,

Hrant Dink kimdir Biyografi oku, Hrant Dink ne zaman öldü?

Posted by

Hrant anısına her sene olduğu gibi bu yıl da saat 15.00’te öldürüldüğü yerde İstanbul Şişli’deki gazete binasının önünde binlerce kişi toplandı.

“Biz bitti demeden, bu dava bitmez” sloganları..

Hrant Dink 15 yıl önce bugün, 19 Ocak 2007’de genel yayın yönetmeni olduğu Agos Gazetesi önünde öldürüldü.

Hrant Dink kimdir Biyografisi, Aslen nerelidir?

Katılanlar taşıdıkları döviz ve attıkları sloganlarla hak istemekten vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

“Hrant Dink’in gerçek katilleri cezalandırılmadan ve bu alçak cinayetin hesabı bütün ortaklardan sorulana kadar biz bitti demeden bu dava bitmez” mesajı verildi.

Doğum tarihi: 15 Eylül 1954, Malatya

Suikaste uğradığı tarih ve yer: 19 Ocak 2007, İstanbul

Eşi: Rakel Dink (evliliği, 1976–2007)

Defnedildiği yer: Balıklı Ermeni Mezarlığı, İstanbul

Kitaplar: İki Yakın Halk İki Uzak Komşu, Être Arménien en Turquie

Çocukları: Arat Dink, Sera Dink, Delal Dink

Aldığı ödüller: Hermann Kesten Ödülü, Pen Award Fikir ve Düşünce Özgürlüğü Ödülü

“Yaşasın halkların kardeşliği”, “Faşizme inat, kardeşimsin Hrant”, “Biz bitti demeden bu dava bitmez”, “Hepimiz Hrantız, hepimiz Ermeniyiz”, “Katlleri koruyan cinayete ortaktır”, “Buradayız ahbapig(kardeşim)” dövizleri açıldı, sloganları atıldı.

Hrant Dink 15 yıl sonra yine büyük bir kalabalıkla anıldı

Hrant Dink, Sabiha Gökçen’in Ermeni olabileceğine karşın yaptığı bir haberden daha sonra hedef haline getitirilmeye başlanmış, sürecin sonunda Hrant Dink, Ogün Samast tarafından sırtından vurularak katledilmişti. Aradan geçen 15 yıla karşın etkili bir soruşturma yapılamadı, cinayeti işleyenler ortaya çıkarılmadı ve cezalandırılmadı.

Hrant Dink Kimdir? Biyografisi

Özgeçmişi: Hrant Dink, 15 Eylül 1954’te, Malatya’da dünyaya geldi. Beş yaşında ailesiyle birlikte geldiği İstanbul’da, anne ve babasının ayrılması üzerine iki erkek kardeşiyle birlikte, Gedikpaşa’daki Ermeni Protestan Kilisesi’nin çocuk yuvasında yatılı olarak yaşamaya başladı.

Üç kardeş, ilköğretimini bu kiliseye emrindeki İncirdibi İlkokulu’nda sürdürürken, yazları da okulun Tuzla’daki kampında barındılar. Hrant Dink, ortaokulu Bezciyan, liseyi ise Üsküdar’daki Surp Haç Tıbrevank Yatılı Okulu’nda okudu, Şişli Lisesi’nden mezun oldu.

İlkokulda tanıştığı Silopi doğumlu, Ermeni Varto Aşireti’nden Rakel Yağbasan ile evlenen Hrant Dink’in üç çocuğu oldu.

İstanbul Fen Fakültesi’nde Zooloji ve peşinde da Felsefe eğitimi alan Dink, ‘biyoloji felsefesi’ kürsüsü hayallerini, Türkiye’de gelişmekte olan sol siyaset içerisindeki faal mücadelesine terk etti. Siyasi faaliyetlerinin Ermeni kimliği ile ilişkilendirilmesi ve cemaatin bundan zarar görebileceği endişesiyle, ismini mahkeme emri ile “Fırat” olarak değiştirdi.

Hrant Dink ve eşi Rakel, bu dönemde içinde yetiştikleri Tuzla Çocuk Kampı’nın yönetimini üstlenerek o kadar fazla kimsesiz Ermeni çocuğuna sahip çıktılar.

Tuzla Kampı’na “Ermeni militan yetiştirildiği” suçlaması ile devlet tarafından el konması sonrasında, Dink, siyasal görüşleri nedeniyle de üç defa gözaltına alındı ve tutuklandı.

Kardeşleriyle birlikte bir kitabevi işleten Dink, 90’lı yıllarda Ermenice günlük Marmara gazetesinde Çutak (Erm. keman) rumuzuyla, Ermeni tarihine ilişkin Türkiye’de çıkan kitaplara yönelik tenkit yazıları yazmaya başladı.

5 Nisan 1996 tarihinde birincil sayısı yayımlanan haftalık Agos gazetesi, İstanbul’da Türkçe-Ermenice yayımlanan birincil gazete olarak tarihe geçti. Yeni Asır ve BirGün gazetelerinde de köşe yazarı olarak görev almıştı.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir