,

En prestijli ödül 94. Oscar Ödülleri törenle sahiplerini buldu

Posted by

94. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu. Dünya genelindeki sanatseverlerin merakla beklediği 94’üncü Oscar Ödül Töreni gerçekleştirildi.

94’üncü Oscar Ödülleri sahiplerini buldu!

Dünya kültür ve sanat dünyasının en prestijli ödülü olarak bilinen Oscar Ödül Töreni‘nin bu yıl 94’üncüsü düzenlendi. Saat 03.00’da başlayan tören, sabah 07.00’a kadar devam etti.

“CODA” en iyi film ödülünü kazandı

The Power of the Dog’da rol alan Jesse Plemons ile aynı filmde yer alan “Kode Smit McPhee” en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülüne aday gösterildi.

Ödülü işitme engellilere adadı

Ancak ödülü bu iki isim de alamadı. Ödüle layık görülen isim CODA’dan Troy Kotsur oldu. Troy, bu ödüle sahip olan ikinci işitme engelli aktör olarak da tarihteki yerini aldı. Tören sonrasında işaret diliyle konuşma gerçekleştiren #Troy, ailesine teşekkür etti. Ayrıca ödülü işitme engellilere adadı.

En iyi erkek oyuncu kim oldu?

Törenin en prestijli ödüllerinden biri olarak bilinen “En iyi erkek oyuncu” ödülüne King Richard filmi ile Will Smith görüldü. Ödülünü alırken açıklamalarda bulunan Will Smith, “Bu çok güzel bir an ve ödül kazandığım için ağlamıyorum. Bütün bu insanlara ışık tuttuğuma, ekibime ışık tutuyorum. Sevgi size çılgınca şeyler yaptırır” dedi.

En iyi kadın oyuncu ödülünü kim aldı?

#Oscar Ödül Töreni’nin en prestijli bir diğer ödülü “En iyi kadın oyuncu ödülü”nde de sürpriz yaşanmadı. Jessica Chastain, The Eyes of Tammy Faye filmi ile bu ödüle layık görüldü. Törenin ardından koronavirüse vurgu yapan ve “Zor günler geçirdik, bu gece hepimiz için çok iyi oldu” ifadelerini kullandı.

En iyi film ödülü CODA’ya verildi

Oscar Ödül Töreni’nde En iyi film ödülü de otoriteler tarafından sürpriz olarak görülmeyen bir filme gitti. İşitme engellilerin hayatına ışık tutan film ödüle layık görüldü.

Sian Heder’in yazıp yönettiği #CODA, bütün fertleri işitme engelli olan bir ailede duyma yetisini kullanabilen tek birey olan Ruby’nin, müzik tutkusunun peşinden gitme arzusuyla ailesinin dış dünyayla olan bağı olma rolü arasında sıkışıp kalmasını konu ediniyor.

İşte ödüle layık görülen yapımlar ve isimler:

En iyi film ödülü: CODA

En iyi erkek oyuncu:

Will Smith – King Richard

En iyi kadın oyuncu:

Jessica Chastain – The Eyes of Tammy Faye

En iyi yardımcı erkek oyuncu:

Troy Kotsur (CODA)

En iyi yardımcı kadın oyuncu:

Ariana DeBose (West Side Story)

En iyi kısa belgesel:

The Queen of Basketball

En iyi görsel efekt:

Dune

En iyi animasyon film:

Encanto

En iyi yabancı film:

Drive My Car (Japan)

En iyi kısa film:

The Long Goodbye

En iyi kostüm tasarımı:

Cruella

En iyi uyarlama senaryo:

CODA

En iyi orijinal senaryo:

Belfast

En iyi film müziği:

Dune

En iyi kurgu:

Dune

En iyi belgesel:

Summer of Soul

En iyi yapım tasarımı:

Dune

En iyi yönetmen:

Jane Campion (The Power Of the Dog)

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir