İBB Deniz taksilerde 2023 ücretlendirme tarifesi ne kadar?

Posted by

İstanbul’da 2023 yılı İBB deniz taksi fiyatları ve ücret tarifesi, UKOME toplantısında kabul edildi.

İBB Deniz taksi 2023 ücretleri tarifesi

Deniz taksilerde ücretlendirmeler, gidilecek deniz miline göre olacak ve mobil uygulama ile deniz taksi çağrılabilecek.

İBB Deniz Taksi fiyatları ne kadar oldu?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından ulaşımın denize kaydırılması çalışmaları kapsamında kullanıma sunulan deniz taksilerle ilgili ücret tarifesi, 24 Ağustos 2022’de yapılan İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında onaylandı. Deniz taksilerde açılış ücreti 210 TL oldu.

Geçerli fiyat tarifesine göre 0-2 mil için 210 TL (açılış ücreti), 1-4 mil arası mil başına 160 TL, 5-8 mil arası mil başına 125 TL ödenecek.

Ücret tarifesi Mavi Marmara, Turyol ve YUPİ Deniz Taksi tarafından uygulanacak ücret tarifelerinde de geçerli olacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında Deniz Taksi ücret tarifesi belirlendi.

İBB Deniz Taksi nasıl çağrılır?

Deniz taksiler başlangıçta 98 iskeleden çağrılabilecek. Deniz taksi çağırmak için mobil uygulama kullanılabilecek. Deniz Taksi uygulamasını, iPhone telefonlar için App Store ve Android telefonlar için Play Store‘dan indirebilirsiniz.

Gelecekte mobil uygulamanın genişletilmesi ile isteyenlerin istedikleri yerde deniz taksiye binmesine ve inmesine imkan tanınacak. Altı ay içinde de paylaşımlı taksi-dolmuş modeline geçilecek.

iBB Deniz Taksileri nasıl çalışıyor?

iBB’nin deniz taksileri, Haliç Tersanesi’nde üretildi. Üretilen 50 adet deniz taksinin 8 tanesi ilk olarak hizmet vermeye başlayacak.

Deniz taksilerde 10 yolcu kapasitesi bulunuyor. Bir kapsan ve bir gemici olmak üzere toplam iki personel bulunuyor.

Deniz taksilerin rengi, 150 binden fazla İstanbullunun katıldığı anketin sonucuna göre “Boğaz” olarak adlandırılan mavi tonlu bir renk olarak belirlendi. Tamamen yerli olan deniz taksilerde mil başına 3 litre yakıt tüketilecek.

Deniz taksilerden 5 adedi ise elektrikli motora sahip.

Oyla post
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir