Evde bakım hizmetinde yeni pilot uygulama başlıyor | Sağlık

Posted by

Evde bakım ve evde sağlık hizmetini birlikte sunacak bir model oluşturacağız. Bolu bunun pilot uygulaması olacak. Ben Bolu’yu seçtikleri için arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.

Protokol Töreninde ilk olarak Vali Ahmet Zahteroğulları bir konuşma yaptı.

Zahteroğulları yaptığı konuşmada uygulama için Bolu’nun seçilmesinden dolayı teşekkür ederek şunları kaydetti:

“Ben bugün aslında çok mutlu oldum. Hem hayırlı bir işe başlıyor olmaktan, hem de 1,5 ay önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarıydım. Orada çok değerli çalışma arkadaşlarımız, Sayın Genel Müdürümüz, Genel Müdür Yardımcılarımızı Aile Sosyal Politikalar Bakanlığının çok değerli yöneticilerini özlemiştim. Görmekten mutlu oldum. Biz Ankara’da bazı politikaları kurgulamak bir taşra tecrübesi gerektiriyor aslında. Uygulama tecrübesi gerektiriyor.

Şimdi kurguladığımız politikaların alanda uygulamasını yapmakta bizlere nasip olacak inşallah. Bu vesile ile Sağlık Bakanlığının öteden beri iyi bir şekilde yürütmekte olduğu Evde Sağlık Hizmeti ile Bizim Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak kurguladığımız evde bakım hizmetlerini verirken devlet iki ayrı hizmeti iki ayrı ekiple çalışmasın, bunu birlikte yürütelim diye bakanlıklar arası çalışmalarımız vardı. Bu belli bir noktaya geldi. Bunu Bolu’da somutlaştırıyoruz.

Belediyemizde, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlü, Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı, Sağlık İl Müdürlüğü ile birlikte insanımızın hizmeti ayağına götürecek. Evde bakım ve evde sağlık hizmetini birlikte sunacak bir model oluşturacağız. Bolu bunun pilot uygulaması olacak. Ben Bolu’yu seçtikleri için arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Sayın Belediye Başkanımıza, kurumlarımıza verdikleri ve verecekleri destekten dolayı, projede yer alacakları içi gerçekten teşekkür ediyorum”

“Sayın Belediye Başkanımız, bakımın her şeyini üstleniriz dedi”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi ise yerel kaynakların kullanılmasına dikkati çekerek; “Biz bugün Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı engelli Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü olarak buradayız. Ancak EVSAD başkanımız, Sağlık Bakanlığımız, Kızılay, Belediye Başkanlığımız çok güçlü bir çalışma ile inşallah huzurlarınızdayız.

Sayın Valimiz Aile Bakanlığımızda Sayın Müsteşarımızdı. O zaman planladığımız ve bu yıl 2014 yılında hedefe koyduğumuz evde sağlık hizmetinin ilk uygulamasını Bolu’da yapacağız ve çok güçlü bir ekiple yapacağız. Bolu’nun bütün kaynaklarını her boyutu ile kullanarak yapmış olacağız. Biz çok heyecan duyuyoruz bundan. Çünkü bakanlık olarak evde bakım aylığı uygulamamamız vardı.

Bu yıllardır devam eden bir uygulamak bakım veren kişiye ücret ödeme şeklinde. Fakat öyle Aileler var ki siz ücret ödemeyle işi çözemiyorsunuz. Hizmeti eve götürmeniz gerekiyor ve bizim esas niyetimiz problemi kaynağında çözebilmek.

Kuruluş bakımına aldığımızda çoğu zaman memnuniyetsizlik görüyoruz. Şartlarımız çok iyi olmansa rağmen, konfor anlamında dörtdörtlük şarlar olmasına rağmen hakikaten büyük sıkıntılar görüyoruz. O nedenle bu sıkıntıları yerinde çözerek, yerinde destek hizmeti sunarsak büyük çapta sıkıntıları çözeceğimiz düşündük. Bu hizmeti kurguladık. Kurgularken acaba yerel kaynakları nasıl değerlendirebiliriz.

Bolu’da bir baktık Sağlık Bakanlığımızın, evde Sağlık Derneği’nin sistem olarak kurduğu müthiş bir altyapı var. Biz hazıra konduk burada biraz. Hatta gelemden önce Sayın Bakanımızla, Müsteşarımıza konuyu anlatırken bakanlığımıza ne düşecek Bolu’da. Dedik ki biz sadece koordinasyon yapacağız. Belki bu şekilde görev düşecek ama bütün boşlukları doldurmak üzere görevdeyiz. Sayın Belediye başkanımıza bir tek telefonla; ‘başkanım bakım hizmetlerimizi destelemek yönünde bir çalışmanız olabilir mi’ diye sorduk.

Sayın Başkanımız dediler ki; biz bakımın her şeyini üstleniriz Bolu’da. Yani eve gidecek temizlik hizmeti, bakım hizmetti hatta yemek hizmeti dâhil hepsi başkanlığımızdan yürüyebilir dediler. Sosyal Yardımlaşma Vakfımız ayrı, Kızılay Başkanlığımız ayrı hakikaten çok örnek bir çalışma olduğunu düşünüyoruz. Bütün illerde aynı boyutta olabilir mi, pek zannetmiyoruz ama Bolu’da bütün kaynakları ile Sayın Valimizin, Vali Yardımcımızın başkanlığında her halede büyün kaynakları ile dörtdörtlük uygulanabilecek” dedi.

“Alzheimer hastaları içinde düşünüyoruz”

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise özellikle Otistik çocuğu olan aileler ve Alzheimer hastaları içinde bir çalışma düşüncesinde olduklarını dile getirerek; “Söylenecek pek fazla bir şey yok aslında. Sadece Alzheimer hastalarımızla ilgile de bir çalışmamız beraber yürüyor. Onlarında en azından ailelerinin misafirliğe ya da pikniğe gidebileceği ya da bir işini halletmeye gidebileceği zamanlarda bunların bakımı ile ilgili de bir çalışma yürütmek durumundayız diye düşünüyoruz.

Bir de otistik çocukları olan ailelerimiz çocukları ile beraber okula gidip geliyor ve onlar çocukları ile beraber kendi kendilerini psikolojik olarak rahatsız hissediyorlar. Onlarla bir proje yürütebilir miyiz? Otistik çocuğu olan ailelerine de en azından haftada bir gün onları rahatlatabilecek bir çalışma yapılabilir mi, bu konularla ilgili de her konuda da birlikte hareket etmek durumunda olduğumuzu sadece ifade ediyorum” şeklinde konuştu.

Evde Sağlık Hizmeti Derneği (EVSAD) Başkanı Orhan Koç ise şunları kaydetti:

Bugün Bolu’da bulunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Aslında Türkiye’ye has bir model var aslında. Yurtdışında gördüğümüz tecrübelerden farklı. Farklı farklı bakanlıkların ve yerdeki yönetim birimlerinin hizmet sunması ile birlikte ortaya çıkan bir model. Tabi evde sağlık hizmetleri, Sağlık Bakanlığı tarafından verilmekte ve Türkiye’nin tüm coğrafyasında, tüm vatandaşlara erişimi sağlayacak bir sistem halinde yürütülmektedir.

“Verimliliği ortaya çıkaracak bir model”

Evde bakım hizmetleri ve evde bakım aylığı gibi hizmetler bakanlık tarafından verilmekte. Ancak yerel yönetimlerde bir çok belediyemiz kendi anlayışı ile kendi felsefesi ile bu hizmetler verilmekte. Sivil toplum kuruluşlarımız bu konuda yer almak istemekte. Buradaki pilot uygulamamız aslında bu yapılan hizmetlerin finansal anlamda sürdürülebilirliğini de sağlayabilecek. Verimliliği ortaya çıkaracak bir model.

Kızılay Bolu Şube Başkanı Hüseyin İka bu tür uygulamaların Bolu için uygunluğundan bahsederek şunları aktardı: Bolumuzla ilgili yapılan bu değerlendirmenin çok uygun olduğu kanaatini taşıyorum. Bilindiği üzere birçok genel anlamda uygulamaya geçecek projelerin pilot uygulamaları ilimizde yapılmakta. Hem Ankara’ya yakınlık itibari ile hem nüfus dağılımı itibari ile bu uygunluk şehrimizde oldukça güzel örnekler göstermekte.

İnsanımızda bu pilot projelere uyumu genel anlamda Türkiye’deki uygulamalara geçişte yol gösterici olmakta. Biz bu uygulamaya Kızılay olarak başlarken bundan 3 yıl öncesinde özellikle Irak’tan, Libya’dan gelen , Ortadoğu’dan gelen mültecilerimizin Kızılay Şubemizden yoğun olarak yardım istemesi sonucunda böyle bir uygulamaya geçişin gerekliliğini hissettik. Çünkü bir çok yardım örgütü sivil ya da kamuya ait yardım örgütlerimiz bu kişilere yardım etmekte ve müteakip yardımlar sonrasında gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmakta kaynak sıkıntısı yaşamaktayız.

Bu nedenle bir otomasyon geliştirme ihtiyacı duyduk ve bu otomasyon ile vukuatlı bir nüfus örneği çıkartarak aile fertlerinden herhangi birisine, herhangi bir yardım örgütünden aldığı yardımı görüntüler hale gelmesini sağladık. Aynı zamanda şu an uygulamaya geçeceğimiz projemizin en az 3 yıl öncesinden Bolu Belediyemizle, Belediye Başkanımız Alaaddin Yılmaz ile birlikte evde sağlık gerektiren hastalarımızın ziyareti zaten başlamıştı. Bu sitemi de bu otomasyon içine entegre ettik.

Bolu Valiliği, Bolu Belediye Başkanlığı, Bolu İl Sağlık Müdürlüğü, Kızılay Bolu Şubesi, Bolu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı ve Bolu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü arasında Bolu İli Evde Sağlık ve Bakım İşbirliği Protokolü Bolu Valiliği Yedigöller Toplantı Salonu’nda imzalandı. İmza töreninde yapılan konuşmalarda uygulamanın önemine değinilerek Bolu’ya hayırlı olması temennisinde bulunuldu.

Yapılan sunumun ardından protokol imzalandı

Yapılan konuşmaların ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi proje ortaklarına düşen görevlerinde yer aldığı bir sunum yaptı. Yapılan sunumun ardından protokol imzalandı.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir