,

Evren ve Şahinkaya müebbet hapis cezasına çarptırıldı!

Posted by

12 Eylül davasında Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya, 765 Sayılı TCK’nın “Devlet kuvvetleri aleyhine cürümler” başlıklı 146. maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Evren ve Şahinkaya’ya müebbet hapis cezası verildi

12 Eylül davasında Evren (Yaşı 97) ile Şahinkaya (Yaşı 89), ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Kenan Evren ile eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya’ya müebbet hapis cezası verdi.

Mahkeme, sanıklar hakkında takdiri indirim uygulayarak ağırlaştırılmış müebbet cezasını, müebbet cezasına çevirdi.

12 Eylül 1980 davasında karar çıktı!

Mahkeme ayrıca; Evren ve Şahinkaya’nın rütbelerinin sökülerek orgeneral iken ‘er’ rütbesine düşürülmesine de karar verdi.

Sesli ve görüntülü sistemle katıldılar

Ankara 10′uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya müdahiller ve avukatları ile sanık avukatı katıldı. Ankara GATA’da bulunan Kenan Evren ile İstanbul GATA’da bulunan Tahsin Şahinkaya’ya sesli ve görüntülü sistemle bağlandı.

Evren ve Şahinkaya, yataklarında yastık desteğiyle, yarı yatar vaziyette duruşmayı takip etti.

Mahkeme, 12 Eylül davasında Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya‘yı, 765 Sayılı TCK’nın “Devlet kuvvetleri aleyhine cürümler” başlıklı 146. maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

12 Eylül 1980 davası

Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, 12 Eylül 1980 davasında sanıklar hakkında takdir indirim uygulayarak ağırlaştırılmış müebbet cezasını, müebbet cezasına çevirdi. Karar gereğince; Evren ve Şahinkaya’nın rütbeleri de sökülecek ve orgenerallikten erliğe düşürülecek.

Dava Ankara 12′nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılmış ve ilk duruşma 4 Nisan 2012′de görülmüştü. Bu mahkemenin kapatılmasının ardından dava, 10′uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne devredilmişti. Davanın son celsesi 28 Mayıs 2014′te gerçekleştirilmiş, savcının esas hakkındaki görüşünü açıklaması için dava ertelenmişti.

12 Eylül darbesinden sorumlu 5 kuvvet komutanı bulunuyor

Jandarma Genel Komutanı Sedat Celasun 17 Temmuz 1998, Kara Kuvvetleri Komutanı Nurettin Ersin 3 Ekim 2005, Deniz Kuvvetleri Komutanı Nejat Tümer de 29 Mayıs 2011′de yaşamlarını yitirmişti.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir