,

Konya Kitap Günleri Heyecanı | Selçuklu Kongre Merkezi

Posted by

Konya’da kitap günleri heyecanı, söyleşiler, imza günleri

Selçuklu Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek Konya Kitap Günleri’nde; 1 milyondan fazla kitap, 250 yayınevinin yer alıyor 450 yazar da okurlarıyla buluşacak.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği ve her yıl yüz binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Konya Kitap Günleri, pandemi nedeniyle verilen bir yıllık aranın ardından bu yıl yeniden kitapseverlerle buluştu.

Konya’da her yıl geleneksel olarak düzenlenen ‘Kitap Günleri’nde bu yıl da 1 milyondan fazla kitap, 250 yayınevi, 450 yazar, okur severlerle buluşacak.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, kentin gastronomi ve bilim festivallerinden sonra önemli bir etkinliğe daha hazırlandığını belirterek, Türkiye’nin en çok kütüphaneye gidilen şehrinde Kitap Günleri’nin heyecanını yaşadıklarını kaydetti.

1 milyondan fazla kitabın okur severlerle buluştuğu ifade eden Altay, ”Bu yıl da 1 milyondan fazla kitap, 250 yayınevi, 450 yazar ve 500’den fazla etkinlikle Kitap Günlerimizin açılışını gerçekleştirdik.

Kitap Günlerimiz 15 Ekim’de Selçuklu Kongre Merkezi’nde kapılarını kitapseverlere açtı. 24 Ekim’e kadar tüm kitapseverleri Konya’mıza bekliyoruz.

İlim, irfan ve kültür şehri olan Konya’da 2019 yılında 521 bin kitapseverin rekor katılımıyla gerçekleştirilen Konya Kitap Günleri’ni, pandemi sebebiyle verilen bir yıllık aranın ardından yeniden düzenlendiğini ifade eden Başkan Altay;

“24 Ekim akşamına kadar açık kalacak Konya Kitap Günleri’nde 1 milyondan fazla kitap, 250 yayınevi, 450 yazar ve 500’den fazla etkinlik yer alıyor. Konya’mızda adeta bir kültür bayramı yaşatacak Konya Kitap Günleri’ne gelen misafirlerimiz; kitaplarla birlikte sevdikleri yazarların imza günlerine, konferanslara, tiyatrolara, şiir dinletilerine, söyleşilere katılabilecek. Hem Konya’mızdan hem de tüm Türkiye’den kültür-sanat insanlarını, kitapseverleri Konya’mızdaki bu coşkuya ortak olmaya davet ediyorum.” diye konuştu.

SELÇUKLU’YU AYAKTA TUTAN OSMANLI’YI BÜYÜTEN KADROLAR BURADA YETİŞTİ

Kadim Selçuklu başkenti Konya’nın bin yıllık ilim, kültür ve medeniyet şehri olduğunu vurgulayan Başkan Altay, “Medeniyetimizin temellerinin atıldığı şehrimiz, Anadolu Selçuklulara başkentlik yaptığı dönemde dünyanın dört bir tarafından ilim tahsili için gelen insanları buluşturmuştur.

Selçuklu’yu ayakta tutan, Osmanlı’yı büyüten kadrolar burada yetişmiştir. Muhyiddin-i Arabiler, Mevlana’lar, Şemsler, Koneviler, Ahi Evranlar yolu bu şehirden geçen veya burada yetişip kök salan alimlerdendir. Karatay Medresesi, İnce Minareli Medrese, Sırçalı Medrese ve daha niceleri Konya’ya gelen binlerce talebenin ilim yuvaları olmuştur.” dedi.

OKUYAN, EĞİTİMLİ, DONANIMLI GENÇLERİMİZDEN BEKLENTİMİZ ÇOK YÜKSEK

Konya’nın tarihten gelen bu kadim geleneğini bugün de sürdürdüğüne dikkat çeken Başkan Altay, “Türkiye’nin TÜBİTAK destekli ilk Bilim Merkezi Konya’mızda bulunuyor. Türkiye’nin en fazla kütüphaneye gidilen şehri de yine Konya’mızdır. Bizler de gençlerimizin bu okuma ve kütüphane ilgisine karşılık vermek üzere Türkiye’nin en güzel kütüphanelerinden birini şehrimize kazandırmak için çalışmalarımıza başladık. Ülkemizin ve dünyamızın daha müreffeh yarınları için okuyan, eğitimli, donanımlı, vatan-millet aşkıyla yetişmiş gençlerimizden beklentimiz çok büyük. Gençlerimiz için, şehrimiz için hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

BU TOPRAKLARDA GEÇMİŞTE ÇOK BÜYÜK İLİM İNSANLARI YETİŞTİ, BUGÜN DE YETİŞMEYE DEVAM EDİYOR

Başkan Altay, “Bu topraklarda geçmişte çok büyük ilim insanları yetişti, bugün de yetişmeye devam ediyor. Bu vesileyle UNESCO ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından bu yılı anma yılı olarak ilan edilen Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre, Ahi Evran ve Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere ilim ve irfan yolunda hayatlarını harcamış müteveffa alim ve yazarlarımızı saygıyla, rahmetle, minnetle anıyorum.

Konya Kitap Günleri’ne katılan tüm yazarlarımıza, kitapevlerimize, müzisyenlerimize, tiyatro sanatçılarımıza, lezzet alanında stant açan esnaflarımıza, organizasyon ekibimize, mihmandar arkadaşlarıma, organizasyonun duyurulmasına, tanıtılmasına katkı sağlayan değerli basın mensuplarımıza ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

KONYA KİTAP ETKİNLİKLERİNE EN YAKIŞACAK ŞEHİR

AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, “Son 1 ay içinde Konya’mız, Türkiye’ye dünyaya çok önemli hareketliliğiyle kendini tanıtmayı sağladı. Yemek Festivali, arkasından Bilim, bugün Kitap Günleri ile her birinde yüzbinlerce kişinin ziyaret ettiği önemli etkinlikler hayata geçirildi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Konya’mız medreseler şehri, Konya’mız kitap etkinliklerine en yakışacak şehir. Hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

KONYA; İLMİNİ İRFANIN, TEFEKKÜRÜN EN FAZLA YAŞANDIĞI YER

Konya Valisi Vahdettin Özkan, “Konya Kitap Günleri’nin organizasyonunda emeği geçen başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere bütün katılımcılara, bütün kitapseverlere teşekkür ediyoruz. Konya, ilmini irfanın, tefekkürün en fazla yaşandığı yer. İnsanın tabiatında var olan merak duygusu, çevreyi müşahede etme ve bunu en güzel şekilde terennüm etme, harflere dökme keyfiyeti en önemli öncelikli bir amil olsa gerek. Bu hususta da şehrimizin öncü olması bütün Konyalıların medar-ı iftiharıdır. Bu kadim kültürün gelecek nesillere aktarılması elbette her birimizin hem insani hem vicdani hem kamusal vazifesi. Konya Kitap Günleri’nin ilme, marifete vesile olmasını temenni ediyorum.” dedi.

BEŞ ÜNİVERSİTESİ OLAN BİR ŞEHRE ÇOK YAKIŞTI BU ORGANİZASYON

Açılışa katılan Milli Eğitim Eski Bakanı Nabi Avcı ise, “Büyükşehir Belediye Başkanımıza hem bu ve bundan önceki kültür faaliyetlerinin organizasyonundaki gayretleri için hem de böyle güzel bir kültür merkezini Konya’mıza, Türkiye’mize kazandırdığı için teşekkür ediyorum. Bu Kitap Günleri de Konya’ya çok yakışıyor. Hz. Pir’in pergel metaforunu hatırlarsanız.

Şimdi gençlerimiz bir ayaklarını sapasağlam yola basarken burada 250’yi aşkın yayınevinin sunduğu dünya kültürüne ait farklı kültürlere ait pek çok eserle tanışmış olacaklar. Beş üniversitesi olan bir şehre çok yakıştı bu organizasyon. İnşallah daha da büyüyerek devam edecek. Emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” açıklamalarını yaptı.

Açılışın ardından Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, Gazeteci Nedim Şener ve Tarihçi Prof. Dr. Erhan Afyoncu’nun katıldığı panel gerçekleştirildi.

Sevdikleri yazarlarla ve kitaplarla buluşacak olmanın heyecanını yaşayan öğrenciler de Konya Kitap Günleri’ni sabırsızlıkla beklediklerini söyledi. Yeni nesillere kitap sevgisinin aşılanması, okuyan ve araştıran bir nesil yetişmesi amacıyla düzenlenen Konya Kitap Günleri, şehrin kültür hayatına da önemli katkıda bulunuyor.

Anadolu’nun en büyük kitap etkinliği olma özelliğini taşıyan Konya Kitap Günleri kapsamında 10 gün boyunca Türkiye’nin önemli kalemleri Konya’da okurlarıyla bir araya gelecek.

Yeni nesillere kitap sevgisinin aşılanması, okuyan ve araştıran bir nesil yetişmesi amacıyla düzenlenen Konya Kitap Günleri, şehrin kültür hayatına da önemli katkıda bulunuyor. Anadolu’nun en büyük kitap etkinliği olma özelliğini taşıyan Konya Kitap Günleri kapsamında 10 gün boyunca Türkiye’nin önemli kalemleri Konya’da okurlarıyla bir araya gelecek.

15 – 24 Ekim tarihleri arasında Selçuklu Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek Konya Kitap Günleri’nde; konferanslar, imza günleri, yazar buluşmaları, atölye çalışmaları, gösteriler ve tiyatrolarla sayısız etkinliğe imza atılarak adeta kitap bayramı yaşanacak.

Selçuklu Kongre Merkezi’nde

1 milyondan fazla kitap, 250 yayınevinin yer aldığı Konya Kitap Günleri’ne 450 yazar okurlarıyla buluşacak. Ayrıca çok sayıda atölye çalışması, söyleşi ve imza günü düzenlenecek.

Konya Kitap Günleri, 24 Ekim’e kadar 10.00 – 21.00 saatleri arasında kitapseverlerin ziyaretine açık olacak.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir