Mahkeme, Gazeteci Sedef Kabaş’ın tahliyesine karar verdi!

Posted by

“Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla 49 gündür tutuklu bulunan gazeteci Sedef Kabaş hakim karşısına çıktı.

Gazeteci Sedef Kabaş tahliye edildi

Bir televizyon programındaki sözleri nedeniyle , “Cumhurbaşkanına hakaret” ve “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçlarını işlediği iddiasıyla tutuklanan Sedef Kabaş’ın 12 yıl 10 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı. Kabaş, mahkeme sonunda tahliye edildi.

Katıldığı bir televizyon programındaki sözleri nedeniyle, “Cumhurbaşkanına hakaret” ve “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçlarını işlediği iddiasıyla tutuklanan Sedef Kabaş’ın yargılanmasına başlandı. Kabaş için 12 yıl 10 aya kadar hapis cezası talep edilirken hakim, Kabaş’ın tahliyesine karar verdi.

İstanbul 36. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya Sedef Kabaş ve avukatları katıldı. Müdahil Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adına avukatları da salonda hazır bulundu.

Sedef Kabaş duruşmada şunları söyledi:

“Gazeteci olmak dışında bir eğitmen olarak öğrenciler yetiştirdim, konferanslar verdim, danışmanlık yaptım. Geçtiğimiz yıllarda başka bir konuşmam AKP’liler tarafından montajlanarak yayınlandı. Konuşmamın içeriği kasıtlı bir şekilde çarpıtılmış ve kamuoyuna izletildi.

Goebbels yöntemlerini eleştirdiğim konuşmam Goebbels yöntemleriyle hedef gösterildi. Merak ediyorum acaba hukuk karşısında hakkımı aramak bu husumetin sebebi midir? Bu kişiler şimdi de atasözünden hakaret çıkarıp cezalandırılmamı istiyorlar.

Ben bugün IŞİD üyesi olup, emniyetin canlı bomba listesinde olsaydım serbest olacaktım, uyuşturucu ticareti yapsaydım rahat rahat dolaşacaktım.

Bugün FETÖ lideri ile fotoğraf çektirseydim. Gözde bakanlardan biri olacaktım. Anonim bir atasözü kullanmak yerine suratına direk yumruk atsaydım tutuksuz yargılanacak hakkımda istenen hapis cezası 3 yıldan fazla olmayacaktı. Tekrar ediyorum. Hakaret suçtur. Bir koruma kalkanı olsa da olmasa da ben Erdoğan’a hakaret etmedim, etmem de.

Ülkeyi en ağır şartlara mahkum etmiş iktidarı ve onun çevresindekileri en ağır şekilde eleştiririm. Bu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak görevimdir. Siyasette tartışmalar olabilir. Gerektiği zaman ironi yapılabilir, atasözlerinden yararlanılabilir.

Çağırsalardı giderdim. Hakkımda sayısız kez binlerce suç duyurusu yapıldı. Hepsine gittim. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’nda ‘artık gece yarısı insanlar evlerinden alınmayacak’ dedi. Bırakın AİHM’i ya da Anayasa’yı kendi koydukları yasaya dahi uymuyorlardı.

Ertesi gün daha polis tarafından alınan ifadem dahi tamamlanmamıştı. O dönem Adalet Bakanı olan Abdülhamit Gül, ‘Bu hadsiz beyanlar karşısında yargı gerekeni yapacaktır’ dedi. Aynı bakan daha önce yargı bağımsızdır şeklinde açıklamalar yapmıştı. Koro halinde beni suçlu ilan ettiler. Masumiyet Karinesi’ne saygı duymaya gerek yoktu. Hüküm çoktan kurulmuştu.”

İlk duruşması bugün İstanbul 36. Asliye Ceza Mahkemesi’ne getirilen Sedef Kabaş ve avukatlarının hazır bulunduğu salonun küçük olması sebebiyle sınırlı sayıda gazeteci alındı.

Olay nedir?

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Sedef Kabaş’ın 14 Ocak’taki televizyon programındaki sözleri ilgili “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan soruşturma başlatmıştı.

Gözaltına alınan Kabaş, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan başlatılan soruşturma kapsamında sevk edildiği nöbetçi hakimlikçe 22 Ocak’ta tutuklanmıştı.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir