Elektrikte indirim! Yeni düzenlemenin detayları neler?

Posted by

Yıl başında elektrik fiyatına yapılan yüzde 120’nin üzerindeki artırımın ülke genelinde yarattığı reaksiyonun akabinde fiyat artışlarını bir ölçü hafifletecek bir dizi düzenleme değişikliği yapıldı.

Elektrikte, fiyat artışlarını hafifletecek düzenlemeler yürürlüğe girdi

Yıl başında devreye giren tarife ile ticaret ve endüstride kullanılan elektriğin fiyatı kullanım düzeyi ayrımı gözetmeden yüzde 120’nin üzerinde artırılmış, konutlarda kullanılan elektrikte ise kademeli tarifeye geçilerek yüzde 52 – 127 zam yapılmıştı.

Buna nazaran günde 5 kilowatt’tan (KW) az tüketenlerin ödediği fatura yüzde 52, üzeri ise yüzde 127 zammlı faturalandırıldı.

Gelen yansılar üzerine bu eşik daha sonra 7 KW’ye yükseltildi. Ayrıyeten sivil toplum kuruluşları da mesken tarifesine geçirildi.

Lakin küçük işletmeler ve esnafın yanı sıra haneler reaksiyon gelmeye devam etti. Bunun üzerine Bakan Fatih Dönmez, geçen ay ortasında Mart başı prestijiyle fiyat artışlarını azaltacak bir dizi değişiklik yapacaklarını söylemişti. Read full story

Dün akşam Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan değişikliklere nazaran konutlara uygulanan kademeli tarifede eşik 7 KW’tan 8 KW’a yükseltildi.

Ayrıca, konutlarda ve ziraî sulamada kullanılan elektriğin KDV’si yüzde 18’den yüzde 8’e indirildi.

Erdoğan bu değişikliklerin tüketim ölçüsüne nazaran faturalara yüzde 8 ila yüzde 14 ortasında düşüş olarak yansıyacağını belirtti.

Ayrıca ticari aboneler de kademeli tarifeye geçirildi. Buna nazaran ticarethane statüsündeki abonelerin günde 30 KW’tan az elektrik kullanımına yüzde 25 indirim uygulanacak.

Erdoğan bu iki değişiklik ile meskenlerde elektrik faturası yükünün 7 milyar lira ve ticarethanelerde 7 milyar lira azalacağını belirtti. Maliyetin kamu maliyesine, elektrik dağıtım yahut üreticilerine nasıl yansıyacağı hakkında bilgi verilmedi.

Erdoğan, geçen ay prestijiyle 20 yılın tepesine tırmanan ve yüzde 50’ye yaklaşan enflasyon sorunu hakkında, “Yaz aylarıyla birlikte milletimizi günlük hayatında badireye sokan enflasyon problemini da değerli ölçüde denetim altına almış olacağız” dedi.

Günlük 8 kWh, aylık ise taplamda 240 kWh’ye yükselti

Yeni düzenlemenin detayları neler?

Elektrikte katma bedel vergisinin (KDV) yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmesi ile düşük tüketim sonunun günlük 8 kWh, aylık olarak da 240 kWh’ye yükseltilmesine ait düzenlemeler Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna nazaran Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan mal ve hizmetlere uygulanacak KDV oranlarının tespitine ait kararda değişiklik yapılmasına dair Cumhurbaşkanı kararı uyarınca, “Mesken ve ziraî sulamada abone kümelerine yapılan elektrik teslimleri” kararın ek II numaralı yüzde 8 KDV oranı uygulanacak teslim ve hizmetler listesine dahil edildi.

Tıpkı gazetede yayımlanan Güç Piyasası Düzenleme Konseyi (EPDK) kararlarıyla, elektrikte mesken abone kümesi için belirlenen günlük düşük tüketim sonu 7 kWh’den 8 kWh’ye çıkarıldı.

Bu kararla, mesken abone kümesi için aylık düşük tüketim sonu 210 kWh’den 240 kWh’ye yükseltilmiş oluyor.

EPDK’nın öbür kararıyla, elektrikte ticarethaneler için öngörülen düşük tüketim hududu da günlük 30 kWh olarak belirlendi.

Kararlarla birlikte elektrikte hür olmayan tüketiciler ile özgür tüketici olmasına karşın tedarikçisini seçmeyen düşük tüketimli tüketicilere 1 Mart’tan itibaren uygulanacak tarife tabloları da yayımlandı.


Elektrikte mesken abone grubunun kapsamı genişletildi


Güç Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK), Dağıtım Lisansı Sahibi Hukuksal Şahıslar ve Misyonlu Tedarik Şirketlerinin Tarife Uygulamalarına Ait Tarz ve Esaslar’da yaptığı değişiklik kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna nazaran, mesken olarak kullanılan müstakil binalar, apartmanlar ve apartmanlar içindeki bağımsız kısımlar, konut kooperatifleri ve konut siteleri ile bu yerlerin farklı sayaç ile ölçümleri yapılan kalorifer, asansör, hidrofor, merdiven otomatiği, kapıcı dairesi ve gibisi ortak kullanım yerleri, ibadethaneler ile müştemilatı niteliğindeki lojman ve gibisi yerleri, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) tarafından kurulan süreksiz barınma merkezleri, iktisadi işletmeleri hariç olmak üzere dernek ve vakıf merkezleri ile bunların şubeleri, cemevleri, köylerde içme suyu temini ve dağıtımı hedefi kullanılan tesisler mesken abone kümesi kapsamına alındı.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir