İstanbul’da su faturaları ortalama yüzde 6 indirimli gelecek

Posted by

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, aralık ayı toplantılarının ilk birleşimini Yenikapı Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

İstanbul’da suya yüzde 17,8 oranında zam yapılması teklifi kabul edildi.

İstanbul’da su ücretine yüzde 6 indirim yapıldı

0,5 metreküplük “insani su kullanım hakkının” yeniden uygulamaya geçirilmesiyle su fiyatında yüzde 6 indirim gerçekleşmiş oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, aralık ayı toplantılarının ilk birleşimini Yenikapı Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Toplantıda İSKİ’nin su zammı teklifini görüşüldü. İSKİ, su fiyatlarına 2021 yılı yeniden değerleme oranı olan yüzde 36,2 oranında zam yapılmasını önerdi. Bu teklif oy çokluğuyla reddedildi.

AKP ve MHP grubunun su fiyatına Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 17,8 oranında zam yapılması teklifi ise CHP ve İYİ Parti’nin muhalefetine karşın oy çokluğuyla kabul edildi.

Ancak İSKİ tarafından geçtiğimiz Ekim ayında kaldırılan, her 2,5 metreküp için 0,5 metreküp ücretsiz su verilmesini içeren “insani su kullanım hakkı” da toplantıda yeniden kabul edildi.

İstanbul'da su faturalarına ne kadar indirimli gelecek?

“İnsani Su Kullanım Bedeli” hesaba katıldığında İstanbul’da su fiyatlarında yüzde 6 indirim gerçekleşmiş oldu.

Sayıştay “insani su kullanım hakkı” uygulamasının “kanuna aykırı” olduğunu savunmuştu.

İBB Meclisi, İSKİ’nin su zammı teklifini görüştü. AK Parti ve MHP Grubu yüzde 17.80 oranında zam teklif etti.

Ayrıca, Sayıştay’ın kanuna aykırı bulduğu 0.5 metreküplük insani su kullanım hakkı bedelinin yeniden uygulamaya geçirilmesini de istedi. Oy çokluğuyla kabul edilen kararla, İstanbullulara su faturaları ortalama yüzde 6 indirimli yansıyacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, Aralık ayı toplantılarının ilk birleşimini Yenikapı Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Görüşmelerin ardından İSKİ’den gelen ve su fiyatında yüzde 36.2 artış öngören teklif oy çokluğuyla reddedildi.

AK Parti ve MHP Grubunun su fiyatına Ocak 2022 tarihinden geçerli olmak üzere yüzde 17.80 oranında artış yapılması teklifi, CHP ve İYİ Parti’nin muhalefeti ve oy çokluğuyla onaylandı.

Yeniden kabul edilen İnsani Su Kullanım Bedeli de çıkartıldığında, İstanbul’da su fiyatlarında yüzde 6 indirim gerçekleşmiş oldu.

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı su fiyatlarına zam değil mevcut fiyat üzerinden indirim yapıldığını belirterek “Yapılan öneriyle birinci kademede yer alan konutlarda mevcut 5,56 TL’lik tarife 5,24 TL’ye düşürülüyor” dedi.

Oyla post
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir