Konya – Karaman arası hızlı tren YHT ile 35 dakikaya düştü!

Posted by

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Konya-Karaman hızlı tren hattının ne zaman hizmete alınacağını açıkladı.

Konya- Karaman YHT hattı açılışı ne zaman?

Karaismailoğlu, Konya-Karaman hızlı tren hattının 8 Ocak Cumartesi günü hizmete alınacağını açıkladı.

Konya- Karaman Yüksek Hızlı Tren projesinde, Karaman Garı’nda YHT’ye uygun fiziki düzenleme çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı.

Karaman Tren Garı’nda açılış için çevre düzenleme çalışmaları yapılıyor. Yürüyen merdivenler ve yolcu peronlarının daha önce yapıldığı garda, hızlı tren işletmesine yönelik cam seperatör, kabin ve yön levha işleri de tamamlandı.

X-ray cihazlarının da yerleştirileceği çalışmalarda sadece çevre düzenleme ile temizlik işleri kaldı.

YHT ücretlerine yüzde 15 zam geldi! Nisan 2022

Konya-Karaman hızlı tren YHT hattı ne zaman açılıyor?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da Nisan ayı sonunda Ankara’dan Karaman’a kadar YHT ile test sürüşüne katılarak incelemelerde bulunmuştu.

Yüksek Hızlı Tren projesinin hayata geçmesiyle birlikte Konya-Karaman arası 1 saat 15 dakikadan 35 dakikaya düşecek. Hat güzergahında Konya ile Karaman arasında 21 araç alt geçidi, 20 araç üst geçidi ve 15 yaya alt geçidi olmak üzere 56 sanat yapısı yer alıyor.

Karaismailoğlu yaptığı açıklamada hızlı tren çalışmalarıyla ilgili şunları söyledi:

“Kent içi ulaşımda 159,2 kilometrelik 13 ayrı projede 7/24 esasına göre çalışılıyor. Şehir içi toplu ulaşıma gösterdiğimiz özeni şehirler arası demiryolu ulaşımında da sergiliyoruz. 5.176 kilometre demiryolu hattında çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor.

Konya-Karaman hızlı tren hattını cumartesi günü hizmete alıyoruz.

Ankara-Sivas, Halkalı-Ispartakule-Çerkezköy, Çerkezköy-Edirne-Kapıkule, Bursa-Yenişehir-Osmaneli, Mersin-Adana-Gaziantep, Karaman-Ulukışla, Aksaray-Ulukışla-Mersin Yenice, Ankara (Yerköy)-Kayseri, ayrıca iki uluslararası havalimanını birleştirecek Gebze-Sabiha Gökçen Havalimanı-Yavuz Sultan Selim Köprüsü-İstanbul Havalimanı-Halkalı, Çatalca hızlı tren hatlarında çalışmalarımız sürüyor.”

Yolcu taşımacılığı çalışmalarının yanı sıra yük taşımacılığına da değinen Karaismailoğlu,

“Gerçekleştirilecek hızlı tren hatlarının da yer aldığı demiryolu ağımızı limanlarla, sanayi bölgeleriyle etkin bir şekilde bağlıyoruz. Bu yıl itibarıyla milletimizin hizmetine sunacağımız Milli Elektrik Trenimiz ile birlikte demiryollarında yerli ve milli araç ve ekipmanları üretimini daha da artıracağız.” dedi.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir