,

Mansur Başkan’dan binlerce çiftçiye mazot dağıtım desteği

Posted by

Başkan Mansur Yavaş seçim öncesi verdiği sözleri birer birer yerine getiriyor..

ABB, mazot desteği sağlayacağı çiftçiler için başvuru sürecini başlattı

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülen Başkanlık yazısı oy birliği ile kabul edildi. On binlerce çiftçiye dağıtımına başlanacak Başkent Kartlarla mart ayında mazot desteğinin yapılması planlanıyor.

En büyük hayalim Ankaralı üreticiyi zengin etmek” sözünü veren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı küçük çiftçilere mazot desteği sağlayacağız” sözünü de tuttu.

Sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımla çiftçilere müjde veren Yavaş, “Yerel yönetimler bazında Türkiye’nin en kapsamlı ‘Çiftçilere Mazot Desteği’ne başlıyoruz. Kararımızı destekleyen meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Üreticimizin ekonomik krizin altında ezilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Başkent’te kırsal kalkınma hamlesi başlatan Yavaş “En büyük hayalim Ankaralı üreticiyi zengin etmek” diyerek yerli üreticiye yeni bir destek verilmesi için düğmeye bastı.

Daha önce Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı küçük çiftçilere mazot desteği sağlayacaklarını açıklayan Yavaş bu sözünü tutarak Başkanlık yazısını Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine taşıdı.

AMAÇ: ÇİFTÇİLERİN GİRDİ MALİYETLERİNİ AZALTMAK VE ÜRETİMİ ARTIRMAK

“Ankara ili sınırları içerisindeki ilçelerimizde üretimi desteklemek ve çiftçilerimizin girdi maliyetlerini düşürmek amacıyla mazot desteği yapılması planlanmaktadır” ifadelerinin yer aldığı başkanlık yazısı Büyükşehir Belediyesinde tüm grupların oy birliğiyle kabul edildi.

Mecliste kabul edilen mazot desteği kararının ardından sosyal medya hesapları üzerinden çiftçilere müjde veren Yavaş, “Yerel yönetimler bazında Türkiye’nin en kapsamlı ‘Çiftçilere Mazot Desteği’ne başlıyoruz. Kararımızı destekleyen meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Üreticimizin ekonomik krizin altında ezilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Çiftçilere mazot desteği başvuru şartları nedir?

Çiftçilere “Başkent Kart” dağıtılacak

Özellikle pandemi döneminde tohumdan hayvancılığa kadar birçok alanda yerli üreticilere destek veren Büyükşehir Belediyesi, 17 Ocak’tan itibaren çiftçilere Başkent Kart dağıtmaya hazırlanıyor.

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı kart dağıtımlarının tamamlamasının ardından Mart ayı içinde belirli kriterlere göre belirlenecek on binlerce çiftçiye mazot desteğinde bulunmayı planlıyor.

Mazot desteğinden yararlanabilmek için çiftçilerin ‘Çiftçi Belgesi (ÇKS) ve Traktör Ruhsatı’ ile başvuru yapması gerekiyor.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın başkanlık yazısı ile Büyükşehir Belediye Meclis gündemine mazot desteğinin oy birliği ile kabul edilmesinin ardından çiftçilere mazot desteği süreci başlatıldı.

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı http://baskenttarim.ankara.bel.tr/ adresi üzerinden başvuruları almaya başladı.

Son başvuru tarihi ne zaman?

Çiftçiler, Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı Destekleme Başvuru Merkezi üzerinden Çiftçi Belgesi (ÇKS) ve traktör ruhsatı ile 12 Ocak 2022 tarihinden 18 Şubat 2022 saat 17:00’ye kadar başvurularını yapabilecek.

Mazot desteği başvuru şartları nedir?

1- 18 yaşından büyük olmak gerekmektedir.

2- Aynı haneden yalnızca 1 kişi yararlanabilir.

3- İkametgâh adresi Ankara dışı olanlar yararlanamayacaktır.

4- Başvuru sahibine ait traktör varlığı olmalıdır.

5- Çiftçi Belgesi (ÇKS Belgesi) ve Traktör Ruhsatı aynı kişi üzerine olmalıdır.

6- Bir traktörün birden fazla ortağı var ise ve ruhsatta isimleri belirtilmişse, isimleri yazan şahıslar kendi isimlerine ait ÇKS belgeleri ile mazot desteğine başvurabilirler.

7- Çiftçi Belgesi 2021 veya 2022 yılına ait olmalıdır.

8- E-Devlet çıktısı Çiftçi Belgesi (ÇKS Belgesi) kabul edilmeyecektir.

9- Şirketler üzerinden yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

10- Yüklemelerin yapıldığı tarih itibari ile en geç 3 ay içerisinde Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığının belirleyeceği bir tarihte harcanmayan bakiyeler Belediyemiz hesabına aktarılacaktır.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir