HSK’da boş bulunan bir üyelik için gizli oylama yapıldı

Posted by

TBMM Genel Kurulunda Hakim ve Savcılar Kurulunda boş bulunan bir üyelik için oylama yapıldı.

TBMM Kararı ile 1313 Hâkimler ve Savcılar Kurulu Üyeliğine Yapılan Seçime Dair Karar

HSK’nın yeni üyesi Havvanur Yurtsever oldu

TBMM Genel Kurulu’nda HSK’dan boşalan üyelik için yapılan gizli oylama da Avukat Havvanur Yurtsever seçildi.

TBMM Genel Kurulunda Hakim ve Savcılar Kurulunda boş bulunan bir üyelik için oylama yapıldı. Birinci turda seçilmek için 400 oy arandı. Hakimler ve Savcılar Kurulu’ndan istifa eden Hamit Kocabey’in yerine Havvanur Yurtsever seçildi.

Oylamanın birinci turunda 348 milletvekili oy kullandı. Timur Borahan 7 oy, Mustafa Halit Çelik 5 oy, Havvanur Yurtsever 323 oy aldı. 2 oy boş ve 11 oy geçersiz kullanıldı.

Ardından ikinci tur oylamaya geçildi. İkinci turda seçilebilmek için 360 oy alınması gerekiyordu. Timur Borahan 14 oy, Mustafa Halit Çelik 5 oy, Havvanur Yurtsever 327 oy aldı. 2 oy boş ve 9 oy geçersiz kullanıldı.

En çok oyu alan iki aday arasında ad çekme usulüne göre seçim yapıldı. Buna göre Havvanur Yurtsever, Hakim ve Savcılar kurulu üyeliğine seçildi.

26 Kasım 2021 Cuma Resmî Gazete’de yayımlandı.

Sayı : 31671

Hâkimler ve Savcılar Kurulu Üyeliğine Yapılan Seçime Dair Karar

Karar No. 1313

Karar Tarihi: 24.11.2021

Anayasa’nın 159’uncu maddesi ile Hâkimler ve Savcılar Kurulu Kanunu’nun 18, 20 ve 27’nci maddeleri uyarınca, Genel Kurulun 24.11.2021 tarihli 23’üncü Birleşiminde yapılan seçim sonucunda öğretim üyeleri/avukatlar arasından Havvanur Yurtsever Hâkimler ve Savcılar Kurulu üyeliğine seçilmiştir.


Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un müşavirliğini ve bakanlığın hukuk işlerinden sorumlu genel müdür yardımcılığı görevini yürüten Havvanur Yurtsever’in Emlak Konut’tan maaş alması tartışmalara neden olmuştu.

MHP, ekim ayı ortasında HSK üyeliğinden istifa eden Kocabey’in yerine isim önerisinde bulunmadı. Kaynaklar mevcut aday adaylarının hiçbirinin MHP adayı olarak değerlendirilemeyeceğini ifade etti.

AKP bunun üzerine aday adayları arasından üyelik için düşündüğü ismi belirleyerek MHP’ye bilgi verdi. AKP’nin belirlediği bu ismin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Havvanur Yurtsever olduğu öne sürülmüştü.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir