinde yüzde 10 indirim yapılacak.

Peşin su satışı indirim detayları nedir?

KOSKİ Yönetim Kurulu kararıyla başlatılacak uygulama ile tüm abone gruplarında peşin su satışına, 1 Ocak – 31 Ocak 2020 tarihleri arasında bir önceki yılın tüketim miktarı kadar alınması ve vadesi içerisinde ödenmesi halinde yüzde 10 indirim uygulanacak.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “KOSKİ Genel Müdürlüğümüz 31 ilçemizde hem altyapı yatırımlarında hem de abonelerin daha hızlı hizmet almaları noktasında yoğun olarak çalışmalarını sürdürüyor. Yapılan son KOSKİ Yönetim Kurulu’nda almış olduğumuz kararla; 1 Ocak – 31 Ocak tarihleri arasında peşin su alan abonelerimize su ve atıksu bedellerinde yüzde 10 indirim uygulayacağız” dedi.

KOSKİ Yönetim Kurulu kararı sonucu yapılacak uygulama esasları ise şu şekilde belirlendi:

– Tüm abone gruplarına uygulanacak peşin su satışları, 1 Ocak – 31 Ocak 2020 tarihleri arasında geçerli olacak.

– İndirimden yararlanacak abonelerin 2019 yılı tüketim miktarları baz alınacak. Yapılacak peşin su satışlarının yıl içerisinde çeşitli sebeplerle (tahliye, abone değişikliği, vb.) bozulması halinde indirim iptal edilecek ve tahsil edilen su ve atıksu bedeli iade edilecektir. Kullanım miktarı kendi tarife türüne göre yeniden hesaplanacak.

Peşin su alan abonelere su ve atıksu bedellerinde yüzde 10 indirim

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren peşin su alan abonelere su ve atık su bedellerinde indirim yapılacak.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Kurulu kararıyla başlatılacak uygulama ile tüm abone gruplarında peşin su satışına;

1 Ocak – 31 Ocak 2022 tarihleri arasında 2021 yılın tüketim miktarı kadar alınması ve vadesi içerisinde ödenmesi halinde indirim uygulanacak.

İndirim miktarı, abonelik kategorisine göre değişiklik gösterecek.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir;

“KOSKİ Genel Müdürlüğümüz, 31 ilçemizde hem altyapı yatırımlarında hem de abonelerin daha hızlı hizmet almaları noktasında yoğun olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Yapılan son KOSKİ Genel Kurulu’nda almış olduğumuz kararla; 1 Ocak – 31 Ocak tarihleri arasında peşin su alan abonelerimize su ve atık su bedellerinde indirim uygulayacağız” dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Kurulu kararı sonucu yapılacak uygulama esasları ise şu şekilde belirlendi:

“Tüm abone gruplarına uygulanacak peşin su satışları, 1 Ocak – 31 Ocak 2022 tarihleri arasında geçerli olacak.

İndirimden yararlanacak abonelerin 2021 yılı tüketim miktarları baz alınacak.

Yapılacak peşin su satışlarının yıl içerisinde çeşitli sebeplerle (tahliye, abone değişikliği, vb.) bozulması halinde indirim iptal edilecek ve tahsil edilen su ve atık su bedeli iade edilecektir.

Kullanım miktarı kendi tarife türüne göre yeniden hesaplanacak.

Başvurular, www.koski.gov.tr adresinden veya KOSKİ Mobil uygulaması üzerinden de yapılabilecek.”


 

Peşin su satışı ile ilgili sorular ve cevapları

1. Peşin su satışı işlemi nedir? Avantajlı mıdır?

Abonelerimizin, bir yılda kullanacakları suyu yılın başında peşin olarak aldığı indirimli satış sisteminin adıdır. KOSKİ tarafından uygulanan bu sistem hem geçmiş yıl fiyatlarından faydalanmak hem de fatura takip etmemek açılarından avantajlıdır.

2. Peşin su satışı kaç yıldır uygulanmaktadır?

Bu sistem Türkiye’deki su ve kanalizasyon idareleri arasında, sadece KOSKİ Genel Müdürlüğüne özgü bir çalışma olup, 2020 yılından beri her yıl başında uygulanmaktadır.

3. Başvuru tarihi ne zamandır?

1-31 Ocak 2022 tarihleri arasında başvurular kabul edilmektedir.

4. Başvurular nereden yapılmaktadır?

Başvurular sadece www.koski.gov.tr adresinden veya KOSKİ Mobil uygulaması üzerinden yapılabilmektedir. Şahsen başvuru kabul edilmemektedir.

5. Ödemeler başvuru esnasında mı yapılmaktadır?

Ödemeler için abonelerimizin 15 gün süresi mevcut olup, ödemenin son günü abonelerimize faturada bildirilmektedir.

6. Ne kadar peşin su alımı yapılabilmektedir?

Başvurunuz esnasında, bir önceki yılda kullanmış olduğunuz su tüketimi m³ olarak sistem tarafından hesaplanmakta olup, bu tüketim miktarı kadar su satışı yapılmaktadır.

7. Peşin su satışından hangi aboneler faydalanmaktadır?

KOSKİ Genel Müdürlüğünde aboneliği bulunan mesken, çevre sulama, işyeri, inşaat, kamu kurumları vb. tüm abone türleri başvurudan faydalanabilmektedir.

8. Peşin su satışı ile su alma durumunda hangi fiyatlandırma üzerinden hesap yapılmaktadır? Ne kadar avantaj sağlayabilirim?

Fiyatlandırmalar ÇTV (Çevre temizlik vergisi) hariç, 2021 yılı Aralık ayı su fiyatları üzerinden yapılmaktadır.

Kurumumuzda her abone türünde farklı fiyat uygulaması yapıldığı için, elde edeceğiniz avantaj, başvuru sırasında sistem tarafından hesaplanarak, ilgili ekranda abonelerimize sunulmaktadır. (Güncel su fiyatları için: https://www.koski.gov.tr/koski/su-fiyatlari)

9. Peşin su aldığım yıl, suyun tamamı yılsonu gelmeden biterse, kalan dönemde ne gibi işlem yapılmaktadır?

Peşin olarak aldığınız su, o yılsonu gelmeden biterse, kalan dönemde tarafınıza 2022 yılı su fiyatı üzerinden fatura çıkarılacaktır.

10. Peşin su aldığım yıl, suyun bir miktarı bitmeyip ertesi seneye kalırsa, ne gibi işlem yapılmaktadır?

Peşin olarak aldığınız suyun, o yıl sonuna kadar bitmemesi durumunda, kalan miktar (m³) ertesi seneye aktarılmakta olup, bahse konu kalan miktar bitinceye kadar indirimli kullanmaya devam edilmektedir.

11. Peşin su alımı işleminden vazgeçme durumunda ne yapmam gerekmektedir?

Peşin su alımı yapıldığında sistem tarafından abonelerimize 15 günlük bir ödeme süresi verilmektedir. Bu süre zarfında ödeme yapılmaması durumunda, başvuru ve fatura otomatik olarak iptal edilmektedir.

Ancak, faturanız için herhangi bir bankada otomatik ödeme talimatınız var ise, başvurudan vazgeçme durumunda, son ödeme tarihinden önce iptal için KOSKİ’ye yazılı başvuru yapılması gerekmektedir.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir