,

İstanbul’da CHP ve AK Parti arasında kıran kırana seçim yarışı!

Posted by

İstanbul’da hem büyükşehir belediye başkanlığı hem de ilçelerdeki belediye başkanlık yarışı nefes nefese geçti.

İstanbul’da CHP ve AK Parti arasında kıran kırana seçim yarışı!

İstanbul’da CHP ve AK Parti arasında kıran kırana geçen yarışta seçimin kazananı taraf Kadir Topbaş oldu.

İstanbul’da kazanan “Kadir Topbaş” oldu

Türkiye’deki toplam seçmen sayısının 5’te 1’ine sahip olan İstanbul’da hem büyükşehir belediye başkanlığı hem de ilçelerdeki belediye başkanlık yarışı nefes nefese geçti.

Seçim sonuçlarının ilk açıklanmaya başladığı dakikalarda büyükşehirde CHP’nin adayı Mustafa Sarıgül ile Ak Parti’nin adayı Kadir Topbaş başa baş gitti.

3 kez üst üste rekoru!

On milyon seçmenli İstanbul’da sandıklar açıldıkça başa baş bir yarış yaşandı. Ardından öne geçen Kadir Topbaş oyların %47,84’ünü alarak yarışı kazandı. Sarıgül ise oyların %40,18’ini aldı.

İstanbul’da üçüncü Topbaş dönemi

Kadir Topbaş üç kez üst üste İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanarak bir ilki başardı. Topbaş, 2019 yılına kadar toplam 15 yıl İstanbul’u yöneten kişi olarak tarihe adını yazdıracak.

CHP adayı Mustafa Sarıgül’e üstünlük sağlayan Topbaş gece yarısından sonra yaptığı konuşmada; “AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye #Başkan adayı Kadir Topbaş, “Bir demokrasi yarışını daha geride bıraktık. Kazanan demokrasi, kazanan İstanbul, kazanan Türkiye… Hayırlı olsun” dedi.

Kadir Topbaş 4 milyon #CHP adayı Mustafa Sarıgül ise oyların yüzde 40’ına denk gelen 3 milyon 382 bin 478 oy aldı. Kadir Topbaş’ın aksine Mustafa Sarıgül’ün açıklama yapmaması dikkatlerden kaçmadı.

2009 seçimlerindeki Kemal Kılıçdaroğlu rüzgarına benzer bir rüzgar yaratan Sarıgül de CHP’ye çare olamadı. Çünkü Topbaş hem #Kılıçdaroğlu hem de Sarıgül’e 500 bin oy fark atarak seçim kazanmış oldu.

İstanbul’da 2009 yılında 8.8 milyon kayıtlı seçmenden 7.1 milyonu oy kullanmış ve Ak Parti adayı Kadir Topbaş oyların yüzde 44.3’ü 3 milyon 83 bin oy alarak seçimi kazanırken, CHP’nin adayı olan bugünkü genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu oyların yüzde 37’sini 2 milyon 578 bin oy almıştı.

Kısaca Kadir Topbaş Kimdir?

Kadir Topbaş, Türk mimar, iş adamı ve siyasetçi. 2004’ten beri İstanbul Büyükşehir Belediye başkanıdır.

1999-2004 yılları arasında Fazilet Partisinden Beyoğlu belediye başkanlığını yürüttü. 2004-2017 yılları arasında #Adalet ve Kalkınma Partisinden on üç yıl boyunca İstanbul büyükşehir belediye başkanı olarak görev aldı.

Kadir Topbaş aslen nerelidir?

Doğumu: 8 Ocak 1945 – Yusufeli / Kiskim / Artvin

Aslen Nerelidir Biyografi Oku, Kim Kimdir? Ne zaman vefat etti?
Aslen Nerelidir Biyografi Oku, Kim Kimdir? Ne zaman vefat etti?

14 Şubat 2022 Kadir Topbaş 8 Ocak 1945 yılında Yusufeli’nde doğdu. Annesinin adı Esma Topbaş, babasının adı ise Hüseyin Topbaş’tır. Ahmet, Mehmet ve Mustafa isimlerinde üç kardeşi vardır.

Annesinin savaş yılları boyunca bulunduğu Artvin ilinin Yusufeli ilçesinde bağlı Altıparmak köyünde 1945 yılında doğan Topbaş, henüz üç aylıkken İstanbul’a gelmiştir.

Annesinin adı Esma Topbaş, babasının adı ise Hüseyin Topbaş’tır. Ahmet, Mehmet ve Mustafa isimlerinde üç kardeşi vardır.

İlkokul, ortaokul, lise ve yüksek tahsil eğitimlerini İstanbul’da tamamlamıştır.

Kadir Topbaş orta öğrenimini Işık lisesinde başlayıp, İstanbul İmam Hatip Lisesinde tamamlamıştır. 1972 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden, 1974 yılında da Mimar Sinan Üniversitesi #Mimarlık bölümünden mezun olmuştur.

Partisi: Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti)

Covid-19 Koronadan vefat etmiştir

Eski İBB Belediye Başkanı Kadir Topbaş koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede 76 yaşında öldü. Kadir Topbaş, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19’a yakalanmış ve yaş faktörü sebebiyle de vefat etmiştir.

13 Şubat 2021’de İstanbul’da 16 Kasım’dan bu yana Koronavirüs tedavisi görüyordu, 4 Aralık’ta durumu ağırlaştı, entübe edildi. 13 Şubat tarihinde tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir