İstenmeyen tüylerden kurtulmanın doğal yolları nelerdir?

Posted by

Hamam otu tozu ile istenmeyen tüylerden kurtulun! Hamam otu nedir? Hamam Otu (Zırnık) otunun faydaları nelerdir? İstenmeyen tüylerden kurtulmanın bitkisel ve doğal yolları nelerdir?

Hamam otu; Zırnık otu şeklinde de bilinmektedir. Bu bitki; Kahramanmaraş şehri başta olmak üzere pek çok yerde yetiştiği belirtilebilir. Hamam otu bitkisi arsenik trisülfür yapısına sahiptir. Hamam otunun içeriği çok değerli olan bitki türü olduğu söylenebilir. Dünyada Tunus, Cezayir ve Fas’ta yaygın şekilde yetiştirilmektedir.

Ağda ya da tüy dökücü kremden daha etkili ve doğal..

Hem kadınlarda hem de erkeklerde kullanılabilen hamam otu tozu ve yağı vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmanın en kolay yollarından biridir.

Uzun yıllardır şifalı bir ot olarak bilinen hamam otu, halk arasında hürrem otu ya da zırnık otu olarak da bilinmektedir.

Hamam Otu ne işe yarar, nasıl kullanılır?

Zehirli bir bitki olmasından dolayı 5 dakikadan fazla kullanmak ciltte kızarıklık ve tahrişe neden olabilir.

Hamam otu tozu kullanımı için derin bir kabın içerisine tozu katıp üzerine yavaş yavaş su ekleyiniz. Krem hale gelene kadar karıştırınız. Sonrasında çok beklemeden kullanılmak istenen bölgeye sürülür. Yaklaşık olarak birkaç dakika duruma göre 2-3-4-5 dakika bekletip ardından hemen temizleyip, cildinizi arındırınız.

Dünyanın birçok farklı bölgesinde yaygın olarak kullanılan ot türleri arasında hamam otu geliyor. Hamam otunun genelde net bir kullanım amacı bulunuyor. Bu da vücudun farklı bölgelerindeki tüyleri dökülmesidir.

Hamam tozunun faydaları, Hamam otu tozu nasıl kullanılır?

Hamam otu tozu, uzun yıllar öncesinden beri, kadınların vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmasına yardımcı olan bir tozdur. Asıl adı zırnık otudur fakat hamam otu olarak bilinmektedir.

Tüy dökücü hamam otunun tüyleri/ kılları azaltıp azaltmadığı merak ediliyor!

Osmanlı döneminden günümüze kadar kadınların özellikle kullandığı bir ürün şeklinde öne çıkıyor.

Özellikle yüzyıllar boyunca kullanılan bir bitkisel kaynak olması ile beraber, vücudun farklı bölgelerindeki kılları azalttığı bilinmektedir.

Toz halinde aktarlarda hazır olarak satılan tüy dökücü hamam otu, düzenli olarak kullanıldığı taktirde vücuttaki kılların ciddi anlamda azalmasına fırsat tanımaktadır.

Erkekler için kullanılır mı?

Sadece kadınlar için değil aynı zamanda erkekler için de kullanılabilecek olan bir ot türü olduğunu söylemek mümkün. Kılların vücuttan azalması ya da arındırılması 2 ya da 3 hafta sürerken, bu durum vücuttaki kılların yoğunluğuna bağlı olarak artış gösterir ya da azalabilir.

Bitkisel hamam tozunun faydaları

Tüylerin yeniden çıkmasını jilet veya diğer tüy dökücü kremlere göre çok daha uzun bir sürede sağlar.

Kullanımı oldukça kolay ve pratiktir.

Diğer tüy dökücü kremlere göre fiyatı çok, çok daha uygundur. paketi 7,50 – 15 lira civarındadır.

Hamam otu cildi tahriş etmeden kolaylık tüylerden kurtulmanıza yardımcı olur.

Cildi kurutmaz, yağlandırmaz. Kullanım sonrası, ciltten kolay arındırabilirsiniz.

Tüylerle birlikte bir bez veya banyo lifi yardımı ile ovuşturarak ciltten çıkartmak mümkündür.

Hamam otunu kullandıktan sonra beyaz sabun veya bir duş jeli ile aynı bölgeyi yıkarsanız koku kalmayacaktır. (Kokusu bazılarını rahatsız edebilir. )

Tüy dökücü hamam otunu yan etkisi var mıdır?

Tüy dökücü bir yapısı olması ile beraber aynı zamanda hamam otunun ciddi anlamda zararları olduğu ifade edilmektedir. Özellikle aşırı kullanımı ile beraber zehirlenenler ve hatta hayatını kaybedenler bile öne çıkmaktadır.

Aynı zamanda bireysel bir şekilde kullanılması üzerinden, cilt üzerinde bazı tahrişler ya da kızarıklıklar yaratabilir. Ayrıca yanıklar oluşturabilir ve vücudun değişik bölgelerinde alerjik reaksiyon meydana getirebilir.

Böyle durumlar ile karşı karşıya kalmamak için mutlaka dengeli bir şekilde kullanmak çok önemlidir.

Ayrıca bundan önce bir uzman doktora başvurmak ve öneri almak da önemli bir yere sahiptir. Böylece yan etkili ya da zararlarından etkilenmeden, doğru bir şekilde kullanma şansı elde edilebilir.

Hamam otu nasıl kullanılır?

Hamam otu genel olarak aktarlarda toz halinde satılan bir üründür. Aynı zamanda bu şekilde ülkenin dört bir tarafında bulunması kolay ot türleri içerisinde yer alır.

Öncelikle macun haline getirin!

Aldığınız bir miktar hamam otu tozunu azar azar su ekle ılık su ekleyerek bir kase içinde krem kıvamına gelene kadar karıştırın.

Kısa bir süre içerisinde hazırlanmış olan macun halindeki hamam otu, ilgili bölgeye dikkatli bir şekilde masaj yapılarak sürülmelidir.

Daha sonra 3- 4 ya da 5 dakika kadar bekletilmesi gerekir. Ardından ilgili bölge temizlenebilir. Bunun için lif benzeri bir bez kullanılabilir ve ilgili bölge temizlenir.

Böylece hamam otunu sağlamış olduğu birçok değişik faydadan yararlanma şansı elde edilebilmektedir. Ancak tozun kokusu ağır olduğu için mutlaka sabunlu su ile en son temizlenmesi önemlidir.

Vücut tipine bağlı olarak 2 ya da 3 hafta boyunca bu şekilde kullanımı üzerinden, vücuttaki tüylerin önemli oranda azalma sağlanabilir.

Özellikle istenmeyen tüylerden kurtulmak için düzenli bir şekilde kullanılması gerekir. Ortalama genelde 2 ile 4 hafta arasında tüylerin önemli oranda azaltılmasına imkan verir. Tabi bu durum bazı kişilerde daha uzun sürebilir.

Hamam otu yağı kullanımı

Bazı ciltlerde kaşıntı ya da yanma hissi uyandırabilir. Hamam otu yağını kullanmadan önce cildinizin küçük bir alanında kullanın ve sonuçlarını bekleyin. Hamam otu yağı, keskin ve etkili bir doğal içeriktir. Böyle durumlarda etkilenen bölgeyi soğuk su ile yıkayın ve biraz bekleyin.

Hamam otu tozu gibi Hamam otu yağı da mevcuttur. Burada eğer otun tozu yerine yağını kullanmak isterseniz tüy ve kıl köklerine masaj yaparak uygulamanız yeterli olacaktır. Yine epilasyon sonrasında da bu yağı kullanabilirsiniz. Bu sayede kıl kökleri zamanla incelerek tamamen yok olacaktır.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir