Kar yağışı nedeniyle kamuda mesai erken sona erecek!

Posted by

Birçok noktada aksamalar yaşanmaya devam ediyor

İstanbul Havalimanı’nda uçuşlar durduruldu

İstanbul Havalimanı’nda uçuşlar saat 18.00’a kadar durduruldu.

Yetkililerin saat 16.00’da yağış durumunu dikkate alarak yeniden değerlendirme yapacağı öğrenildi.

Yurt genelinde etkili olan kar yağışı kar yağışı İstanbul’u da esir aldı.

Kar yağışı nedeniyle kamuda bugün mesai erken sona erecek

Akşam saatlerinde etkisini artıracak yağış öncesi İstanbulluları ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya yaptığı açıklamada, “Kar yağışı nedeniyle kamuda bugün mesai saat 15.30’da sona erecek” ifadelerini kullandı.

İstanbul Havalimanı’nda tüm seferlerin saat 18.00’a kadar iptal edilmesinin ardından bir son dakika haberi de İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’dan geldi.

Akşam saatlerinde etkisini artıracak

Akşam saatlerinde kar yağışının etkisini artıracağını belirten Yerlikaya şu açıklamayı yaptı:

Kıymetli İstanbullular

Meteoroloji Bölge Müdürlüğümüzden alınan bilgiye göre #İstanbul’da kar yağışı akşam saatlerinde yoğunlaşacaktır.

Ulaşımdaki aksamalar dikkate alınarak kamu kurum ve kuruluşlarında, nöbetçi personel bırakılmak suretiyle mesailer;

15.30’da SONA ERECEKTİR.


 

Tahminlere göre soğuk hava dalgasının en sert günü pazartesi yaşanacak

Deniz etkisi kar yağışı olarak bilinen DEK’ler pazartesi günü öğlen saatlerinde İstanbul’da kendini gösterecek. Karadeniz üzerinden şehre gelecek kütlelerin yoğun kar yağışına sebep olması bekleniyor.

İstanbul'a gelişlerde yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle tüm araçların Bursa, Yalova, İzmit, Kocaeli, Sakarya ve Düzce'de uygun yerlerde bekletilece

Soğuk hava dalgasının perşembe gününe kadar İstanbul ve çevresinde etkisini sürdürmesi bekleniyor. Yurdun doğu kesimlerinde gelecek hafta sonuna kadar kar yağışı sürecek. Karlı hava uzun süre Türkiye gündeminde kalacak.

Meteoroloji, Batı Karadeniz’in Batısı, Marmara ve Kuzey Ege’de denizler için fırtına uyarısında bulundu.

Valilik ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamalara göre, olumsuz hava koşulları nedeniyle İstanbul yönüne Trakya’dan ve Anadolu tarafından ulaşımın durdurulduğu duyuruldu.

Karayolları Genel Müdürlüğü, “Anadolu tarafından İstanbul yönüne ulaşım, Sakarya’dan (İzmit ve İstanbul istikametine) itibaren tüm araçlar için durdurulmuştur. Kocaeli’nden ise yalnız ağır taşıt trafiği (İstanbul yönündeki TIR trafiği) durdurulmuştur. Yalova’dan İstanbul ve İzmir istikametindeki ulaşım tüm araçlar için durdurulmuştur” açıklamasını yaptı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Trakya istikametinden İstanbul’a araç girişlerinin durdurulduğunu açıkladı

Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) Anadolu’dan İstanbul’a gelişlerde yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle tüm araçların Bursa, Yalova, İzmit, Kocaeli, Sakarya ve Düzce’de uygun yerlerde bekletileceğini açıkladı.

KGM tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Anadolu’dan İstanbul’a gelişlerde yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle tüm araçlar Bursa, Yalova, İzmit, Kocaeli, Sakarya ve Düzce’de uygun yerlerde bekletilecektir. Zorunlu haller dışında İstanbul istikametine yola çıkılmaması gerekmektedir. Konuya ilişkin gelişmeler anlık olarak kamuoyu ile paylaşılacaktır” denildi.

Konuya ilişkin gelişmeler anlık olarak kamuoyu ile paylaşılacaktır

AVM’ler saat kaçta kapatılacak?

Vali Ali Yerlikaya kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle AVM’lerin de bu akşam 19.30’da kapatılacağını duyurdu.

Motokuryelerle ilgili önlemler

Vali Ali Yerlikaya, motokuryelerin çalışmasıyla ilgili yaptığı diğer paylaşımda, şunları kaydetti:

“Kıymetli İstanbullular. Az sayıdaki işletme sadece motokuryelerin değil hemşehrilerimizin de canını hiçe sayıyor. Yasağa rağmen motokurye çalıştıran iş yerlerini lütfen 112 Acil Çağrı Merkezine bildirin. Gereken cezai işlemleri uygulayalım. Önce sağlık, önce güven.”

İstanbul’daki yoğun kar yağışı ve buzlanma nedeniyle bir sonraki duyuruya kadar motokuryelik yapılması ile motosiklet ve elektrikli scooter kullanımı yasaklanmıştı.

Uçuşlarda kısıtlama

İstanbul’da etkili olan şiddetli kar yağışı nedeniyle Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yarın gerçekleştirilecek uçuşlarda yüzde 15 oranında kısıtlama kararı alındı.

İstanbul’da geçtiğimiz günlerde başlayıp bugün öğleden sonra şiddetini arttıran kar yağışı nedeniyle yarın gerçekleştirilecek uçuşlarda da uçuş kısıtlamasına gidildi.

Meteorolojik Acil Durum Komitesi(MADKOM) toplantısının ardından Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri A.Ş (HEAŞ)’den yapılan açıklamada alınan karar doğrultusunda yarın gerçekleştirilecek uçuşların, yüzde 15 azaltıldığı duyuruldu.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada, “Yurt genelinde ve Sabiha Gökçen Havalimanında beklenen olumsuz meteorolojik koşullar nedeniyle, Sabiha Gökçen Havalimanı uçuşlarında, 25.01.2022 tarihinde yüzde 15 oranında azaltma yapılacaktır. Tüm yolcuların uçuşları ile ilgili son durumu, ilgili havayolunun internet siteleri ve çağrı merkezlerinden takip etmesi tavsiye edilmektedir” denildi.

Kimler izinli sayılacak?

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya sosyal medya hesabından yaptığı açıklama:

Kıymetli Hemşehrilerim, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararınca; İstanbul’da olumsuz hava koşulları nedeniyle kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan; malûl ve engelliler ile hamile olanlar 24-25 Ocak tarihlerinde (Pazartersi-Salı) idari izinli sayılacaktır.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir