e-Devlet üzerinden işlemleri EYT başvurusu nasıl yapılır?

Posted by

EYT başvurusu nasıl yapılır? İşte e-Devlet sistemi üzerinde yapılması gerekenler nelerdir?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, düzenlediği basın toplantısında, emeklilikte yaşa takılanlar ( EYT ) düzenlemesi konusunda yapılan çalışmanın ayrıntılarını açıkladı.

EYT düzenlemesi ile ilgili detayları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tek tek duyurdu. Erdoğan 2 milyon 250 bin kişinin emekli olabileceğini söyleyerek EYT’de yaş sınırı olmayacağını açıkladı.

Erdoğan, “Sadece yaş sebebiyle emeklilik bekleyenleri kapsıyor. Yaş şartı olmadan emekliliğe imkan sağlayan düzenlemeyi, eski sistemdeki SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı ayrımı olmaksızın mevcut yapıdaki herkes için geçerli kılıyoruz” sözleri ile milyonlarca kişinin kafasındaki soru işaretlerini giderdi.

Erdoğan, düzenleme kapsamında herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacağını belirterek “Düzenlemeyle yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaşımız daha emekli olma hakkına kavuşuyor” dedi. Çalışmaya devam edenlere sigorta prim teşviki verileceğini açıklayan Erdoğan, işverenlere destek için kredi imkanı sağlanacağını belirtti.

e-Devlet üzerinden başvuru işlemi nasıl yapılır?

EYT açıklanmasının ardından EYT’den emeklilik hakkı kazananlar, başvuruyu nasıl yapacakları konusunda araştırmalara başladı.

SGK’ya gitmeden, e-Devlet üzerinden işlemleri yapmak mümkün. e-Devlet üzerinden emeklilik başvuruları nasıl yapılır?

e-Devlet’den başvuru nasıl yapılacak?

e-Devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra arama kısmına ‘aylık’, ’emekli’, ‘gelir’ kelimelerinden birini yazdıktan sonra çıkan sonuçlardan ‘gelir, aylık ödenek talep belgesinin verilmesi belgesi’ne tıklanacak

Sonra gelen ekranda ‘yeni başvuru’ sekmesi tıklanacak.

Tahsis talep türü olarak ise ‘yaşlılık aylığı’ seçilecek.

SSK kapsamında aylık talep edecekler ‘4A SSK’, Bağkur kapsamında ise ‘4B Bağkur’ seçilecek. Sonra altta yer alan ‘başvur’ butonu tıklanacak.

TC kimlik numarası, ad-soyad bilgileri ve ikametgah adresi ekrana otomatik geliyor.

Maaş ödemesinin yapılacağı banka seçilerek açıklama kısmına bankanın talep edilen şubesi yazılacak.

Diğer iletişim bilgileri doldurulacak.

‘Aylık alıyor mu?’ sorusunda da ‘evet’ ya da ‘hayır’ cevabı mutlaka işaretlenmeli.

Sonraki ‘ileri’ butonuna basılacak ve ‘başvur’ butonuna basılarak bilgiler SGK’ye gönderilmiş olacak.

SGK’dan “emeklilik belgesi” uyarısı yapıldı

Öte yandan SGK’dan yeni bir açıklama geldi.

Kamu görevlilerini ilgilendiren uyarıda, emeklilik belgelerinin Hizmet Takip Programı (HİTAP) üzerinden gönderilmesi gerektiği belirtildi.

Emeklilik işlemlerinde yalnızca bu belgelerin esas alınacağı da vurgulandı.

“Kısa sürede ve hatasız sonuçlandırılması için…”

Bilgi kirliliği ve yersiz işlemlerin yaşanmaması için HİTAP dışında belge gönderilmemesi gerektiğine işaret edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“SGK tarafından aylık ve emekli ikramiyesi ödeme işlemlerinin ilgili düzenlemelere uygun şekilde sonuçlandırılabilmesi için kamu kurum ve kuruluşlarınca, sigortalıların emeklilik işlem süreçlerinde yapması ve emeklilik belgelerine eklenmesi gereken bilgi ve belgelere ilişkin ek açıklamalar, 29 Aralık 2022’de HİTAP internet adresinden ayrıca duyurulmuştur.

Kamu görevlilerinin emeklilik işlemlerinin kısa sürede ve hatasız sonuçlandırılması için kamu kurum ve kuruluşları tarafından konuya gerekli hassasiyetin gösterilmesi ve ilgili birimlerin buna göre bilgilendirilmesi hususu önemle duyurulur.”

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir