Erbakanın efsane Pancar Motor yeniden ‘pat pat’ diyecek!

Posted by

Dün, Bugün Ve Yarın “Kalkınmanın Motor Gücü” Yeni Motor tasarımlarıyla geliyor

Efsane Pancar Motor geri dönüyor..

Türkiye’nin ilk dizel motoru olma sıfatına sahip olan İstanbul’daki fabrikası kapanan Pancar Motor, ahde vefa gösteren Konyalı iş adamlarının girişimiyle yeniden hayata geçti.

Yeni tasarım, yeni yüzüyle üretici ve çiftçinin kara gün dostu, balıkçı teknelerinin yadigarı olarak yeniden piyasaya dönen efsane motor “Pancar Motor”, önümüzdeki günlerde yeniden pat pat demeye başlayacak.

“Pancar Motor” Genel Koordinatörü Dinçer Suroğlu, yeniden hayata geçiş hikayesini, tarihini ve gelecek ile ilgili düşündüklerini gazetemize anlattı.

Suroğlu, Pancar Motor’un Konyalı iş adamları tarafından bir ahde vefa olarak bütün haklarıyla satın alındığını söyleyerek, yeni tasarım ve yeni yüzüyle pat patların artık yeniden piyasaya döndüğünü dile getirdi.

Bunun aslında Türkiye’nin sanayisinde bir dönüm noktası olduğuna işaret eden Suroğlu, 58 yıl önce kurulmuş, yıllardır ülkenin kalkınmasının temel dinamiklerinden olan Pancar Motor’un her vatan evladının bir gururu olduğunu ifade etti.

Suroğlu, “Sloganımızı “1956’dan bugüne her zaman sizinle; dün, bugün ve yarın” olarak belirledik. Bu markanın hayatta kalması için göstereceğimiz bu çabaya milletimizin de destek olmasını bekliyoruz. Pancar Motor Markası’nın sanayimize ve ülkemizin halkına hayırlı olmasını diliyoruz” diyerek, millete müjdeli haberi verdi.

Suroğlu, “Pancar Motor, 23 Ocak 1956 tarihinde paranın satın alabildiği en iyi teçhizatla donatılmış. İleri teknolojiye sahip global markalarla iş ortaklıkları yapılmış ve takip eden yıllarda tüm Türkiye’yi saran bir bayi ve tedarikçi ağı oluşturulmuş. 1964 yılında yapılan özelleştirme ile sahipliği Pancar Kooperatiflerine ve Şeker Fabrikaları’na geçmiş, adı Pancar Motor olarak değişmiş.

Ürün sağlam ve kullanıcı ihtiyaçlarına uygun olduğu için geniş kitleler tarafından tercih edilmiş tarım faaliyetlerinin büyük oranda devlet desteği aldığı bu dönemde çok satılmış, yavaş yavaş yaşayan bir efsane halini almış” dedi.

Suroğlu, 2011 yılında yaşanan tasfiye süreci sonrası gelişmelere de değinerek;

“Yaşanan bu fiili tasfiye sürecinde “Pancar Motor” markasının gerek ticari ve gerekse manevi değerinin farkında olan Konyalı işadamları, bu markanın tarih olmasının önüne geçmek amacıyla markayı satın aldılar.

Satın alma işlemini müteakip, marka değerini korumak için, piyasa işlevini sürdüren motorların yedek parça tedariğini sağlamaya öncelik verdi. Bu tedarik çalışmaların sonucu ortaya çıkacak Pancar Motor markalı ürünleri kısa süre sonra üreticinin, çiftçinin, beğenisine sunacağız” müjdesini de verdi.

Pancar Motor’un sadece Türkiye’deki üreticiler için değil, yurt dışına da ihraç edildiğini söyleyerek, başta Ortadoğu olmak üzere Afrika’ya dahi motor gönderildiğini, bundan sonra da Pancar Motor’u ihraç edeceklerini söyledi. Yeni ve modern tasarımıyla yeni tarz motorları piyasaya süreceklerini de dile getiren Suroğlu, bundan sonda Pancar Motor’un ülkenin gururu olmaya devam edeceğini ifade etti.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir