İstanbul Film Festivali İKSV açılış töreniyle başladı

Posted by

İstanbul Film Festivali başladı..

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl 33.sü düzenlenen İstanbul Film Festivali İKSV açılış töreniyle başladı.

İKSV sanat severleri bekliyor!

Önümüzdeki iki hafta boyunca festival takipçilerine 2013 ve 2014’ün nitelikli yapımlarından sinemanın unutulmaz klasiklerine, usta yönetmenlerin başyapıtlarından dünya festivallerinde prömiyerleri yapılan eserlere, belgesellerden çocuk filmlerine 200’den fazla film bekliyor.

Festivalde Rus sinemasının dünyadaki önemli temsilcilerinden kabul edilen Aleksey German’ın tüm filmlerinin izleyici karşısına çıkacak olması. Festivalde ayrıca Türkiye sinemasının 100. yılı vesilesiyle, Balkanlar’ın ilk sinemacıları Yanaki ve Milton Manaki’nin restore edilen filmlerinin tamamı gösterilecek.

Festival; 19 Nisan Cumartesi akşamı yine Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılacak kapanış ve ödül töreni ile 20 Nisan’da sona erecek. Törende Altın Laleler yanı sıra festivalin diğer ödülleri açıklanacak.

Törenin ardından Uluslararası Yarışma’da Altın Lale Ödülü’nün sahibi olan film kapanış filmi olarak gösterilecek ve film dolu iki hafta sona erecek. Festival biletleri çoktan satışa çıkmış ve hatta çoğunlukla tükenmiş olsa da hâlâ şansınız var. Özellikle NTV Belgesel Kuşağı ve Bu İkiliye Dikkat gibi daha kıyıda kalan bölümlerde..

NTV Belgesel Kuşağı’nın öne çıkanlarından biri 70. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan’ı kalarak bu ödülü kazanan ilk belgesel olarak tarihe geçen Sacro GRA / Çevreyolu. Gianfranco Rosi’nin yazıp yönettiği film, Italo Calvino’nun Görünmez Kentler adlı romanından esinlenmiş. Edebiyattan ilham alan bir diğer yapım ise 2010’da ölen yazar J.D. Salinger’ın ortadan kayboluşunu konu alıyor ve yazarın arkadaşları ve meslektaşları dâhil 150 kişiyle yapılan röportajlarla bu esrar perdesini aralamaya çalışıyor.

Edebiyatla ilgili olmasa da sosyolojik açıdan epey manidar bir belgesel de Kıbrıslı Rum yönetmen ve gazeteci Nina Maria Paschalidou’nun çektiği Kısmet. Paschalidou, farklı etnik ve dini kökenlerden birçok kadını ekrana kilitleyen Türkiye yapımı pembe dizilerin sırrını araştırıyor. Belgeseli için Türkiye, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan ve Yunanistan’da çekim yapan yönetmen; Meryem Uzerli, Songül Öden ve Beren Saat başta olmak üzere birçok ünlü oyuncu, yapımcı, senarist ve izleyiciyle görüşmüş.

Festivalin en prestijli bölümü Akbank Galaları’nın öne çıkan filmlerinden biri Wes Anderson’ın Büyük Budapeşte Oteli. Türkiye prömiyerini festivalde yapacak film, 1920’lerde Avrupa’da büyük bir otelde yıllardır görev yapan ve artık efsaneleşmiş Gustave H. ile yakın arkadaşı ve lobi görevlisi Zero Moustafa’nın maceralarını anlatıyor.

Galaların bir diğer önemli filmi Nobel ödüllü yazar José Saramago’nun Türkiye’de de yayımlanan Kopyalanan Adam isimli romanından esinlenen gerilim filmi Düşman. Televizyonda kendisine çok benzeyen birini gören bir adamın bu benzerinin izini sürüşünü ele alan filmin yönetmeni Denis Villeneuv.

Uluslararası Yarışma’nın merakla beklenen filmlerinden biri Ragnar Bragason’ın son filmi Metalci. Festivalin Uluslararası Yarışma bölümünde ise Altın Lale için yarışacak iki film var ki; ne yapıp ne edip görülmeli: Tayfun Pirselimoğlu’nun Ben O Değilim’i ve Onur Ünlü’nün İtirazım Var’ı.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir