İsrail Cumhurbaşkanı Herzog devlet töreni ile karşılanacak!

Posted by

Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde devlet merasimi ile karşılanacak Herzog, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelecek.

İsrail, Cumhurbaşkanı Isaac Herzog‘un 9 – 10 Mart’ta Türkiye‘yi ziyaret edeceğini duyurdu.

İsrail Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Herzog, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine, eşi Michal Herzog ile birlikte Ankara’ya resmi ziyaret düzenleyecek.

İsrail Başbakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı ofisleri uyumunda düzenlendiği belirtilen ziyaret sırasında iki başkan, “İsrail-Türkiye münasebetleri, iki devlet ve halkları ortasında çeşitli alanlarda iş birliğini genişletme potansiyeli de dahil olmak üzere çeşitli ikili konuları” görüşecek.

Ziyaret kapsamında Herzog, İstanbul’da Musevi cemaati mensuplarıyla da buluşacak.

İsrail Cumhurbaşkanlığı açıklamasında ayrıyeten, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Herzog misyona başladığında seçilmesinden ötürü kendisini tebrik etmek için onu aradığına işaret edildi. Kelam konusu görüşmenin, “İsrail ile Türkiye ortasında son yıllarda süren kopukluğun akabinde, tekrar bir diyaloğun başlamasına yol açan bir görüşme olduğuna” dikkat çekildi.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, 2008’den bu yana Türkiye’yi ziyaret eden birinci İsrailli önder olacak.

Türkiye- İsrail ilişkileri ne durumda

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Şubat’ta Ukrayna’ya hareketinden evvel düzenlediği basın toplantısında, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un mart ayının ortalarında Türkiye’yi ziyaret edeceğini belirtmişti.

Erdoğan, “Bu ziyaretle bir arada ikili bağlantılarımızı, geleceğe yönelik çok daha fazla bir tabana olumlu istikamette oturtmanın uğraşı içinde olacağız.” demişti.

Son olarak İsrail Cumhurbaşkanı Herzog da geçen ay Kovid-19 testi olumlu çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerini iletmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “geçmiş olsun” dileğinde bulunan mevkidaşı Herzog’a teşekkür etmişti.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir