“Billurdan Damlalar” isimli tezhip sergisi açıldı! | İSMEK

Posted by

“İSMEK’in Ustaları” üst başlığı ile düzenlenen sergiler İstanbulluları ile buluşmaya devam ediyor.

“İSMEK” kültüre duyulan bir aşk!

Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde sanatseverler ile buluşan serginin açılış töreninde konuşan İBB Eğitim Müdür Yardımcısı Ali Yücel, İSMEK’in kültüre duyulan bir aşk olduğunu ve gücünü de halktan aldığını söyledi.

Billurdan Damlalar İSMEK sergisi açıldı

İSMEK Tezhip Usta Öğreticisi Serap Bostancı Tuluk ve İSMEK Bağlarbaşı Türk İslam Sanatları İhtisas Merkezi ‘ndeki öğrencileri, eserlerini ‘Billurdan Damlalar’ isimli sergide İstanbullalar ile paylaştı.

2013-2014 eğitim döneminde bu başlık altında düzenlenen 10 serginin 5’si olan “Billurdan Damlalar” isimli tezhip sergisi, Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde, düzenlenen bir törenle açıldı.

İSMEK Tezhip usta öğreticisi Serap Bostancı Tuluk ile İSMEK Bağlarbaşı Türk İslam Sanatları İhtisas Merkezi’ndeki öğrencilerinin eserlerinden oluşan sergide tezhiplenmiş serlevhalar, sure-i celile ve âyet-i kerimelerin yanı sıra, müstekil tezhip kompozisyon örneklerinden oluşan 72 eser yer alıyor.

Açılışta bir konuşma yapan İBB Eğitim Müdür Yardımcısı Ali Yücel, İSMEK’in her yıl birbirinden farklı muhteva içinde, usta öğreticilerinin ve kursiyerlerinin el emeği göz nuru eserlerini İstanbulluların beğenisine sunduğunu söyledi. İSMEK’in kültüre duyulan büyük bir aşk olduğunu belirten Yücel, bu aşkın gücünü de halktan aldığını anlattı.

Yücel konuşmasında şunları söyledi: “Bugün ‘Billurdan Damlalar’ adlı tezhip sergimiz için buradayız. Tezhip sanatı adını altından alır, altınlama anlamına gelir. Tezhip, adeta altınla bezeli bir yolda yürüyüşü temsil eden ince iştir.  Bu sanat, kendisini icra edecek kişiden gönül, aşk, sevgi, sebat, azim ve karakter ister. Bu güzelliği ortaya koyan, sergiye imza atan Usta Öğreticimiz Serap Bostancı Tulak’a ve öğrencilerine teşekkür ediyor, kendilerini kutluyorum.”

Törende konuşan İSMEK Tezhip usta öğreticisi Serap Bostancı Tuluk ise İSMEK’e ve serginin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek, “Değerli öğrencilerim bu sergi için çok uğraştı ve güzel işlere imza attılar.. İnşallah sizlercde onların gönüllerinden düşen bu ‘Billurdan Damlalar’ı beğenirsiniz.” diye konuştu.

Serginin açılış töreni, İBB Eğitim Müdür Yardımcısı Ali Yücel, AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Baha Öğütken, İSMEK yöneticileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Tezhip sanatının birbirinden güzel örneklerini içeren sergi, Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde 10 Nisan’a kadar ücretsiz olarak gezilebilecek.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir