,

Doktorlar G(ö)REV’de! “Gidecekler Belli, Biz Gitmiyoruz”

Posted by

14 Mart Tıp Bayramı bugün ve yarın için greve giden doktorlar, sağlıktaki hak iyileştirmeleri ve şiddete karşı dikkat çekti.

Doktorların grevi bugün başladı. Sağlık emekçileri, taleplerinin karşılanması için bugün ve yarın tüm ülkede G(ö)REV’de olacak.

Doktorlar grevde!

Hekimler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Varsınlar, gitsinler” sözlerine de sert tepki gösterdi.

İstanbul’da düzenlenen ‘Büyük Beyaz Buluşma’da bir araya gelen hekimler sorunlarını ve taleplerini dile getirdi, Erdoğan’a seslendi: Hiçbir yere gitmiyoruz.

Sağlık çalışanlarının, özlük haklarının ve ücretlerinin iyileştirilmesi talebiyle bugün iş bıraktı. İstanbul’da ‘Büyük Beyaz Buluşma’da bir araya gelen hekimler yaşadıkları sorunları ve taleplerini dile getirdi.

Büyük Beyaz Buluşma

İstanbul’da Kadıköy – Beşiktaş İskelesi’nin önünde düzenlenen ‘Büyük Beyaz Buluşma’ etkinliğine CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, DİSK Genel Başkanı Dr. Arzu Çerkezoğlu, sağlık sendikaları ve sağlık çalışanları katıldı.

Haydarpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanarak Kadıköy İskelesi’ne yürüyen sağlık çalışanları “Gidecekler belli, biz gitmiyoruz” ve “Çalışırken ölmek istemiyoruz” sloganları attı.

Emeklerinin ne kadar değersizleştirildiğine de vurgu yapan sağlıkçılar, kendilerine vadedilen özlük hakkı iyileştirmelerinin yapılmadığına, ortalama hekim maaşlarının yoksulluk sınırının altına düştüğüne dikkat çekti.

Bugün 14 Mart Tıp Bayramı

Sağlıkta şiddetin her gün, her an yaşanan rutin olaylar haline geldiğini belirten sağlıkçılar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Giderlerse gitsinler, biz de asistan doktorlarımızla devam ederiz” şeklindeki sözlerine de tepki gösterdi:

“Bu topraklarda kalacağız”

“Bu başarısızlığın bedelini ödemesi gereken, 20 yıldır bu ülkeyi yöneten AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından söylenen bu sözler, hekimler arasında büyük bir kırgınlığa, öfkeye neden oldu. Yanıtımız açık: Dün, bugün olduğu gibi yarın da burada, bu topraklarda kalacağız. Ne ülkemizden ne mesleğimizden ne hakkımız olanı istemekten vazgeçeceğiz.”

“Tüm sağlık kurumlarında G(ö)REV’deyiz”

Sağlık emekçileri, emeklerini, mesleklerini, geleceklerini karartmaya çalışanlara karşı bugün ve yarın tüm illerde, tüm sağlık kurumlarında G(Ö)REV’de olacaklarını belirterek, “Artık söz bizde! Taleplerimizden vazgeçmiyoruz. Hakkımız olanı alacağız” diye konuştu.

Kadıköy Beşiktaş İskelesi’nde yapılan basın açıklamasında Türk Tabipleri Birliği (TTB) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı;

“Aylardır sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Sağlık Bakanı bizlere bayram mektubu göndermiş. Haklarımız, taleplerimiz konusunda geliştireceğimiz dilin ve tutumdaki üslubun mesleğin doğasıyla örtüşmesi gerekir demiş. Hastaları ihmal ettiğimizi ima etmiş. Sesimizi duyurma üslubumuzu belli ki beğenmemiş” dedi.

“Köle olmayı reddediyoruz”

14-15 Mart’ta grevde olacaklarını dile getiren Fincancı, “Karanlığa karşı önlüğümüzün beyazına sahip çıktığımız, yanyana durduğumuz her yerde, şiddete ve bizi değersizleştirmeye çalışanlara inat kendi değerimizi bilerek, el ele köle olmayı reddediyoruz. Buradaydık, buradayız, burada kalacağız diyerek büyük greve gidiyoruz” diye konuştu.

İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu ise ortak bildiriyi okudu.

Küçükosmanoğlu, “Salgın dönemi, bu ülkede hekimlerin ve sağlık çalışanlarının ne kadar değersizleştirdiğini ortaya çıkarmıştır. Vadedilen özlük hakları iyileştirmeleri yapılmamış, ortalama hekim maaşları yoksulluk sınırının altına düşmüştür.

Biz yıllar içinde ‘Doktorları ağaca bağlayın kaçmasın’ diyen devlet başkalarını da, ‘Doktorların gözü doymaz’ diyen kasaba siyasetçilerini de gördük. Hepsi gitti, biz kaldık. Bugün de hiçbir yere çekip gitmiyoruz. Ne ülkemizden, ne mesleğimizden, ne de hakkımız olanı istemekten vazgeçeceğiz” dedi.

“Ortalama hekim maaşları yoksulluk sınırının altına düşmüştür”

Ortalama hekim maaşları yoksulluk sınırının altına düşmüştür

Arzu Çerkezoğlu da, “14 Mart’tan bir gün önce tıpkı burada olduğu gibi haklarımızı omuz omuza mücadele ederek alacağız. ‘Giderlerse gitsinler’ diyenlere cevabımız; hiçbir yere gitmiyoruz, gitmediğimiz gibi haklarımızı tek tek alacağız” ifadelerini kullandı.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir