CHP lideri Kılıçdaroğlu, seçim sonuçlarını değerlendirdi

Posted by

Kemal Kılıçdaroğlu’nun istifa açıklaması

Siyaset CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçimlerden çıkan sonucu başarısızlık olarak değerlendirmediğini belirterek, istifa edeceğe yolundaki söylentileri, “Saçma, asparagas” diye karşıladı.

Kemal Kılıçdaroğlu, 30 Mart 2014 seçim sonuçlarını değerlendirdi

CHP lideri Kılıçdaroğlu, yanlışlarını doğrularını değerlendireceklerini de ifade ederek, AK Parti seçmenine hitap etmeye çalıştıklarını; ama bunun bir günde kucaklaşmaya dönüşemeyeceğini söyledi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, seçim sonuçları ile ilgili ilk değerlendirmesini yaptı:

“Tabiki gereken değerlendirmelerimizi yapacağız, yanlışlar doğrular neler ortaya çıkaracağız. Ancak çıkan sonucu bir başarısızlık olarak görmemek gerekli.

“BİRBİRİMİZİ DİNLEMEKTEN UZAKLAŞTIK”

Temel sorun birbirimizi dinlemekten uzaklaştık. AK Partililer bize kulak tıkadı, ne söylediğimizi dahi dinlemiyorlar. Bu anlamda ortada bir demokrasi kriz var. Birbirimizi dinlememek üzerine kurulan bir algı var. O kitleler bizi nasıl dinler, üzerinde değerlendirme yapmamız gerekir. Biz ise onları dinlediğimizi düşünüyoruz. Başbakan’ı sabahtan akşama kadar dinliyoruz.

“BİRDENBİRE İKNA OLMUYOR”

Seçmen bazında ise gerçekten kulak kabartıyor ve dinliyoruz. Biz de anladıklarımız ışığında onlara hitap etmeye çalışıyoruz. Dilimizi o kitlelerin yadırgamayacağı bir şekle dönüştürmeye çalışıyoruz; ama tabi anlaşılan onları birden bire ikna etmek olmuyor. Yani, biz birşey yaptık ertesi günü kucaklaştık olmuyor. Bunun bir süreç alacağını düşünüyorum; bunu değerlendirmemiz gerek, sosyologların, ilglili tüm uzmanların yeniden bir bakış getirmesi gerekiyor.

“KIRSALDAN İLK KEZ OY”

İstanbul, Ankara ve İzmir’de oylarımız cidid oranda artırdık. Büyük metropellerde oylarımız artırdık. Çoğu büyükşehirde ise ilk kez kırsalın da oy kullandığı bir seçim oldu. Biz hep kırsaldan dolayı seçimleri kaybediyorduk; ilk kez oralarda da varlığımızı hissettirdik, o nedenle. Sonuçta biz her türlü yanlışı doğruyu doğrumuz tabi ki değerlendireceğiz ve daha iyi olması için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

ASPARAGAS

Kılıçdaroğlu, “İstifa edeceğiniz yönünde söylentiler var” sorusuna ise,

“Saçma ve tamamen asparagas. Konuşmaya dahi değer değil” yanıtı verdi.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir