GSB KYK bursu ve kredisi 2022 – 2023 başvuruları ne zaman?

Posted by

GSB KYK Burs ve kredi başvuruları başladı

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB KYK YURT-KUR Burs ve Öğrenim Kredisi başvurularının başladığını duyurdu.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, sosyal medya hesabından KYK burs ve kredi başvurularının başladığını duyurdu.

Paylaşım açıklama şu şekilde:

Öğrenci arkadaşlarım, GSB Burs ve Öğrenim Kredisi başvuruları başladı. 17 Kasım Perşembe günü saat 23.59’a kadar başvurularınızı http://turkiye.gov.tr’den yapabilirsiniz.

2022 – 2023 KYK burs başvuru şartları nedir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından öğrencilere her yıl verilen burs ve kredi başvurularının ne zaman başlayacağı merak ediliyordu. Burs başvuruları bugün itibariyle başladı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilecek olan KYK burs ve kredisine başvurular bugün (15 Kasım 2022 Salı) itibariyle başladı. Duyuruyu Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu yaptı.

GSB KYK bursu ve kredisi 2022 – 2023 başvurusu nezaman yapılacak ve başvuruda şartlar nedir?

KYK bursuna başvurular nasıl yapılıyor?

* Burs / kredi başvuruları e-Devlet üzerinden alınmaktadır.

* e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir.

* Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir.

* Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmekte, durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir.

KYK Bursundan yararlanacak öğrenciler:

• Ön lisans öğrencileri,

• Lisans öğrencileri,

• İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, (intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez. Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)

• ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında belirlenen puan türünde ilk 100’e giren öğrenciler,

• Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen, kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler burstan yararlanabilmektedir.

• Bir öğrenci aynı anda, hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

Hangi öğrencilere KYK bursu veriliyor?

– Şehit çocukları, (Şehit bekar ise bekar kardeşi)

– Gazi çocukları, (Gazi bekar ise kendisi)

– Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,

– Anne ve babası vefat etmiş olanlar,

– Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarak tamamlayanlar,

– Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,

– Amatör milli sporcu olan öğrenciler.

KYK bursu ödemeleri kimlik numarasının son hanesine göre öğrencilere yatıyor. Bu seneki burs başvuruları tamamlandıktan ve sonuçlarının açıklanmasından sonra KYK tarafından belirlenen tarihlerde hesaplara burslar yatmış olacak.

KYK burs ve kredisi ödemeleri her ay, öğrencinin TC kimlik numarasının son rakamına göre ayın 6. ve 10. günleri arasında hesaplanarak yatırılıyor.

KYK burs ücreti lisans öğrencilerine 850 TL, Yüksek Lisans öğrencilerine 1.750 TL ve son olarak doktora öğrencilerine 2.500 TL veriliyor.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir