Dolarda yeni rekor; 9,84’ü gördü, TL %24 değer kaybetti

Posted by

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 ülkenin büyükelçilerini ‘istenmeyen kişi’ ilan etmesinin ardından dolar tırmanışa geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuştu; dolarda yeni rekor geldi; Bir dolar 9.84 lira oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’de görev yapan 10 büyükelçinin istenmeyen kişi’ ilan ettiklerini açıklamasının ardından, Asya piyasalarının açılmasıyla Türk lirası dolara karşı yüzde 1.6 değer kaybederek 9.84’ü gördü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hafta sonu “10 ülkenin büyükelçisinin istenmeyen adam ilan edilmesi talimatı verdim” demesiyle yeni rekor seviyeleri gördü. Asya’da ilk kotasyonlarda dolar / TL kuru 9.84 seviyesini aşarak yeni bir rekor daha kırmış oldu.

Türkiye Merkez Bankası’nın (TCMB), artan enflasyona rağmen politika faizini 200 baz puan düşürmesinin ardından geçen hafta zaten rekor düşük seviyeye gerilemişti.

Dolar / TL kuru 9.84 seviyesini aşarak yeni bir rekor daha kırmış oldu

Ankara’da görev yapan ABD, Almanya ve Fransa da dahil 10 ülkeden büyükelçinin 18 Ekim’de Osman Kavala’nın serbest bırakılması için yaptığı çağrı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar döviz kuru yükselmesinin ana nedeni olarak görülüyor.

Erdoğan, geçtiğimiz cumartesi günü Eskişehir’de yaptığı açıklamada;

“Yatıyorlar, kalkıyorlar, Kavala, Kavala… Kavala dediğin, Soros’un Türkiye şubesi. 10 tane büyükelçi onun için Dışişleri Bakanlığı’na geliyor. Bu ne terbiyesizliktir ya? Siz burayı ne zannediyorsunuz ya? Burası Türkiye, Türkiye. Burası öyle zannettiğiniz gibi bir kabile devleti değil. Burası anlı şanlı Türkiye. Burada kalkıp da Dışişleri Bakanlığı’na gelip talimat verme gibi bir yola giremezsiniz.” dedi.

Erdoğan, bu büyükelçilerin “istenmeyen kişi” ilan edilmeleri için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na talimat verdiğini açıkladı:

“Gerekli talimatı ben de Dışişleri Bakanımıza verdim. Ne yapması gerektiğini söyledim. ‘Bu 10 tane büyükelçinin bir an önce istenmeyen adam ilan edilmelerini hemen halledeceksiniz’ dedim. Bunlar Türkiye’yi tanıyacaklar. Türkiye’yi bilmedikleri, anlamadıkları gün burayı terk edecekler.”

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu geçtiğimiz perşembe gününde politika faizini 200 baz puan indirmesi ile Türk Lirasındaki değer kaybı hızlanmış dolar 9.50 seviyesini aşarak rekor kırmıştı.

Cuma günü ise 9.66 seviyesini gören dolar / TL yeni haftaya da ilk işlemlerde rekor kırarak başladı. Paza akşamı ise Uzakdoğu, Asya piyasalarının açılması ile dolar kuru 9.84 seviyesini aştı.

Türk Lirası, yıl başından bu yana dolar karşısında yüzde 20’den fazla değer kaybetti.

Dolar karşısında eriyen Türk Lirası, Asya piyasalarında Euro/TL kuru da 11.46 seviyesinden işlem gördü.

Türk lirası, pazar akşamı 9.84 ile tüm zamanların en düşük seviyesini gördü.

Böylelikle Türk Lirası bu yıl şimdiye dek, yaklaşık yüzde 24 değer kaybetti.

16 12 2021

Merkez Bankası’nın bugün saat 14.00’de açıklayacağı faiz kararı öncesi dolar rekor üstüne rekor kırdı. Çeyrek altının 1400 lira barajını kırmasına sadece iki lira kaldı.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun bugün duyuracağı yeni faiz kararı öncesi döviz kurları yükseldi.

Güne 14.82’den başlayan dolar rekor kırarak dolar 15,28 TL’yi gördü.

Avro da rekor kırarak 17,20 liradan işlem görüyor.

Çeyrek altın bin 423 liradan, gram altın 880 liradan satılıyor.

4 Ocak’ta dolar 7,37 TL iken asgari ücretle çalışan 383 dolar alabiliyordu. 2 bin 825 TL olan asgari ücretlinin geliri, 15,40 TL’ye yükselen dolar kuruna göre sadece 188 dolar ediyor.

Oyla post
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir