İstanbul’da suya zam yapıldı! Faturaya ne kadar yansıyacak?

Posted by

İBB Meclisi, oy birliği ile suya zam yapılması teklifini kabul etti.

İstanbul’da suya yüzde 29 zam yapıldı

İnsani Su Kullanım hakkı ile birinci kademe konut birim fiyatı faturaya 7.22 TL olarak yansıyacak.

0-15 metreküp birinci kademe konutlarda birim fiyat 8.33, 16 metreküp ve üzeri ikinci kademe konut birim fiyatı 12.51, iş yeri birim fiyatı 22.40 TL oldu.

Ücretsiz “İnsani Su Kullanım Hakkı” ile birinci kademe konut birim fiyatı faturaya 7.22 TL olarak yansıyacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nde, İSKİ’nin su fiyatlarına kademeli olarak öngördüğü zam teklifi oy birliği ile kabul edilerek, suya yüzde 29 zam yapıldı.

İBB’den zam haberinin ardından yapılan açıklamada, zam sonrası su fiyatının 8.33 lira olduğu ‘Ancak, 15 metreküpe kadar her 2.5 metreküpte 0.5 metreküp ücretsiz insani su kullanım hakkının uygulanmasına da’ karar verildiği bildirildi.

İBB, ücretsiz insani su kullanım hakkı düşüldüğünde, yeni su birim fiyatının yüzde 29 artışla 7.22 lira olarak faturalara yansıyacağını da açıkladı.

İBB Meclisi’nin iki yıllık pandemi arasının ardından Saraçhane’deki başkanlık binasında toplanan oturumunda, İSKİ 2. Olağanüstü Genel Kurulu gerçekleştirildi.

En son geçtiğimiz aralık ayında suya yüzde 17.80 oranında yapılan zammın ardından artan maliyetler nedeniyle 16 Şubat 2022 tarihinde ilk olağanüstü genel kurul toplanmış ancak AKP-MHP grubunun çoğunluk oyları ile zam teklifi reddedilmişti.

Yaşanan ekonomik kriz nedeniyle artan işletme giderlerini karşılayabilmek için İSKİ, ikinci kez toplanan olağanüstü genel kurula yeni zam talebini sundu.

Kademelere ve kullanım türlerine göre yüzde 68.34 ile yüzde 90 arasında değişen oranlarda zam istendi.

Teklifte İstanbullunun yüzde 86’sının kullandığı kademe olan 0-15 metreküplük kullanıma yüzde 68.34 zam istendi ve şu an 5.56 TL olan birim fiyat 10.8 TL olarak önerildi.

Ancak her ay tüketilen 2.5 metreküplük suyun 0.5 metreküplük kısmının ‘İnsani Su Hakkı’ kapsamında ücretsiz olması nedeniyle bu kademedeki birim fiyat faturaya 9.36 TL olarak yansıyacak.

16 metreküp üzeri kullanım kademesi için birim fiyat 15.10 TL olarak önerildi. En yüksek artış oranı iş yerleri için istendi ve 27.4 TL birim fiyat talep edildi.

Teklifte, bundan sonra her ay su satış tarifesine TÜİK tarafından açıklanan aylık Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) oranındaki artışın birim fiyatlara yansıtılması istendi.


İnsani Su Hakkı nedir?


2.5 metreküp suyun 0.5 metreküpünün insan hakkı olarak ücretsiz kullanılmasını içeren İnsani Su Hakkı, BM İnsan Hakları Konseyi tarafından 2010 yılında kabul edildi.

İBB Meclisi’nin aldığı kararla Mayıs 2019’dan itibaren uygulanmaya başlandı. Sayıştay, İSKİ’nin ücretsiz “İnsani Su Hakkı” uygulamasını mevzuata aykırı buldu ve uygulama 4 Aralık 2021’de kaldırıldı.

Cumhurbaşkanlığı 16 Aralık 2021’de konuyla ilgili bir kararname yayınladı ve belediyelerin yetkili karar organlarından karar almak şartıyla insani su kullanım hakkını uygulayabileceğini onayladı.

İstanbul, Türkiye’de insani su kullanım hakkını uygulayan ilk ve tek belediye olarak yoluna devam edecek.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir